Fondy: Bohatí Rusové se vracejí
|

Fondy: Bohatí Rusové se vracejí

Ruští boháči položili základ svému bohatství především v bývalých sovětských republikách. Dříve však svůj takto nabytý majetek chránili téměř výhradně na švýcarských bankovních kontech a v investicích v americkém dolaru. Vlastnit ve větší míře rubly nebo ruské akcie nebylo in. Finanční krize, která zasáhla naplno i novodobé ruské oligarchy, začala měnit i jejich myšlení a pohled na investice ve vlastní zemi.

Emerging Markets Rusko

Jak sdělil Pavel Těpluchin, prezident investiční banky Troika Dialog v rozhovoru agentuře Bloomberg, finanční krize přinesla ruským milionářům jiný pohled na význam slova riziko. Jisté přístavy s nejvyššími ratingy se pomalu hroutily a donutily je přemýšlet nad jinými alternativními možnostmi ukládání peněz. Taktéž náhled na investice do nemovitostí, které byly mnohými Rusy považovány za bezrizikové, prošel velkou korekcí. Není se co divit. Podle magazínu Forbes ztratilo 100 nejbohatších Rusů jen v uplynulém roce 260 miliard euro. Ze 110 ruských miliardářů v roce 2008 jich nyní periodikum eviduje pouhých 32... A ruské akcie rostou a stávají se předmětem zájmu i lidí, kteří donedávna upřednostňovali švýcarskou jistotu. Vždyť ostatně na riziko musí být zvyklí, když většinu svého majetku nashromáždili po pádu sovětského impéria v posledních patnácti letech.

Ruský akciový trh se na rozdíl od jiných trhů nevrátil hodnoty dosahované před pádem banky Lehman Brothers. Spěje však k nim mílovými kroky i za dosud nebývalé podpory domácích investorů, což je pro důvěru v tamní kapitálový trh jistě dobrá zpráva.

Drobný investor a ruský trh – fondy nabízejí možnosti

Přes všechna popsaná pozitiva je pro ruský trh stále typická vysoká volatilita (kolísavost), která dosahuje za posledních 24 měsíců (počítána jako směrodatná odchylka) 49 procent a také přímá závislost na vývoji cen komodit. Ostatně ruská burza je plná titulů spojených s těžbou a zpracováním nerostného bohatství.

Potenciál budoucích výnosů je však značný a tak by bylo chybou se regionu úplně vyhnout. Drobný investor ho může pokrýt buďto fondy zaměřenými na celý sektor BRIC (Brazílie, Rusko, Indie,Čína) anebo při sofistikovanější investici použít přímo fondy investující pouze v Rusku, případně i v dalších bývalých sovětských republikách. Fondy jsou denominovány v euru nebo americkém dolaru.

Přehled fondů na Rusko Pro investice jednoznačně doporučujeme využít metody průměrování nákladů, tedy rozložit vstupní částku v čase a pak si nastavit pravidelné investování menších částek. Na trhu jako je ruský se časování a hledání dna nemusí vůbec vyplatit. Některé z fondů se zaměřením na Rusko a denominované v euru najdete v následující tabulce. Zajímavá je zejména rozdílná výkonnost na periodě posledních 6 měsíců (měřená v euru). Zatímco fondy jako Fortis (bývalé ABN AMRO) Equity Russia nebo Credit Suisse EF Russia Explorer si připsaly více jak 80 % zhodnocení, fond KD Russia nebo WIOF Russian Opportunities zůstaly zhruba na polovině.

Poplatkově patří fondy mezi průměr akciových fondů. Vstupní poplatky se pohybují dle jednotlivých distributorů a výše investované částky až na max.hranici 5,25 %, manažerské poplatky pak nepřevyšují dvě procenta ročně, pohybují se v průměru těsně pod touto hranicí. Což je s ohledem na požadovanou aktivní správu ospraveditelná výše.

Mezi největší pozice ve fondech patří akcie se zaměřením na těžařství (Lukoil, Rosněft, Uralkaliy), významnější prostor dostává i finanční sektor (Sberbank apod.).

Fortis Equity Russia

Je dostupný už od částky 250 eur a je zaměřen především na sektor energie a materiálů (přes 60 % majetku), menší prostor v něm dosud dostávají finance, IT nebo spotřební boží.

KIT Fortis Investments jako správce fondu sídlí přímo v Petrohradě a manažerem je Rus pan Čuprov. Dle jeho slov je fond plně měnově zajištěn do eura. Více o fondu najdete zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/6082/Equity-Russia.

Credit Suisse EF Russian Explorer Aberdeen

Je k mání na českém trhu i pro pravidelné investování částky 1000 korun měsíčně. Až 30 % majetku fondu může být investováno mimo Rusko do zemí střední Asie, tedy do dalších postsovětských republik. Třetinu majetku fondu zaujímají investice do ropného průmyslu (především Lukoil), druhou důležitou skupinou jsou investice do uhlí a oceli, na třetím místě pak telekomunikace (například Vimpel).

Bližší informace k fondu najdete zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/5070/Credit-Suisse-Equity-Fund--Lux--Russia-Explorer-B.

HSBC GIF Russia a Parvest Russia

Z dolarových fondů stojí za zmínku fondy tradičně silných globálních skupin na tento segment trhu, HSBC GIF Russia a Parvest Russia.

V dolarovém vyjádření oba překonali za rok 2009 hranici 100 procent výnosu a druhý z nich lze opět doporučit jako vhodný produkt pro pravidelné investování. Jeho manažerem je pan Claude Tiramani, dlouhodobý expert na emerging markets, kterého je možné občas vidět i na přednášce v Praze.

O fondu Parvest najdete bližší informace zde: http://www.ifondy.cz/podilovy-fond/5685/Parvest-Russia.