Solární daň: O riziko méně, pro investory lépe?
|

Solární daň: O riziko méně, pro investory lépe?

Poslanci tento týden odmávli 26% srážkovou daň na tržby z výroby elektřiny solárních elektráren uvedených do provozu v loňském a letošním roce po dobu prvních tří let. Stát tak retroaktivně bere zpět svou společenskou objednávku na tento druh obnovitelné energie.

Daně Elektřina Solární energie
Solární elektrárna - ilustrační foto

Bezprecedentní krok způsobí mnoho vrásek na čele majitelům těchto zařízení a v případě zahraničních subjektů vyvolá velký počet arbitrážních sporů, které dle našeho názoru s poměrně velkou pravděpodobností ČR prohraje. To je špatná zpráva pro všechny daňové poplatníky.

Daň ovlivní i trh se solárními elektrárnami. Počet zařízení, která jsou na prodej, neklesl, naopak spíše bude růst. Někteří současní majitelé nebudou díky nižším tržbám schopni např. dostát podmínkám svých úvěrových smluv. Potenciální kupci však požadují výnos (10 – 12% p.a. při financováním vlastním kapitálem), který odráží specifický rizikový profil odvětví.

Na trhu stále vidíme převahu nabídky nad poptávkou. To má za následek pokles cen hotových zařízení, který reflektuje novou daň.

Dle našeho názoru tak tento typ projektů představuje zajímavou investiční příležitost. Paradoxně pro nové "portfoliové investory" možná ještě zajímavější než dříve, protože jedno z hlavních hrozících rizik se materializovalo a významně snížilo pravděpodobnost budoucích podobných legislativních excesů.