Trh na rozcestí: Přestane být hotovost králem?
|

Trh na rozcestí: Přestane být hotovost králem?

Celková nálada na trhu je i přes zatím solidní zářijový vývoj pesimistická. Podle agentury Reuters investoři využívají opce, aby se zajistili proti velkým výkyvům, protože Wall Street vstupuje na špičku historicky nejvíce volatilního měsíce. Je to vidět i na cenách zlata, které se vyhouply na svá historická dolarová maxima.

Nemovitosti Trhy Sektory
Typy investic - ilustrační foto

Těch, kteří mají při pokračujících výkyvech trhů odvahu dlouhodobě investovat a hlavně vydržet občasné prudké jízdy akciových i dalších trhů nahoru a dolů, v poslední době spíše ubylo. Řada investorů, včetně bohatých, jako by se dál řídila heslem "hotovost je král", a na rozdíl od minulosti není ochotna příliš riskovat. Strategie "kup a drž" stále není příliš populární.

A pokud investovat, kam vlastně? Klasická rada zní hlavně do dividendových titulů. Inspiraci, byť do nich třeba sami neinvestujeme, lze samozřejmě hledat u fondů.

Po dlouhé době se českém trhu objevila novinka pro drobné investory. Jde o nový korunový fond High Yield Money Market skupiny J&T, sázející jak napovídá název, na rizikovější dluhopisy. Stejný správce navíc nabízí eurovou verzi (nejspíš hlavně pro slovenské investory) dlouhodobě jednoho z výnosově velmi zajímavých smíšených fondů Opportunity.

Dlužno dodat, že zatímco drobní investoři o fondy obecně zájem příliš nejeví a ty se dál potýkají s odlivem peněz, na českém trhu vzniká stále více fondů pro kvalifikované investory (tedy pro ty institucionální, případně i pro větší privátní, kteří jsou schopni a ochotni investovat nejméně milion korun).

Pro drobné investory sice nejsou, ani pro ně však není bez zajímavosti podívat se, kam se fondy zaměřené na institucionální investory orientují. V poslední době jsou to především nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů a dále energetické. ČP Invest dokonce vytvořil zajištěný fond pro kvalifikované investory. Tři realitní fondy pro velkou klientelu Conseq Invest, další ČP Investu, stejně jako energetický fond Consequ a Fineska, naznačují, že tato odvětví či obory mohou být zajímavé i pro menší investory. Několik realitních odborníků sice autorovi těchto řádků minulý týden sdělilo, že se český trh rezidenčních nemovitostí stabilizoval či stabilizuje.

Těžko říci, zda mají pravdu, nepochybně sledují i svůj vlastní cíl, jímž je rozhýbat realitní trh. Není však přesto čas uvažovat o investici do nemovitostí, i jako o případné obraně před budoucí inflací?

Riskatní reality

Vsadit dlouhodoběji, nikoliv jako krátkodobá spekulace, na některých z realitních titulů, obchodovaných na pražské burze, působí stále jako velký risk. I když se objevily optimistické názory, podle nichž může být Orco z nejhoršího venku.

Pokračování článku najdete na webu Finmag.cz