Rekordní ceny: Sázka na zlato na 9 způsobů
|

Rekordní ceny: Sázka na zlato na 9 způsobů

Hranice 1 800 dolarů nezastavila zlatou rally. Analytici se sice neshodují na tom, kde je dolarová hranice ceny žlutého kovu, ovšem zlato v portfoliu bude bezpochyby jistotou po mnoho let. Každý způsob investice do zlata má svá pro i proti. Pojďme se na ně podívat.

Komodity Investice Zlato Investování
Zlaté šperky

Zlaté šperky – volba pro nováčky

Šperky jsou nejjednodušší a nejběžnější variantou nákupu zlata. Náhrdelníky, náramky a hodinky jsou velice oblíbenými způsoby investice do zlata a uchování hodnoty. Navíc mají přidanou módní hodnotu.

Existuje však i řada argumentů proti nákupu zlatých šperků. Zaprvé jejich cena, která mnohdy až o stovky procent převyšuje hodnotu fyzického zlata, které šperky obsahují.

Vyjadřuje totiž i šperkářem vloženou uměleckou hodnotu a další části, například drahé kameny. To může ztížit budoucí určení ceny šperku. Navíc šperky vám asi nejsnáze někdo ukradne, pokud je pouze nemáte schované v sejfu.

Pokud tedy chcete šperky koupit, snažte se alespoň najít velkoobchodníka, výhodné aukce, nebo nakupujte v zemích, kde jsou ceny šperků nižší. A pozor na daně spojené s mezinárodním obchodem se zlatem. Gold Eagle

Zlaté mince

Další velice jednoduchá možnost investic do zlata.

Řada zlatých mincí navyšuje svoji hodnotu na základě své vzácnosti, tedy počtu vyražených kusů. Většina však v zásadě cenově odpovídá své váze ve zlatě. Díky menším rozměrům je daleko dostupnější než zlaté pruty a cihly.

Americký Gold Eagle, kanadský Maple Leaf nebo jihoafrický Krugerrand jsou k dostání v obchodech s mincemi, na serverech typu goldcoins.org nebo bulliondirect.com, případně přímo u vydavatelů.

V obchodech s mincemi plaťte raději v hotovosti, s kreditkou vás nebudou vítat s otevřenou náručí. A zvažte kvalitní domácí sejf nebo pronajatý bankovní trezor, zlaté mince lákají na svůj lesk. SPDR Gold Shares

Zlaté indexové fondy (ETF)

ETF investující do zlata lze rozdělit na ty fondy, které investují do zlatých futures (například Powershares DB Gold Fund nebo E-TRACS CMCI Gold Total Return), a na ty, které investují do fyzického zlata (například SPDR Gold Shares, ETFS Physical Swiss Gold Shares, iShares Comex Gold Trust). Ty druhé v pořadí samozřejmě představují konkrétnější expozici.

Kdybyste náhodou patřili mezi podezíravé investory, kteří nevěří vládám v anglosaském světě, můžete si vybrat i fond, jehož akcie jsou kryty zlatem drženým ve Švýcarsku.

Nicméně ETF držící fyzické zlato mají své stinné stránky. Fyzické zlato je především považováno za sběratelskou komoditu, podléhá tedy jiným (a méně výhodným) daňovým regulím než výnosy fondů zaměřených na futures. Navíc fondy financují svůj provoz z prodeje právě fyzického zlata, které bez dokupování (a tedy vyšších nákladů) bude postupně z fondu odtékat.

ETF tedy sotva nahradí jistotu zlatých mincí schovaných hezky v suchu doma. Těžba zlata v Demokratické republice Kongo

Producenti zlata

Těžaři jsou zajímavou investiční variantou. Ve výsledku totiž umožňují určitý "pákový efekt" v investování, který vychází z jednoduché rovnice. Jejich výdělek je totiž závislý na ceně zlata na trhu, přičemž jejich náklady jsou (s výjimkou expanze a podobně) v zásadě konstantní.

Když například producent vyrábí unci zlata za 400 dolarů a cena zlata se v čase zdvojnásobí z 600 na 1 200 dolarů, zisk těžaře naroste hned čtyřikrát – z 200 na 800 dolarů na jedné unci. Nesmíme však zapomenout, že to funguje obráceně při poklesu ceny zlata na trhu.

Rizikem u firem těžících zlato je to, jak dlouho vydrží zásoby komodity v jejich dolech. Odhady zásob jsou předmětem největších chyb.

Navíc náklady na těžbu se samozřejmě v reálu mohou měnit. Akcie těžařů také podléhají celkové náladě na akciovém trhu, nekorelují tedy zdaleka přesně s cenou zlata jako některé jiné typy "zlatých" investic.

Přesto jsou akcie těžařů, například Newmont Mining, AngloGold Ashanti nebo Barrick Gold sázkou na zlato hojně využívanou investičními profesionály. 100 dolarů ve zlatém certifikátu

"Papírové" zlato

Investoři mohou od různých důvěryhodných zdrojů koupit certifikáty znamenající přímé vlastnictví zlata uskladněného třetí stranou.

Výhodou tohoto typu investice je v podstatě přesné kopírování ceny zlata na trhu. Samozřejmě je pro mnohé investory z technického hlediska příjemnější uchování a manipulace s certifikáty než s fyzickým zlatem.

Nevýhoda vyplývá z předchozího odstavce – je nutné extrémně dobře zajistit certifikáty před zcizením nebo jinou manipulací. Je také nutno počítat s poplatky za uskladnění a přesuny zlata kryjícího certifikáty.

V případě naprostého světového armagedonu se navíc může velice dobře stát, že zlato kryjící váš certifikát zabaví z nějakého "vyššího" důvodu vláda, nehledě na jméno majitele certifikátu. Historie pamatuje takové případy. Přehled zlatých futures na burze CME

Futures na zlato

Futures umožňují investorům obchodovat se zlatem bez nutnosti fondů a poplatků a bez rizika špatného rozhodnutí manažerů třetích stran. Ale na špatná rozhodnutí si investoři často vystačí sami.

Investoři mohou také u futures využít finanční páku, nemusejí tedy platit celou částku odpovídající ceně kupovaného zlata.

Na futures se také nevztahují "sběratelské" daně.

Futures jako investiční nástroj však bohužel nejsou příliš vhodnou variantou pro běžné investory, kteří se neorientují na trhu, tedy pro většinu z nás. "Rolování" kontraktů může spolknout dost peněz, ceny mohou kolísat a podobně.

Co je nejpodstatnější, futures jsou nakonec stále jen deriváty odvozené od ceny zlata. Případná světová ekonomická apokalypsa může z futures kontraktů nejen na zlato udělat zažloutlý novinový papír. Harrods Gold Bullion

Zlaté cihličky

400 uncí zlata – klasika mezi investicemi do zlata. Nabídka unikátně očíslovaných cihel je poměrně široká a jako investice velice likvidní. Většina těchto cihel je uskladněna v nejbezpečnějších bankovních trezorech světa.

Tradičně bylo bezpečí investic rezervováno pro velké investory (státy, velké firmy), kteří si mohou dovolit mnohamilionové investice. To se však mění. Se zlatem obchoduje čím dál více menších subjektů z řad maloobchodníků.

Příkladem z poslední doby je obchodní dům Harrods, který představil škálu švýcarských investičních zlatých cihel nejvyšší kvality. Stejné zlato si můžete koupit například i na stránkách kitco.com.

Samozřejmě že zlaté cihly těžko necháte doma pod postelí. Náklady na jejich uskladnění jsou významnou položkou, kterou musejí investoři zvážit. Zlaté medaile drogového kartelu Zetas

Riziko na atypických trzích

Pro investory, kteří mají rádi vzrušení možná i za hranicí bezpečnosti, existuje samozřejmě možnost "hrát" zlato po vzoru Divokého západu.

Existuje totiž řada trhů, které jsou natolik odlehlé, že na nich platí trochu jiná pravidla než kurzový lístek chicagské nebo londýnské burzy. Od Indie po Nikaraguu a Jihoafrickou republiku je možné s velkým rizikem hrát na to, že vítězem obchodu je ten, kdo zkrátka prodá za více, než za kolik nakoupil.

Kromě BlackBerry s přístupem k hlavním světovým indexům se může v takových situacích hodit i zbraň. A to už naznačujeme poslední investiční perličku z tohoto přehledu. Pozlacená pistole

Pozlacené zbraně

V případě, že by svět zachvátil chaos, nic nepřekoná v efektivitě předchozí investice pozlacené střelné zbraně. Takoví miláčci se vyplatí skutečně v každém ekonomickém nebo politickém cyklu.

S nadsázkou lze říci, že by podobnou zbraň měl vlastnit každý investor, který chce důsledně hájit svůj majetek.

Podobné zbraně vlastnili mnozí diktátoři minulosti, ale stávají se populárními i mezi "běžnými" investory.

Zdroj: Business Insider