Analytici nepokrývají české akcie. Kam to povede?
|

Analytici nepokrývají české akcie. Kam to povede?

Statistiky ukazují, že akciím se obvykle daří daleko lépe od listopadu do konce dubna, než dalších šest měsíců. Září má navíc historicky nálepku velmi špatného měsíce. Podobné scénáře nemusí vždy platit, ve vzduchu jsou však dál cítit obavy, podpořené navíc strachem ze znamení Hindenburg.

Akcie ČR
bcpp

Konstatování agentury Bloomberg, že se nyní může díky některým lepším makroekonomickým ukazatelům snížit tlak na americkou centrální banku Fed, aby zavedla další opatření, stimulující růst ekonomiky USA, stěží investory zcela uklidní. Dobrou zprávou je, že index volatility VIX klesl nejníže za poslední čtyři měsíce.

Těžko na bojišti

Co však bude dál? Řada analytiků je skeptická, ti upřímní často odpovědí na zmíněnou otázku jednoslovným nevím. Možná i proto, že se "stalo módou sezóny do analytiků rázně tepat". Po finanční krizi, kterou předvídal málokdo z nich, jen těžko získávají zpět kladné body. Jenže investorů, kteří si dokáží na základně dostupných dat udělat pregnantní názor na jednotlivé tituly, není až zas tolik. Mnozí z tohoto důvodu bez ohledu na přezíravý názor na analytiky, analýzy vyžadují.

K pravidelně zveřejňovaným analýzám patří ty měsíční od České spořitelny a Atlantiku Finanční trhy. Spořitelna uvádí očekávaný vývoj indexu PX, který by měl v ročním horizontu posílit o dvanáct procent. Její analytici aktuálně nejvíc věří společnosti CME, která by si mohla během 12 měsíců polepšit o více než polovinu. Akcie ČEZ mohou podle ČS za rok posílit o 20 procent, NWR a Pegas o téměř 17,5 procenta. Na druhém břehu jsou podle analytiků spořitelny akcie Unipetrolu, jimž předvídají pokles o 38 procent.

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2010 - Telefónica, PM ČR, Pegas, CETV

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2010 - ECM, ORCO, AAA, KITD

Atlantik FT akciím CME naopak nevěří, jeho dlouhodobé doporučení zní prodat. Za hlavního favorita považují jeho analytici akcie NWR, Erste Bank a VIG, které by si měl v současnosti dlouhodobě uvažující investor jako jediné koupit. Krátkodobé doporučení pro veškeré české akcie, obchodované v burzovním segmentu SPAD, je ovšem neutrální.

Dožije se RM-Systém analýz?

Nevesely truchlivy jsou ovšem (nejen) české akciové kraje. K tomu je třeba přičíst další problém: likvidita řady českých titulů je omezená. Stejně jako počet analýz. V praxi bohužel nezahrnují ani všechny tituly, obchodované v burzovním segmentu SPAD. Česká spořitelna například nehodnotí AAA Auto, vyhýbá se také oběma realitním titulům, tedy ECM a Orco (to je ovšem v revizi) a společnosti KIT Digital. Stejně je tomu v případě Atlantiku FT. Jeho analytici navíc v současné době revidují názor na další tři tituly – Pegas, Philip Morris a Unipetrol. Opatrnost vůči oběma realitním titulům je logická, proč však zůstává stranou KIT Digital?

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2010 - KB, Erste a VIG

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2010 - ČEZ, NWR a Unipetrol

ČS: Investiční doporučení na české akcie

Ještě obtížnější, v praxi prakticky nemožné, je získat názor analytiků na akcie obchodované v RM-Systému. Někteří obchodníci s cennými papíry působí i na tomto trhu. Jde o druhou, podle názvu Českou burzu, díky níž má investor občas možnost využít rozdíly cen (arbitráže) mezi oběma trhy. Když se ovšem analytiků zeptáte na hodnocení titulů, obchodovaných v RM-Systému, výmluvně pokrčí rameny.

Pokračování článku najdete na serveru Finmag.cz