2011: Vítejte v "Roce akcie" - 3. díl
|

2011: Vítejte v "Roce akcie" - 3. díl

Burzám se letos bude dařit. Vyplývá to ze série exkluzivních rozhovorů ze všech koutů planety, které vám Investiční web na počátku roku přináší. Od Argentiny po Velkou Británii a od Spojených států po Malawi experti předpovídají růst poháněný uvolněnou monetární politikou na Západě a robustním oživením velkých ekonomik na Východě a na Jihu. Tato predikce však podle oslovených odborníků nebude bez rizik. Přesto většina z nich sází na 10- až 20procentní zisky. Závěrečná část třídílného seriálu vás pozve do Polska, Rakouska, Ruska, Turecka, USA a Spojeného království.

Trhy Světové akcie

Polsko

Varšavská burza

Hlavní trh: Burza cenných papírů Varšava

www.gpw.pl

Hlavní index: WIG

Ptali jsme se:

Przemyslawa Kwieciena (X-Trade Brokers)

O kolik čekáte, že WIG v roce 2011 posílí?

Obecně platí, že výhled pro akcie je pozitivní, a to jak na globální úrovni, tak na polském trhu. Velké polské koncerny už teď hlásí nejvyšší zisky v historii. Je potřeba počítat i s tím, že jsou úrokové sazby nízké a že nízké zůstanou i v dohledné době. I když se čeká, že Polsko v příštím roce sáhne po utažení monetární politiky, toto utažení nebude nijak výrazné. Proto se zdá, že jsou ceny akcií na rozumných úrovních. Což má svoji logiku. Obavy o globální ozdravení totiž budou růst a opadat, ale budou tu nadále. A současný býčí trh se opíral o sázky na pokračování uvolněné měnové politiky, ne o rychlé ozdravení. Proto je jistá korekce takřka zaručená. I tak však očekávám WIG nad úrovní 3 000 bodů na konci roku 2011.

Které sektory budou v Polsku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Díky rychlému růstu Německa, který se opírá o poptávku z Asie, se zdají být zejména polské společnosti s napojením na Německo velmi atraktivní. Jde zejména o průmyslové podniky, jako jsou výrobci nástrojů a zařízení. Firmy z komoditního sektoru, jako jsou KGHM nebo Bogdanka, se už zdají být drahé a budou citlivé na jakékoli ochlazení v Číně.

Které trendy budou v roce 2011 polský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Zaprvé půjde o nejistotu spojenou s dalším vývojem globální ekonomiky. Udržení rychlého růstu v Asii a pomalé ozdravení amerického trhu práce jsou totiž pro globální akciové trhy nesmírně důležité. Zadruhé půjde o německou ekonomiku. Té se dosud dařilo, a to do značné míry díky růstu Asie. Některé polské společnosti jsou přitom na Německo napojené a z jeho růstu profitují. Zatřetí půjde o utahování monetární politiky v Asii. Otázkou je, do jaké míry právě to rozvíjející se trhy poškodí. A čtvrtým faktorem bude situace v Evropě. Ta může způsobit ve střednědobém výhledu jisté turbulence, ze kterých by mohly vyplynout zajímavé nákupní příležitosti, jako tomu například bylo v první polovině roku 2010.


První díl seriálu o světových burzách věnovaný Argentině, Brazílii, ČR, Číně, Dánsku a Indii najdete ZDE

Druhý díl seriálu o světových burzách věnovaný Indonésii, Irsku, Maďarsku, Malawi, Německu a Peru najdete ZDE

Rakousko

Budova burzy ve Vídni

Hlavní trh: Vídeňská burza

www.wienerborse.at

Hlavní index: ATX

Ptali jsme se:

Günthera Artnera (Erste Group)

O kolik čekáte, že ATX v roce 2011 posílí?

Náš cíl je 7 100 bodů na konci roku, což znamená posílení o zhruba 20 procent.

Které sektory budou v Rakousku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Akcie vysoce kvalitních společností, které mají schopnost generovat hodně likvidity, a zároveň nabízejí kombinaci slušných dividend a růstového potenciálu, budou zajímavé.

Které trendy budou v roce 2011 rakouský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Rok 2011 by měl být v mnoha ohledech podobný tomu loňskému. Očekáváme, že příznivý vývoj na akciových trzích bude pokračovat, protože akcie nejsou drahé a investoři budou mít zájem o aktiva. Volatilita přetrvá, zejména kvůli pokračující diskuzi o zadlužení Evropy. Výnosy vládních dluhopisů budou zřejmě nadále růst, což akcie v porovnání s dluhopisy udělá opět o něco zajímavějšími.

Rusko

Vchod do budovy MICEXu

Hlavní trh: MICEX

www.micex.com

Hlavní index: MICEX

Ptali jsme se:

Tibora Bokora (Otkritie)

O kolik čekáte, že ruský trh v roce 2011 posílí?

Náš základní scénář počítá s růstem indexu MSCI Russia o 20 procent.

Které sektory budou v Rusku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Doporučujeme vsadit na ropu - nová daňová reforma totiž umožní invetice do upstream; na infrastrukturu, kde Metchel, Evraz nebo Globaltrans budou profitovat z investic do infrastruktury; a na banky (například na Sberbank), které znovu začnou úvěrovat reálnou ekonomiku.

Které trendy budou v roce 2011 ruský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Pozitivní je očekávaná vlna privatizací v různých sektorech, dobré makro, růst investic, očištění bankovního sektoru, pokles NPL a vstup Ruska do WTO. Největšími riziky jsou růst ekonomiky v Číně a vývoj na komoditních trzích.

Turecko

Budova burzy v Istanbulu

Hlavní trh: Burza cenných papírů Istanbul

www.ise.org

Hlavní index: Národní ISE

Ptali jsme se:

Hakana Aksoye (Quadrum Capital)

O kolik čekáte, že turecký akciový trh v roce 2011 posílí?

Můj základní scénář počítá s růstem ISE 100 o dalších 20 procent. To by mělo PE vynést v roce 2011 na 10,8násobek. Nicméně je zde možnost, že růst bude ještě vyšší. Je tu totiž možnost, že lidé začnou mít o akciový trh mnohem větší zájem. Kvůli propadu úrokvých sazeb národní banky totiž úročení vkladů v Turecku během posledních dvou let propadlo z 23 procent na 8 procent. A to ovlivnilo velký počet lidí, kteří na úročené vkladů na účtech sázeli. Současné úrovně totiž znamenají, že lidé za své vklady v podstatě platí. Pokud proto začnou mít zájem o zhodocení vkladů na akciovém trhu, nebude překvapením růst ISE 100 o 30 procent. Což by znamenalo, že PE budou testovat hranici 14násobku.

Které sektory budou v Turecku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Na rozdíl od většinového názoru se domnívám, že banky budou i nadále z pohledu investorů atraktivní. Sektorové PE je na úrovni 9,2násobku, což je o 19 procent méně, než je průměr na rozvíjejících se trzích. Investoři sice očekávají, že EPS sektoru zpomalí v roce 2011 na 7procentní růst, nicméně v roce 2012 předpokládám, že se růst EPS vrátí k úrovním kolem 17 procent díky nárůstu objemu půjček a stabilizaci NIM. Co naopak investrům v tuto chvíli nedoporučuji, jsou turecké pojišťovny. Ty mají nízkou ziskovost a jsou předražené.

Které trendy budou v roce 2011 turecký akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Myslím si, že půjde z pohledu investorů do akcií o další dobrý rok. Než došlo na QE2, mluvilo se o tom, že bude potřeba, aby vlády rekapitalizovaly banky. Převládal totiž názor, že dokud budou banky tížit ztráty způsobené obchody s deriváty, nebudou půjčovat. A růst HDP bez bankovních půjček je vyloučený. Nicméně po QE2 je jasné, že se banky zvládnou rekapitalizovat sami díky levné likviditě a rostoucím cenám aktiv. I proto očekávám, že EU bude nadále řešit problémy některých členských zemí mometární expanzí a že navýší kapitál záchranného fondu v roce 2011 na 1,5 miliardy eur. A i když se nyní mluví o "exit strategii", tedy o tom, jak ekonomiku přestat uměle vyživovat, myslím si, že bude trvat ještě hodně dlouho, než k ní skutečně dojde. Možná tři až pět let. I proto nyní skutečně doporučuji akcie.

Spojené státy americké

Budova burzy v New Yorku

Hlavní trh: NYSE Euronext

www.nyse.com

Hlavní index: S&P 500

Ptali jsme se:

Kamila Bednáře (BH Securities)

O kolik čekáte, že S&P 500 v roce 2011 posílí?

Očekávám, že S&P 500 posílí v rozmezí od pěti do devíti procent. Akciový trh bude nadále profitovat ze snah Fedu podporovat ekonomiku. A to přispěje k obavám z inflace, ze kterých budou akcie těžit. Investoři se totiž místo na dluhopisy zaměří na akcie. Stejně tak nesmíme zapomenout na americký volební cyklus: z historie vyplývá, že třetí rok funkčního období prezidenta bývá pro akcie nejlepší.

Které sektory budou v Americe v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

myslím, že se bude dařit sektoru základních surovin. Růst by měl i energetický sektor. Naopak pod tlakem podle mě budou finanční a spotřebitelské tituly. Investoři se také budou více orientovat na tituly, které historicky nabízejí zajímavou dividendu a které opět slibují zajímavé dividendové výnosy.

Které trendy budou v roce 2011 americký akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Trh práce a realitní trh zůstanou pod tlakem. To v kombinaci s narůstajícími obavami z inface povede k omezenému utrácení domácností. Investoři proto budou mít zájem o společnosti, které nejsou závislé na domácím trhu, ale jejichž značná část příjmu přichází ze zahraničí, a to zejména z Asie a Latinské Ameriky.

Spojené království

Budova burzy v Londýně

Hlavní trh: Burza cenných papírů Londýn

www.londonstockexchange.com

Hlavní index: FTSE 100

Ptali jsme se:

Nicka Beecrofta (Saxo Bank)

O kolik čekáte, že FTSE 100 v roce 2011 posílí?

O 10 až 20 procent.

Které sektory budou v Británii v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Fed bude nadále pumpovat peníze do ekonomiky, díky čemuž akciové trhy nadále porostou. Proto budou právě ony "in", budou v kurzu. Je však potřeba se mít na pozoru před možnými překážkami. Mezi ně patří situace čínského realitního sektoru, Severní Korea, Írán a situace zadlužených zemí eurozóny.

Které trendy budou v roce 2011 britský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Rok 2011 bude velice zajímavý kvůli tomu, že existuje mnoho faktorů, které mohou zvýšit volatilitu. Očekávám, že problémy zadlužených zemí eurozóny porostou, což způsobí extrémně vysokou volatilitu eura. To nakonec povede k vytvoření de facto fiskální unie. Možná v důsledku vydání eurobondů, které byly nedávno smeteny ze stolu. Společná emise dluhu, která by znamenala spoluzodpovědnost všech zemí eurozóny, by totiž vedla k tomu, že by ekonomicky silnější státy trvaly na tom, aby bylo v pravomoci Bruselu diktovat národní daňové sazby.


Redaktor Investičního webu Roman Chlupatý je členem organizace novinářů sdružených v Globereporter.org.