Komodity ve 4. čtvrtletí: Výhled pšenice, kukuřice a sóji
|

Komodity ve 4. čtvrtletí: Výhled pšenice, kukuřice a sóji

Cena pšenice na počátku třetího čtvrtletí prudce rostla. Na konci srpna však otočila o 180 stupňů a zamířila dolů. Kukuřice v prvních dvou měsících čtvrtletí prudce posilovala a vyšplhala se až k 780 centům. Potom ovšem následoval pokles. Sója také na konci září podlehla výprodejům. Jak se budou ceny těchto zemědělských komodit vyvíjet do konce roku?

Komodity Zemědělství Kukuřice Sója a sójové boby Pšenice

Pšenice

Komodita byla v posledních měsících ovlivňována především počasím. Poměr konečných zásob ku spotřebě naznačuje, že se zásoby nenacházejí na nějak kriticky nízkých úrovních.

Produkce by měla v následující sezóně vzrůst. Stejně tak ovšem i spotřeba, kterou pravděpodobně potáhne vzhůru růst poptávky z oblasti výkrmu, kde by pšenice mohla začít nahrazovat dražší kukuřici.

Komodity: Jim Rogers má pravdu

Stav mezi nabídkou a poptávkou by měl být vyrovnaný. Pšenice se nachází na silném dlouhodobém supportu. Při jeho případném proražení by cena mohla pokračovat v poklesu. Výraznější posílení neočekáváme.

Cena pšenice

Kukuřice

Kukuřici v posledních několika měsících podporovaly zprávy o nepříznivém počasí v USA. Sucho zde negativně ovlivnilo výnosnost. V posledních týdnech se situace však zlepšila, a navíc jsme se na komoditních trzích dočkali výprodejů, které zasáhly i zemědělský sektor.

Pro komoditu je podporou zvyšující se poptávka ve světě a stále velmi nízká úroveň globálních zásob. Nabídka by v tomto roce měla držet krok s poptávkou.

V případě kukuřice jsme stále svědky dlouhodobého růstového trendu. Výprodeje v září byly ovšem poměrně prudké.

V nejbližších měsících bychom měli být svědky spíše širokého obchodního pásma. Z pohledu technické i fundamentální analýzy je nicméně kukuřice v rámci zemědělských komodit jednou z nejsilnějších.

Cena kukuřice

Sójové boby

Globální produkce a spotřeba by měly být, stejně jako v případě dvou výše uvedených komodit, v sezóně 2011-12 v rovnováze. Zásoby nejsou na nijak kriticky nízkých úrovních.

Z pohledu technické analýzy není výhled pro komoditu příliš příznivý. Cena prorazila dolní okraj obchodního pásma a pokračuje v poklesu. Propad v září byl nicméně velmi prudký a dříve či později se dostaví korekce. S výrazným růstem nicméně v nejbližších týdnech nepočítáme.

Cena sóji

Komodity ve 4. čtvrtletí: Výhled ropy a mědi