Zlato: Nespoléhejte jen na mince a slitky
|

Zlato: Nespoléhejte jen na mince a slitky

Ekonomická nejistota vždy nahrávala ceně zlata. Rostoucí cena nenechává v klidu ani lidi, kteří se běžně o investování nezajímají. I když se masová média věnovala především fyzickému nákupu zlatých slitků či mincí, existují i jiné způsoby, jak se podílet na rostoucí ceně zlata. Z jakých investičních nástrojů lze vybírat?

Komodity Recese Zlato ETF Investiční a pamětní mince a medaile
Zlaté slitky

Drahé kovy by měly mít zastoupení v každém investičním portfoliu. Investovat vše pouze do souboru drahých kovů, či dokonce pouze zlata, je velmi rizikové.

Při pohledu na vývoj ceny zlata za poslední čtyři roky by se mohlo zdát, že nikam jinam než nahoru jít nemůže. Za silným růstem stojí vysoká poptávka po tomto drahém kovu. Jakmile však zájem o zlato opadne a investoři se začnou poohlížet po jiných aktivech, zlato se zcela jistě vydá opačným směrem.

Kam pro zlato?

Nabízí se hned několik možností investic do zlata. Základní rozdělení může být následující: přímý nákup zlata a investice do nástrojů, jejichž hodnota se odvíjí od ceny zlata. Další skupinou může být i investice do společností, které se zabývají například těžbou či zpracováním zlata.

Zlato: Korekce vybízí k nákupům

První možností, tedy nákupem zlatých slitků či mincí, se zde zabývat nebudeme. K investování jsou vhodné klasické podílové fondy, investiční certifikáty a burzovně obchodované fondy.

Na českém trhu najdeme několik podílových fondů, které investují do portfolia komodit (zlata, stříbra, platiny a ostatních drahých kovů včetně akcií firem těžařských společností). Tyto fondy využívají k investici do zlata burzovně obchodované fondy (ETF) – příkladem je Zlatý fond ČP Invest. Kdo uvažuje o investici do certifikátů, zamíří do seznamu komoditních certifikátů. Podkladovým aktivem je v tomto případě zlato. Vybírat lze i z ostatních drahých kovů. Na rostoucí cenu zlata reagovali i emitenti ETF.

Dvě skupiny "zlatých" ETF

Existují dvě skupiny burzovně obchodovaných fondů zaměřených na zlato – u první správce ETF nakupuje do portfolia akcie společností těžících či zpracovávajících zlato, u druhé je do portfolia nakupováno zlato fyzicky.

Příkladem z druhé skupiny je ZKB Gold ETF od Swiss Exchange. Tento fond je veden v dolarech a kopíruje cenu zlata. Nejedná se však o jediné ETFko, pomocí kterého se můžete podílet na rostoucí ceně zlata.

Kolik zlata do portfolia?

Častou otázkou investorů je, jakou částku mají uložit do zlata. Je potřeba si uvědomit, že se zlato řadí mezi komodity, které by obecně měly v portfoliu plnit především doplňkovou funkci.

V letošním roce, kdy zlato zaznamenalo výrazný růst, mohla investice do zlata vylepšit výkonnost spravovaného portfolia. V mnoha případech mohlo zlato alespoň částečně zbrzdit propady na akciových trzích.

Aktuální cenu zlata sledujte zde