Nový Temelín: Zdraží vlajková loď české energetiky elektřinu?
|

Nový Temelín: Zdraží vlajková loď české energetiky elektřinu?

Nedávno byly uveřejněny zprávy, že by státem spoluvlastněná společnost ČEZ mohla usilovat o státem garantovanou fixní cenu elektřiny, která bude vyrobena z jaderných zdrojů. Podle zatím uveřejněných informací by se mohlo jednat o státní garanci na minimální výkupní cenu elektřiny, která bude vyrobena z nově postavených dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.

ČEZ Elektřina Energetika Jaderná energetika
Temelín

Společnost ČEZ plánuje vyjednávat s vládou o možnosti poskytnutí garancí na dostavbu jaderné elektrárny, celková hodnota projektu by měla přesáhnout 200 miliard korun. Přestože se prozatím jedná o pouhé úvahy a možnosti, jakým způsobem by stát mohl poskytnout určité záruky k plánovanému projektu dostavby jaderné elektrárny Temelín, není vyloučeno, že se v budoucnu dočkáme dalších fixně stanovených cen elektřiny.

Jak moc vhodné řešení je státní garance výkupních cen, můžeme vidět na příkladu výkupních cen z obnovitelných zdrojů. Vláda se sice snažila omezit dopady prudkého rozvoje výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na peněženky domácností, nicméně jediné, co se jí podařilo udělat, bylo rozložení zdražení elektřiny na více let.

Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

V praxi by tak stanovení výkupních cen z jaderné elektřiny nových temelínských bloků mohlo vypadat tak, že pokud by tržní cena elektřiny obchodovaná na energetických trzích klesla pod stanovenou hodnotu, stát by dorovnal rozdíl. Je tedy pravděpodobné, že obdobně jako v případě obnovitelných zdrojů by i stanovení minimální výkupní ceny u jádra mohlo přinést zdražení cen elektřiny pro domácnosti a podniky.

Napsáno pro LN.

Aktuální cenu akcií ČEZu sledujte zde