Unce zlata za 10 tisíc dolarů: Hudba budoucnosti?
|

Unce zlata za 10 tisíc dolarů: Hudba budoucnosti?

Jako obvykle pozdě se mainstreamová média a velcí hráči z Wall Street dostavili na večírek deset let trvajícího 700% nárůstu ceny zlata, aby se konečně připojili k neustále rostoucímu rozruchu kolem tohoto žlutého měnového kovu. Od tvrzení některých odborníků, že je cena zlata je nafouknutou bublinou, po předpovědi jiných analytiků, že prudký růst ceny je bezprostředně za rohem, vyplývá jedna věc - zlato musíme brát na vědomí, ať chceme, nebo nechceme. Jedinou otázkou zůstává, jak vysoko jeho cena vyroste, než pominou krušné časy?

Komodity Ekonomika Zlato Býčí trh

Slabost v oblasti zaměstnanosti a bydlení ukazuje, že velký pokles, který začal v roce 2007, přetrvává. Ve skutečnosti se ekonomika z recese nedostala vlastním přičiněním, ale díky masivnímu zásahu Fedu a centrálních bank, takže relativní klid, který nyní prožíváme, je způsoben tím, že se nacházíme v oku hurikánu, který zuří kolem nás.

Vstupujeme do druhé poloviny bouře, protože již není možné ignorovat bezprecedentní a nezvladatelný nárůst dluhů států na celém světě. Tyto problémy jsou obzvláště patrné ve slabých zemích Evropy, protože minimální úroveň úrokových sazeb vytlačuje slabší členy eurozóny na její okraj. A když začne selhávat okraj, je jen otázkou času, kdy selže celek.

Podrobný popis ekonomických podmínek pro růst ceny zlata najdete v kompletním článku na serveru Akcieatrhy.cz

Centrální banky umějí potisknout papír, ne vyrobit zlato

Zlato jsou opravdové peníze. V historických dobách, kdy potvrzení o úschově zlatých slitků vydávalo lokální zlatnictví, nešlo dohlédnout, že právo centrálních bankéřů vytvářet nekryté peníze z ničeho naruší celé finanční systémy.

Začněme pohledem na rozdíl mezi množstvím zlata v držení centrálních bank a množství papírových peněz, které vydaly. Tím získáme základní přehled o tom, o jak velkou disproporci se jedná. Graf ukazuje, že množství zlata v držení centrálních bank je překvapivě stabilní. Modrá křivka ukazující množství peněz emitovaných na celém světě však ukazuje, že finančních aktiv dramaticky přibylo.

Zlato a peníze v centrálních bankách

Z grafu jasně vyplývá, že nominální množství papírových peněz v oběhu roste mnohem rychleji než množství zlata v držení centrálních bank. Lze očekávat, že rozmařilé utrácení peněz a jejich umělé vytváření bude pokračovat rychlým tempem.

Centrální banky již neprodávají zlato. Naopak, množství zlata v jejich držení roste. Červená čára v pravé části grafu indikuje mírné oživení. Centrální banky zastavily prodeje zlata a staly se čistými kupci. Pokles nabídky a zvýšení poptávky vede k vyšší ceně zlata.

Prezident Chávez nedávno připomněl, že venezuelské zlaté rezervy nejsou v současné době uloženy v Caracasu, a domněnka, že by Venezuela mohla požadovat převedení 150–200 tun zlata z Bank of England do Venezuely, čímž by se dostupné zásoby zlata dále snížily, vzrušila mnoho spekulantů na růst ceny, protože zlato by se tak zase stalo o něco méně dostupným. Chávez také navrhuje znárodnění venezuelských zlatých dolů. Nepochybně dokonale chápe celou situaci a využívá své diktátorské pravomoci k rychlejšímu přechodu zpět ke zlatu, než jakého jsou schopny pomalejší konkurenční demokratické státy.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Dalším způsobem měření znehodnocení světových měn je porovnání globální průmyslové výroby a celkového množství peněz v oběhu. Jak lze vidět na následujícím grafu, průmyslová výroba se v průběhu času zvýšila jen mírně. V roce 1971 Nixon zavřel zlaté okno a nyní se ukazuje, že účtovaná cena výstupů roste exponenciálně. Není divu, že nominální cena průměrného auta se prudce zvýšila z 3 542 amerických dolarů v roce 1971 na téměř 30 000 dolarů dnes.

Peněžní zásoba a průmyslová výroba

Cena zlata, měřeno v těchto měnách, se v průběhu času zvýšila. Pokud porovnáme cenu zlata v dolarech s nominální cenou veškeré peněžní zásoby (vyjádřenou také v dolarech), měli bychom zjistit, zda je zlato předražené, nebo naopak podhodnocené.

Následující graf ukazuje, že pokud bychom chtěli zlatem pokrýt veškerou peněžní zásobu emitovanou centrálními bankami, musela by cena zlata za unci dosáhnout 10 000 dolarů. To jen potvrzuje dojem, že ačkoli cena zlata prudce roste někam k 2 000 dolarů za unci, nemusí se investoři do zlata bát, že jde o bublinu a že se růst ceny zlata se blíží ke konci.

Cena zlata nutná k pokrytí peněžní zásoby

Technická analýza: Investoři nemají důvod opouštět rozjetý zlatý vlak