Historická příležitost k nákupu akcií: Tady a teď!
|

Historická příležitost k nákupu akcií: Tady a teď!

Americké akcie jsou z historického hlediska velice podhodnocené, zatímco bondy na dluhopisovém trhu se nacházejí v největší bublině od doby před občanskou válkou v letech 1861 až 1865. To je názor předního stratéga a šéfa investiční firmy Loews Joea Rosenberga. Akciové trhy nyní nabízejí investorům historickou příležitost k nákupu levných, silně podhodnocených společností.

Býčí trh Ocenění Světové akcie
Joe Rosenberg

Zbytečný strach z akcií

Současný strach investorů z nevábné budoucnosti akciového trhu je vyhnán do dlouhodobě neudržitelného stavu. To se stalo i mnohokrát v minulosti, aby se následně ukázalo, že se v podobných situacích vyplatí zaujmout opačnou pozici. Nejvhodnější čas je podle Rosenberga nyní. Až účastníci trhu zjistí, že je současná panika z historického pohledu přešponovaná, ceny akcií již porostou.

Dle Rosenberga se již v řádu týdnů či měsíců ocitneme v bodu zvratu. Při pohledu do ekonomické historie mu současný stav, výhled a nálada na akciových trzích připomínají situaci na dluhopisovém trhu na počátku 80. let, kdy bylo těžké investory přesvědčit investory k nákupu dluhopisů s výnosem 15 %.

Jeho hypotézu podporuje například fakt, že je mnoho z potencionálně největších investorů poměrně "podinvestováno" v rizikových aktivech, a lze tedy očekávat, že až tito a další velcí institucionální investoři zjistí, že se akciové trhy nacházejí v rané fázi nového dlouhodobého cyklu, tak razantně zvýší svou expozici v akciích.

Portfolio: Nic složitého

Rosenberg se odvolává i na nedávnou studii Vanguard Group, která odhalila, že byl průměrný výnos investičního portfolia s rovnoměrným 50% zastoupením akcií a dluhopisů v období let 1926 až 2009) přes 5 %, a to i se započtením inflace.

Spoříte na důchod? Tato strategie funguje!

Nemalý vliv na celkové zhodnocení má stále platný, již 30 let trvající býčí trend dluhopisů, a současná, již 12letá stagnace akcií. Tyto trendy by se podle Rosenberga mohly cyklicky prohodit.

S jeho dalším, fundamentálním argumentem nelze než souhlasit: Americké akcie mohou v příštích 5 až 10 letech snadno nabídnout 10% výnos, a ani tak by nebyly z historického hlediska valuačně předražené.

Ze sektorů a užšího specifického zaměření vidí Joe Rosenberg jako nejatraktivnější investice do velkých amerických společností (blue chips), které působí v Asii, a mohou tak těžit z jejího růstu. Další příležitostí jsou podle něj velké farmaceutické firmy.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Zdroj: Moneynews