Velká hra o dividendu ČEZu
|

Velká hra o dividendu ČEZu

ČEZ minulý týden oznámil hospodářské výsledky, investory však více zajímaly jiné informace: výhled na letošní rok a návrh dividendy. Zatímco tu první informaci trh dostal (a nadšený z ní nebyl), k dividendě zatím management ČEZu mlčí.

ČEZ

Naprostá většina firem, jejichž akcie se na trzích obchodují a zároveň vyplácejí dividendu, se zveřejněním návrhu výše dividendy nedělá "ciráty" a dividendu zveřejní s celoročními výsledky. Vedení ČEZu naopak maximálně využívá zákonných mantinelů a odkládá oznámení výše dividendy na nejzazší termín - měsíc před konáním valné hromady (přelom května a června).

Proč se ČEZ takto chová, je nasnadě. Jedná se o státem ovládanou firmu a vláda je v případě ČEZu ve schizofrenní situaci. Na jedné straně bojuje za každou miliardu pro státní kasu, na straně druhé by se měla chovat jako řádný hospodář a chránit kapitál firmy pro nezbytné investice.

Krátkodobý výhled na české akcie: březen 2011 - ČEZ

A těch v případě ČEZu rozhodně není málo (v následující pětiletce přes 300 mld. Kč). Při aktuálně platném rozmezí výplatního poměru by ČEZ teoreticky mohl vyplatit stejnou dividendu jako loni, tj. 53 Kč na akcii, což by státu vyneslo téměř 20 mld. Kč.

Problém je, že při plánovaném poklesu zisku v letošním roce by ČEZ byl schopen příští rok vyplatit jen něco kolem 45 Kč, což už je poměrně značný (15%) meziroční pokles dividendy. A to investorská veřejnost zrovna nemiluje, stejně jako to, když jsou upřednostňovány zájmy rozpočtu státu nad rozpočtem ovládané firmy. Zvláště po nedávných eskapádách se zdaněním solárních zdrojů a emisních povolenek.

Více než křečovitou snahu o co nejvyšší dividendu by trh tentokrát více přivítal informaci o tom, že státu na zdravém hospodaření ČEZu záleží.

Aktuální vývoj akcií ČEZu sledujte zde