ETF si cestu do českých portfolií teprve hledají
|

ETF si cestu do českých portfolií teprve hledají

Žádné vstupní poplatky, nízké poplatky za správu, široká nabídka produktů, jednoduchá konstrukce. Ani tyto argumenty zatím nepřesvědčily Čechy k vyššímu využití burzovně obchodovaných fondů. Teprve čas ukáže, zda se budou takzvaná ETFka těšit rostoucí oblibě podobně jako v zahraničí. Dnes jsou využívány jen zkušenějšími investory.

Investování ETF
Makléři

I přes řadu výhod najdeme burzovně obchodované fondy v portfoliích českých investorů jen zřídkakdy. Na místě je otázka, proč nejsou tyto produkty více využívány. Mezi hlavní důvody můžeme zařadit minimální marketingovou podporu těchto produktů, malou informovanost a chybějící nabídku korunových fondů.

O výhodách i nevýhodách se hodně mluví

Na tuzemských i zahraničních finančních webech snadno naleznete seznam výhod burzovně obchodovaných fondů. Ve výčtu pravděpodobně narazíte na nízkou nákladovost, dostatečnou diverzifikaci, likviditu, transparentnost, bezpečnost či možnost vydělávat i při poklesu trhu.

Podobně jako u ostatních investičních nástrojů i u burzovně obchodovaných fondů nalezneme nevýhody. Čechy může od této investice odradit horší orientace v nabídce, obavy ze správného rozložení prostředků mezi jednotlivé fondy, nutnost investovat vyšší částky či již zmíněná nutnost investovat v cizích měnách.

Některé obavy časem zmizí

Burzovně obchodované fondy stále patří mezi "mladé" nástroje. I když se v zahraničních médiích často dočtete, že obliba burzovně obchodovaných fondů rychle stoupá, i zde nedošlo k raketovému růstu ze dne na den. Než ustoupí obavy z nového produktu, musí jej investoři nejdříve poznat.

Burza Praha: Na parket se řítí první ETF kopírující index PX Kdo chce využít ve svém portfoliu i ETFka, nezbývá mu, než získat dostatek informací a začít investovat. Kdo si netroufá využít vlastní peníze, může vyzkoušet některý z demo účtů.

Kdo nabízí burzovně obchodované fondy

Většina českých investorů se již v minulých letech seznámila s klasickými podílovými fondy. Kdo se o investování příliš nezajímá, nebo si může dovolit pravidelně odkládat jen částky v řádu stokorun, ten pravděpodobně i nadále zůstane u klasických fondů. Kdo má k dispozici více peněz, ten může vyzkoušet burzovně obchodované fondy.

Nákup podílových listů klasických fondů je velmi jednoduchý. Stačí vyhledat investičního zprostředkovatele či poradce, který nákup požadovaných fondů obstará. Nákup i prodej podílových listů nabízí většina tuzemských bank a finančních poradenských společností. Cesta ke klasickým fondům je tedy velmi snadná.

Kdo uvažuje o burzovně obchodovaných fondech, ten musí vyhledat obchodníka s cennými papíry. Většina tuzemských obchodníků bez problémů obstará nákup či prodej burzovně obchodovaných fondů. Obchodovat lze i přes zahraniční brokery.

Dokud nebyl ETF na index PX, měli investoři možnost investovat přes ETF do českých akcií jen v rámci několika košů. Čtěte na serveru ETFs.cz