Vydělávejte bez skrupulí. Vsaďte na dividendy za tabák!
|

Vydělávejte bez skrupulí. Vsaďte na dividendy za tabák!

Akcie tabákových společností nabízejí v porovnání s ostatními akciemi firem ze spotřebního sektoru zdaleka nejvyšší dividendy. Představují tak pro investory relativně bezpečný zdroj slušných výnosů. Společnosti zaměřené na výrobu cigaret by v žádném portfoliu neměly chybět. Ačkoli je celý průmysl hodně regulovaný a zdaněný, výrobci cigaret jsou stále v zisku. Půltucet tipů z newyorské burzy může být inspirací pro drobné investory.

Světové akcie Dividendy Tabák a cigarety
British American Tobacco

1. British American Tobacco

Společnost patří mezi největší výrobce cigaret na světě. Mezi její nejznámější značky patří Dunhill, Kent, Lucky Strike a Viceroy. Britsko-americká společnost se sídlem ve Velké Británii byla založena v roce 1902.

Poslední vyplacená dividenda činila 2,66 USD, akcie se aktuálně obchoduje za 90 USD. Analytici očekávají roční růst zisku na akcii (EPS) před 9 % během příštích pěti let.

Lorillard

2. Lorillard

Po soudních sporech rozhodnutých ve prospěch cigaret této značky vystřelily akcie šíleným tempem. V dalších týdnech akcie sestoupila zpět pod 100 USD, aby se brzy dostala opět na úroveň okolo 110 USD. Nejde tedy rozhodně o investici pro slabé nátury.

Lorillard platí jedny z nejvyšších dividend v tabákovém sektoru, poslední vyplacená čtvrtletní dividenda činila 1,3 USD. Analytici odhadují růst EPS okolo 9,33 % pro příštích 5 let. Očekávání zisků a velkého růstu jsou rozhodně optimistická, avšak musíme brát v úvahu, že společnost má negativní hodnotu majetku (negative equity). Firma by tak v budoucnu mohla upustit od výplaty dividend. Altria Group

3. Altria Group

Firma se sídlem ve Virginii patří díky svému založení v roce 1919 mezi nejstarší americké společnosti. Mezi nejznámější značky této firmy patří Marlboro, Virginia Slims a Parliament.

Altria se také zaměřuje na další oblasti podnikání, například na leasing v oblasti dopravy, energetiku a výrobní zařízení.

Odhad růstu EPS pro dalších 5 let činí 6,48 %. V současnosti je akcie obchodována okolo 27 USD. Poslední čtvrtletní dividenda činila 38 centů.

Philip Morris

4. Philip Morris

Philip Morris je mezinárodním hráčem. Zatímco Altria podniká především v USA, Philip Morris je aktivní v Evropské unii, ve východní Evropě, na Blízkém východě, v Africe, Asii, Kanadě i Latinské Americe.

Díky své gigantické tržní hodnotě společnost snadno konkuruje lokálním producentům na celém světě.

Dividendy nejsou ve srovnání s ostatními tabákovými společnostmi největší, poslední čtvrtletní dividenda byla 64 centů. Reynolds American

5. Reynolds American

Společnost ze Severní Karolíny byla založena v roce 1875 ve Winston-Salemu. Zastřešuje značky Winston, Salem, Camel a Pall Mall. Reynolds American taktéž řídí několik licencovaných značek včetně Dunhill a State Express 555.

Reynolds American vyplatila poslední čtvrtletní dividendu 53 centů. A stejně jako u Altrie je 5letý odhad ročního růstu EPS 6,7 % nižší než průměr odvětví.

Vector Group

6. Vector Group

Společnost se kromě tabáku angažuje na nemovitostním trhu. Cena akcie je však velmi volatilní, takže dochází často k velkým neočekávaným výkyvům.

Dividenda společnosti Vector grooup je 40 centů čtvrtletně, je však dost nepravděpodobné, že by firma vydržela vyplácet dividendy i nadále v takové výši. Rozvaha značí negativní hodnotu majetku -0,84 USD na akcii. Růst EPS analytici odhadují na 11 % ročně po dalších 5 let.

Zdroj: Seeking Alpha