Poměrový ukazatel Dow Jones/zlato: Vše, co jste letos potřebovali vědět
|

Poměrový ukazatel Dow Jones/zlato: Vše, co jste letos potřebovali vědět

Letošní strategie "prodej akcie, kup zlato, a po dosažení poměru Dow/Zlato 5,75 tuto strategii obrať", se prozatím vyplácí.

Dow Jones Zlato

Dle analýz z počátku letošního roku, (kdy se ratio DowJones/Zlato pohybovalo o 40-50% výše – v průměru okolo úrovně 8,50), letošní výhled směřoval k cílové hodnotě 5,75. K ní se dalo dojít 5 různými způsoby, ale vývoj událostí v posledních 3 týdnech urychlil nejpřirozenější formu - pokles akcií společně s posílením hodnoty žlutého kovu.

V minulém týdnu se tento poměr dostal ve spotových (cash) hodnotách na 10604/1818,60 - tedy na poměrový ukazatel 5,83. Přesnější poměr ve futures (tedy termínovaných měsíčních kontraktech zachycující průběžnou aktivitu traderů i mimo oficiální denní seanci), dosáhl v období září - srpen hodnoty 5,736. A ve více likvidních kontraktech (září-srpen) se poměr Dow Jones/Zlato dostal v úterý a ve středu v noci přímo k hodnotě 5,75.

Dosažení této úrovně v minulém týdnu, uprostřed nejvyšší volatility, tedy již s předstihem predikovalo dočasné uspokojení prodejců akcií a kupců zlata, a tedy signál k obratu na trhu těchto aktiv, prozatím aspoň z krátkodobého hlediska.

Souhrn vývoje

V letošních prvních 6 měsících tento ukazatel osciloval mezi 9,00 - 7,76. Ještě na začátku července se vrátil k průměru 8,50, ale již o 2 týdny později vytvořil letošní rekord 7,67. Záhy následovalo potvrzení průlomu, postupná akcelerace a divoký vývoj v minulém týdnu jen dokončil dílo, když katapultoval poměr k dané cílovce 5,75.

Současnost

Nacházíme se ve čtvrtém, resp. pátém dni od zahájení obráceného signálu a již 10% zhodnocením této reverse strategie (páteční hodnota 6,40). Očekávaný vzestup vysoce přeprodaných akciových trhů společně s vybíráním zisků ze zlata by měly v následných pár týdnech navigovat zmíněný poměr minimálně do oblasti 6,80 - 7,50. Poté zajisté vyvstane otázka, zda-li eventuálně dojde k opětovnému otestování hodnoty 5,75.

Poměrový ukazatel DowJone/Zlato