Podrží Amerika světové burzy?
|

Podrží Amerika světové burzy?

Státní centrální banky hlavních světových ekonomik nechávají tentokrát (na rozdíl od roku 2008) akciovým trhům prostor pro dovršení obchodního cyklu. Ten byl tehdy přerušen masivními zásahy a podpůrnými opatřeními amerického Fedu v zájmu záchrany důležitých finanční institucí, tudíž i akciových trhů. Posléze přišly další injekce na podporu ekonomiky.

Medvědí trh Světové akcie Indexy
Socha svobody

Balíčky splnily účel především v oblasti zklidnění finančních trhů, další důležité složky ekonomického růstu se však zatím nastartovat nepodařilo. Například data z nemovitostního trhu či o tvorbě nových pracovních míst ani po třech letech neobrátily své negativní trendy.

Co se týče akciových trhů, nyní, přesně dva a půl roku od svého dna, jsou majoritní americké indexy o zhruba 70 % výše. Tento fakt je nutno brát v úvahu při posuzování výprodejů v posledních týdnech.

Indexy Dow Jones, Nasdaq, Russell 2000 i S&P 500 jsou ke dnešku vzdáleny od svých letošních maxim v průměru o 15 %, což stále ukazuje spíše na korekci než na medvědí trh. Ten je "oficiální", když se cena aktiva o více než 20 % pod svá poslední maxima.

Do tohoto "medvědího trendu" se však již ponořily ostatní hlavní globální akciové trhy. Čínský index reprezentující druhou největší světovou ekonomiku klesl od listopadového maxima k srpnovému minimu o 23 %, japonský Nikkei 225 byl níže o 21 %, německý DAX o 30 %, francouzský CAC 40 o 29 % a britský FTSE 100 odepsal 21 %. Imunní vůči globálnímu výprodeji nezůstaly ani hlavní indexy v Brazílii (-33 %,) Itálii (-39 %), Indii (-25 %), Rusku (-28 %) a Španělsku (-29 %).

Výjimky a poslední mohykáni odolávající medvědímu trhu se tedy nacházejí na severoamerickém kontinentu. Hlavní americký benchmark Dow Jones Industrial Average zaznamenal při víceméně platných srpnových minimech "pouze" 16% pokles a kanadský hlavní index je od svých nedávných maxim níže o 15 %.

Recese na březích Atlantiku: Tady a teď!

V příštích dnech určitě dostaneme odpověď na otázku z titulku.