Finanční páka: Řadící sluha, řádící pán
|

Finanční páka: Řadící sluha, řádící pán

"Dejte mi pevný bod - a já pohnu Zemí," pravil prý kdysi ve starověku Archimédés. Nikdo mu ovšem pevný bod ve vesmíru nedal, a tak nemohl prokázat, zda by páka – jejíž princip popsal a vysvětlil – na hýbání světem opravdu stačila. Světem investování však páka hýbe spolehlivě.

Investování Finanční páka
Finanční páka - ilustrační foto

Páku, respektive pákový efekt, používají investoři už drahnou dobu – určitě stovky, možná dokonce i tisíce let. Princip je velice jednoduchý – proti nějaké jistině si půjčíte další peníze, kterými navýšíte svou investici. Věřte nevěřte, tajů pákového efektu využíváte, i když o tom možná vůbec nevíte. Máte hypotéku? Ano? Tak v tom případě máte i "páku" – počáteční vklad je vaše "jistina", investicí je pak nemovitost, kterou jste si pořídili. A jak celé to pákování funguje?

Řekněme, že si koupíte dům za pět milionů, s počátečním vkladem ve výši jednoho milionu (20 % ceny nemovitosti). Cena domu poté vzroste na šest milionů. Ze svého původně investovaného milionu jste pomocí hypoteční páky "vydělali" další milion minus úroky. "Téměř" stoprocentní zisk! Paráda.

Jenže pokud se cena nemovitosti nebude vyvíjet tak, jak jste plánovali, může být rázem všechno úplně jinak. Spadne-li například cena vaší nemovitosti na čtyři miliony (snížení o 20 %), přišli jste o celý svůj počáteční milion a máte zničehonic sto procent ztrátu. To už tak příjemné není, že?

Stejný princip se dá použít při investování do prakticky čehokoli. Od akcií přes dluhopisy až po private equity. Pro čtenáře bude asi nejzajímavější – tedy kromě připomínky, že hypotéka je taky páková investice – uplatnění pákového efektu na akciových trzích. Už proto, že i kdybyste nikdy pákování nepoužili, jeho pochopení vám pomůže porozumět tomu, proč se trhy občas chovají právě tak podivně, jak se chovají.

Jak z mála udělat víc...

Při obchodování s akciemi jde, zjednodušeně řečeno, pákovat dvěma způsoby. Buď se koupí akcie na margin, nebo přes deriváty.

Koupě "na margin" spočívá v tom, že si na nákup akcií půjčíte proti jistině. Jistina může být v podstatě cokoli – hotovost (i v jiné měně než akcie, které kupujete), jiné akcie, dluhopisy, nebo třeba váš dům. Kolik si můžete půjčit, závisí na mnoha faktorech – vašem klientském statusu, typu jistiny a tak dále. Pokud je vaší jistinou hotovost ve stejné měně, není ani pro "obyčejného" investora neobvyklé dosáhnout na půjčku až čtyřikrát vyšší. Samozřejmě musíte vzít v potaz, že za nákup za peníze půjčené "na margin" platíte úrok.

VIDEO: Jak funguje finanční páka? Přes deriváty se můžete "napákovat" ještě více. Každý derivát je už ze své podstaty napákován. Jistinu, kterou potřebujete, pak určuje burza, na níž se obchoduje, dle typu derivátu apod.

Vraťme se ale ke koupi "na margin". Takové pákování je pro investory zajímavé z několika důvodů. V první řadě, i investice s celkem malým výnosem se přes napákování může změnit ve velice zajímavou.

Řekněme, že máte akcii, které věříte, že příští rok vynese 5 %. Nic moc výnos, ale nejspíše s sebou ponese relativně malé riziko.

Pokud můžete zainvestovat deset tisíc dolarů, získali byste roční výnos 5 % z deseti tisíc. Pokud si ovšem můžete půjčit dalších třicet tisíc na řekněme 1,5 % ročního úroku, máte roční výnos podstatně větší. Váš 5% výnos ze čtyřiceti tisíc dolarů bude dva tisíce. Na úrocích sice zaplatíte 450 babek, i tak ale dosáhnete na čistý zisk 1 550 dolarů. A to je výnos 15,5 procenta z původní desetitisícové investice. Vyděláte tak víc než třikrát tolik, než kdybyste se rozhodli páku nepoužít.

I z malého prodělku větší

Pokud však místo růstu vaše investice o 5 % spadne, vaše ztráty budou také znásobené – celková ztráta bude 2 450 dolarů (pět procent z 40 000 je 2 000 + úrok na půjčených 30 000 dolarů) – téměř 25 procent vaší původní investice!

Navíc s největší pravděpodobností dostanete tzv. "margin call", neboli váš broker bude požadovat doplnění jistiny na původní úroveň, takže budete muset přihodit 1 500 dolarů z vlastního (hodnota vaší jistiny klesla o 2 000 dolarů, takže je teď na 8 000, a 25 procent z 38 000 je 9 500).

Zpětná vazba

I kdybyste pákování nikdy nechtěli použít, rozumět mu je důležité, protože je ve financích mechanismem pozitivní zpětné vazby.

Když jdou ceny akcií (nebo aktiv, která byla zakoupena přes napákování) nahoru, vaše páka je v poměru k vaší jistině menší - a vy můžete koupit více. Prostě se napakovat. Koupí ovšem ženete ceny nahoru, což zmenší vaši páku, což vám umožní nakoupit více, což zvýší ceny, což...

A máte hezkou pozitivní zpětnou vazbu, v tomto případě vytvářející bublinu (nejen akciovou, ale třeba i realitní). Zajímavé – alespoň pro mě – je, že na tuto zpětnou vazbu si nikdo nestěžuje. Když jdou ceny akcií dolů, vaše páka roste a vy nejspíše dostáváte jeden margin call za druhým. Což znamená, že musíte prodat buď nějaké napákované investice, nebo něco jiného, abyste doplnili "margin". Nejenže klesají ceny vašich investic, ale většinou i cena jistiny, kterou jste zastavili (velcí investoři většinou zastavují další cenné papíry, hotovost jen velice zřídka).

Samozřejmě, velké prodeje sníží cenu akcií, což zvětší vaši páku, což vás donutí prodat, což sníží ceny... Tato pozitivní zpětná vazba se většině lidí líbí o hodně méně než ta předcházející, a to přesto, že jedna bez druhé nemůže existovat. A pak že jsou lidé racionální...

Jaroslav Tupý: Finanční páka se může pro investory stát noční můrou

Tomuto procesu se v angličtině říká deleverage (odpákování). Odpákování bylo jedním ze zásadních důvodů velkých pádů v letech 2008 a 2009. Hedgeové fondy, které jsou velice často napákované, musely prodávat ostošest, neboť půjčující protistrany snížily ohodnocení velké části oblíbených jistin (u syntetických dluhopisů až o 90 %). Velké pády na burze koncem 20. let 20. století byly také způsobeny oblibou koupě "na margin" mezi malými investory (a pády bank v té době způsobeny ochotou bank poskytovat tyto margin úvěry, které, když burza padla, byly nesplatitelné).

Někteří lidé na trzích se domívají, že 6% pád v letošním srpnu byl zčásti způsoben odpákováním Paulsonova hedgeového fondu, který sázel na velkou a rychlou obnovu americké ekonomiky. Pozitivní zprávou je, že často odpákování značí konec propadu, protože lidé, kteří na trhy vstoupí a kupují, už nekupují na margin (v branži se jim říká "real money investors"). V tomto případě bych byl ovšem opatrný – odpákování jednoho, i když velkého hedgeového fondu ještě tak moc neznamená.

Co z toho plyne pro menší investory? Páka je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud ji chcete používat, tak jen velice opatrně. Ale i když ji nepoužíváte, sledovat, jak ji používají jiní, vám může pomoci porozumět fungování trhu.

včera v 15:00

Vodík jako budoucnost automobilismu a logistiky

Třikrát větší hustota energie než u benzínu a 150krát vyšší než u nejlepších baterií. Vodík je energetický zdroj i...
Pohonné hmoty Energetika Komodity
21. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: O investicích s poradcem a Karo Invest mířící na START

Chcete se zajistit, zabezpečit děti nebo prostě jen nechat své peníze vydělávat, ale nevíte, jak na to? I vy můžete...
Investiční a finanční poradenství Rozhovor Karo Invest
19. 10. 2019 18:00

Kryptoměny jako novodobá zlatá horečka: Jak na ní vydělat?

Zlatá horečka na přelomu 19. a 20. století dokázala přinést bohatství hrstce zlatokopů, nepochybně spolehlivěji ale...
Kryptoměny Bitcoin Investiční alternativy
19. 10. 2019 12:00

Mobil, tablet & spol. v rukou studentů: Má to své výhody i nevýhody, shodují se experti

Mobilní telefon může být dobrý sluha (studenta), ale velice zlý pán. Do jisté míry je tedy pochopitelné, že jej –...
Informační technologie Mobilní telefony Děti
17. 10. 2019 18:00

Šperka (Českomoravská Nemovitostní): Komerční reality v Česku nejsou předražené, riziková prémie je stále atraktivní

Riziková prémie spojená s investicemi do českých prémiových komerčních nemovitostí je stále zajímavá, a to i díky...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
15. 10. 2019 15:00

Tři kroky na cestě k lepšímu zapojení IT v (nejen) českých školách

Bez elementární znalosti výpočetní techniky člověk napříště nenajde uplatnění takřka v žádném oboru. Vyučování toho,...
Vzdělání Informační technologie Rozhovor
14. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: ČEZ pohledem analytika a investice Petra Koblice

Společnost ČEZ je dlouhodobě nejsledovanějším titulem v kurzovém lístku pražské burzy. Vedle předpokládané lepší...
ČEZ Akcie ČR Energetika
9. 10. 2019 15:00

Finanční a další výhody amerických prezidentů

Spojené státy se starají, byť někdy svérázně, o blaho své i celého světa. Ponechme však tentokrát (geo)politiku...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Politika
8. 10. 2019 15:00

Vzdělávání mimo školu jako výhoda v dalším studiu i na trhu práce

Stále více českých studentů se vzdělává mimo školu. Populární jsou zejména on-line kurzy, které nabízejí (i)...
Vzdělání Děti Česká republika
7. 10. 2019 12:00

Investorský magazín: Stárnutí lidstva jako investiční příležitost

Světová populace stárne a bohatne, což otevírá nové investiční příležitosti. Investice na základě tohoto...
Demografie Investiční strategie Investiční tipy
5. 10. 2019 18:00

(Nejen) český trh práce musí zareagovat na tyto globální trendy, upozorňuje ekonom

Digitalizace a automatizace jsou realitou současnosti, podmínkou pro zachování konkurenceschopnosti českých podniků a...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
1. 10. 2019 09:00

Dufek (ČSOB): Růst mezd v Česku je daní za úspěch, montovny vypadají jinak

Česko již dávno není (jen) levnou montovnou, podle mnoha ukazatelů v tomto ohledu struktura naší ekonomiky vypadá...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
30. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Proč mají ETF smysl?

Indexové fondy šetří investorům peníze, výkonem překonávají většinu aktivně spravovaných portfolií a jsou jednodušší...
Podílové fondy ETF Ponaučení pro investory
28. 9. 2019 18:00

Klíč k lepšímu vzdělání a zařazení mladých na trh práce? Spolupráce škol a byznysu

Školy a firmy by měly spolupracovat. I díky tomu by se studenti dostali k tolik potřebné inspiraci a praxi, uvedl v...
Vzdělání Pracovní trh Byznys a podnikání
26. 9. 2019 18:00

Petr Koblic: Líbí se mi investice do startupů a menších firem s charismatickým vedením

Základem investiční strategie by měla být diverzifikace, uvedl v rámci ABCD investora generální ředitel Burzy cenných...
Small caps Investiční tipy Petr Koblic
26. 9. 2019 07:00

Automatické obchodní systémy: Možnost pro tradery s výhodami i nevýhodami robotů

Automatické obchodní systémy se nemýlí a zvládají bleskurychle sledovat a obchodovat na mnoha trzích. Jsou to ale...
Trading Obchodování Ponaučení pro investory
24. 9. 2019 18:00

Byznys: Hledají se absolventi s kritickým myšlením a globálním přehledem

Mladí lidé vstupující na trh práce by měli naprosto samozřejmě ovládat angličtinu, mít co nejvíce zájmů a schopnost...
Vzdělání Pracovní trh Zaměstnání
24. 9. 2019 07:00

Social trading: Za provizi lze kopírovat úspěšné obchodníky, zvažte ale svůj vztah k riziku

Pokud investujete a chcete své peníze trochu "rozehrát", budete muset obchodování věnovat poměrně dost času. V...
Investiční strategie Forex (FX) Trading
23. 9. 2019 12:00

Investorský magazín: Podzimní výhled pro české akcie a nízké sazby jako nový normál

Investujete do českých akcií? Investorský magazín zanořil sondu do aktuálního kurzového lístku pražské burzy....
Akcie ČR Úrokové sazby Petr Koblic
22. 9. 2019 16:00

Roman Koděra (Patria Finance): Výhody amerického akciového trhu a portfolio složené z titulů obchodovaných v Praze

Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa...
Akcie ČR Americké akcie ČEZ