Finanční páka: Řadící sluha, řádící pán
|

Finanční páka: Řadící sluha, řádící pán

"Dejte mi pevný bod - a já pohnu Zemí," pravil prý kdysi ve starověku Archimédés. Nikdo mu ovšem pevný bod ve vesmíru nedal, a tak nemohl prokázat, zda by páka – jejíž princip popsal a vysvětlil – na hýbání světem opravdu stačila. Světem investování však páka hýbe spolehlivě.

Investování Finanční páka
Finanční páka - ilustrační foto

Páku, respektive pákový efekt, používají investoři už drahnou dobu – určitě stovky, možná dokonce i tisíce let. Princip je velice jednoduchý – proti nějaké jistině si půjčíte další peníze, kterými navýšíte svou investici. Věřte nevěřte, tajů pákového efektu využíváte, i když o tom možná vůbec nevíte. Máte hypotéku? Ano? Tak v tom případě máte i "páku" – počáteční vklad je vaše "jistina", investicí je pak nemovitost, kterou jste si pořídili. A jak celé to pákování funguje?

Řekněme, že si koupíte dům za pět milionů, s počátečním vkladem ve výši jednoho milionu (20 % ceny nemovitosti). Cena domu poté vzroste na šest milionů. Ze svého původně investovaného milionu jste pomocí hypoteční páky "vydělali" další milion minus úroky. "Téměř" stoprocentní zisk! Paráda.

Jenže pokud se cena nemovitosti nebude vyvíjet tak, jak jste plánovali, může být rázem všechno úplně jinak. Spadne-li například cena vaší nemovitosti na čtyři miliony (snížení o 20 %), přišli jste o celý svůj počáteční milion a máte zničehonic sto procent ztrátu. To už tak příjemné není, že?

Stejný princip se dá použít při investování do prakticky čehokoli. Od akcií přes dluhopisy až po private equity. Pro čtenáře bude asi nejzajímavější – tedy kromě připomínky, že hypotéka je taky páková investice – uplatnění pákového efektu na akciových trzích. Už proto, že i kdybyste nikdy pákování nepoužili, jeho pochopení vám pomůže porozumět tomu, proč se trhy občas chovají právě tak podivně, jak se chovají.

Jak z mála udělat víc...

Při obchodování s akciemi jde, zjednodušeně řečeno, pákovat dvěma způsoby. Buď se koupí akcie na margin, nebo přes deriváty.

Koupě "na margin" spočívá v tom, že si na nákup akcií půjčíte proti jistině. Jistina může být v podstatě cokoli – hotovost (i v jiné měně než akcie, které kupujete), jiné akcie, dluhopisy, nebo třeba váš dům. Kolik si můžete půjčit, závisí na mnoha faktorech – vašem klientském statusu, typu jistiny a tak dále. Pokud je vaší jistinou hotovost ve stejné měně, není ani pro "obyčejného" investora neobvyklé dosáhnout na půjčku až čtyřikrát vyšší. Samozřejmě musíte vzít v potaz, že za nákup za peníze půjčené "na margin" platíte úrok.

VIDEO: Jak funguje finanční páka? Přes deriváty se můžete "napákovat" ještě více. Každý derivát je už ze své podstaty napákován. Jistinu, kterou potřebujete, pak určuje burza, na níž se obchoduje, dle typu derivátu apod.

Vraťme se ale ke koupi "na margin". Takové pákování je pro investory zajímavé z několika důvodů. V první řadě, i investice s celkem malým výnosem se přes napákování může změnit ve velice zajímavou.

Řekněme, že máte akcii, které věříte, že příští rok vynese 5 %. Nic moc výnos, ale nejspíše s sebou ponese relativně malé riziko.

Pokud můžete zainvestovat deset tisíc dolarů, získali byste roční výnos 5 % z deseti tisíc. Pokud si ovšem můžete půjčit dalších třicet tisíc na řekněme 1,5 % ročního úroku, máte roční výnos podstatně větší. Váš 5% výnos ze čtyřiceti tisíc dolarů bude dva tisíce. Na úrocích sice zaplatíte 450 babek, i tak ale dosáhnete na čistý zisk 1 550 dolarů. A to je výnos 15,5 procenta z původní desetitisícové investice. Vyděláte tak víc než třikrát tolik, než kdybyste se rozhodli páku nepoužít.

I z malého prodělku větší

Pokud však místo růstu vaše investice o 5 % spadne, vaše ztráty budou také znásobené – celková ztráta bude 2 450 dolarů (pět procent z 40 000 je 2 000 + úrok na půjčených 30 000 dolarů) – téměř 25 procent vaší původní investice!

Navíc s největší pravděpodobností dostanete tzv. "margin call", neboli váš broker bude požadovat doplnění jistiny na původní úroveň, takže budete muset přihodit 1 500 dolarů z vlastního (hodnota vaší jistiny klesla o 2 000 dolarů, takže je teď na 8 000, a 25 procent z 38 000 je 9 500).

Zpětná vazba

I kdybyste pákování nikdy nechtěli použít, rozumět mu je důležité, protože je ve financích mechanismem pozitivní zpětné vazby.

Když jdou ceny akcií (nebo aktiv, která byla zakoupena přes napákování) nahoru, vaše páka je v poměru k vaší jistině menší - a vy můžete koupit více. Prostě se napakovat. Koupí ovšem ženete ceny nahoru, což zmenší vaši páku, což vám umožní nakoupit více, což zvýší ceny, což...

A máte hezkou pozitivní zpětnou vazbu, v tomto případě vytvářející bublinu (nejen akciovou, ale třeba i realitní). Zajímavé – alespoň pro mě – je, že na tuto zpětnou vazbu si nikdo nestěžuje. Když jdou ceny akcií dolů, vaše páka roste a vy nejspíše dostáváte jeden margin call za druhým. Což znamená, že musíte prodat buď nějaké napákované investice, nebo něco jiného, abyste doplnili "margin". Nejenže klesají ceny vašich investic, ale většinou i cena jistiny, kterou jste zastavili (velcí investoři většinou zastavují další cenné papíry, hotovost jen velice zřídka).

Samozřejmě, velké prodeje sníží cenu akcií, což zvětší vaši páku, což vás donutí prodat, což sníží ceny... Tato pozitivní zpětná vazba se většině lidí líbí o hodně méně než ta předcházející, a to přesto, že jedna bez druhé nemůže existovat. A pak že jsou lidé racionální...

Jaroslav Tupý: Finanční páka se může pro investory stát noční můrou

Tomuto procesu se v angličtině říká deleverage (odpákování). Odpákování bylo jedním ze zásadních důvodů velkých pádů v letech 2008 a 2009. Hedgeové fondy, které jsou velice často napákované, musely prodávat ostošest, neboť půjčující protistrany snížily ohodnocení velké části oblíbených jistin (u syntetických dluhopisů až o 90 %). Velké pády na burze koncem 20. let 20. století byly také způsobeny oblibou koupě "na margin" mezi malými investory (a pády bank v té době způsobeny ochotou bank poskytovat tyto margin úvěry, které, když burza padla, byly nesplatitelné).

Někteří lidé na trzích se domívají, že 6% pád v letošním srpnu byl zčásti způsoben odpákováním Paulsonova hedgeového fondu, který sázel na velkou a rychlou obnovu americké ekonomiky. Pozitivní zprávou je, že často odpákování značí konec propadu, protože lidé, kteří na trhy vstoupí a kupují, už nekupují na margin (v branži se jim říká "real money investors"). V tomto případě bych byl ovšem opatrný – odpákování jednoho, i když velkého hedgeového fondu ještě tak moc neznamená.

Co z toho plyne pro menší investory? Páka je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud ji chcete používat, tak jen velice opatrně. Ale i když ji nepoužíváte, sledovat, jak ji používají jiní, vám může pomoci porozumět fungování trhu.

včera v 07:00

Chytrá města: Technologie nás mohou dovést zpět k tradičním hodnotám a výrobkům, věří expert

Chytrá města ukazují, jak je podstatné posilovat demokracii, informovanost a vzdělanost lidí. Poté je možné...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
24. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Předpověď podzimního burzovního počasí v Praze, opční obchody a úspěšné děti

V aktuálním Investorském magazínu se zaměřujeme na podzimní vyhlídky akcií nejen z pražské burzy, poradíme, jak...
Akcie ČR Střední a východní Evropa Rozhovor
22. 9. 2018 07:00

Schneider (Aspen Institute): Otevřenost ekonomiky znamená výhody i rizika, Češi by si to měli více uvědomovat

Osmdesát procent českého zahraničního obchodu je se zeměmi Evropské unie, a mělo by proto smysl odpovídající podíl...
Česká republika Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
20. 9. 2018 07:00

Toto je největší výzva pro čínskou ekonomiku, říká ekonom

Nová, bohatší generace Číňanů již nemusí mít takovou chuť tvrdě pracovat, jakou měli ještě jejich rodiče. To by pro...
Čína Emerging Markets Ekonomické a politické hrozby
18. 9. 2018 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Čína se dere do čela globálního pelotonu, tak dominantní jako USA ale nebude

Po přepočtu podle parity kupní síly je čínská ekonomika již nyní největší na světě. Spíše než globálním hegemonem se...
Světová ekonomika Čína Emerging Markets
17. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Desáté výročí pádu Lehman Brothers

15. září 2008 vyhlásila bankrot čtvrtá největší investiční banka v Americe. Krach Lehman Brothers odstartoval...
Lehman Brothers Finanční krize Světové akcie
14. 9. 2018 09:00

Pivoňka & Lalka: Regulace není žádná legrace

Ekonomický vývoj a rozvoj technologií mají za následek vytváření nových regulací. O některých ne zrovna povedených...
Česká republika Česká ekonomika Slovensko
13. 9. 2018 18:00

Měnové systémy a technologie: Lokálních měn, platebních platforem a aplikací bude přibývat, peníze na běžném účtu jsou na ústupu

Během finanční krize zamrzly penězovody, na což reagovaly různé segmenty ekonomiky a komunity specifickými řešeními....
Měny Světová ekonomika Trendy
13. 9. 2018 07:00

Pavel Hnát (VŠE): Evropa se na globální scéně přeceňuje, nástup Asie v čele s Čínou pro Česko může být i příležitost

Ekonomický i politický význam Evropy na globální scéně je dlouhodobě nadhodnocován. Současná nejistota ohledně...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
11. 9. 2018 09:00

Technologie nebo ekonomický nacionalismus (z)mění globální řetězce. Je to pro Česko hrozba?

Věřím, že si české firmy i do budoucna budou schopny najít vždy ten správný výklenek trhu, a díky tomu i v novém...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
10. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Blíží se cenový vrchol na českém realitním trhu?

Český realitní trh prožívá zlaté časy. V řadě měst byly zaznamenány nejvyšší ceny v historii a pozadu nezůstává ani...
Česká republika Česká ekonomika Bydlení
6. 9. 2018 15:00

Topolová (AAA Auto): Důraz na nízké emise nezbrzdí rozvoj automobilového průmyslu

Citlivost na ceny aut je mezi zákazníky nadále výraznější než důraz na ekologii a technologie. Zájem o dieselové...
Auta Ekologie Rozhovor
5. 9. 2018 07:00

Cla na dovoz evropských aut do USA jsou stále živé téma, upozorňuje expert

Zavádění nových cel ze strany USA bylo zatím směrem k Evropské unii spíše takovým škádlením, možnost zavedení vyšších...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
4. 9. 2018 07:00

Schneider (Aspen Institute): Evropa v éře Trumpa a nástupu Číny na vrchol globálního řádu zaostává

Když si odečteme Trumpovy tweety, zůstane trend, ve kterém se USA chtějí starat v první řadě samy o sebe. Je to...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Čína
3. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Nejen o restrukturalizaci ČEZ s jeho finančním ředitelem

ČEZ je, byl a bude magnetem pro drobné české investory. Jedna z nejstabilnějších dividendových společností stojí před...
ČEZ Akcie ČR Energetika
1. 9. 2018 18:00

Tomáš Pivoňka (ČIIA): Riziko změny regulace vnímá byznys mimořádně silně, bez firemní kultury nelze pomýšlet na úspěch

Firemní kultura je jako lidská krev. Když si zlomíte kost, sroste. Unavené svaly stačí zregenerovat. Když ale...
Regulace Byznys a podnikání Světová ekonomika
1. 9. 2018 07:00

Co si myslí tržní experti: Na čem závisejí výnosy?

Investiční poradce Barry Ritholtz platí na trhu tak trochu za celebritu - píše pro Bloomberg, má firmu sdružující...
Výnosy Investování Ponaučení pro investory
29. 8. 2018 07:00

Lehman Brothers, LIBOR, Wells Fargo: Ponaučili jsme se? Pochybuji, říká expert

Pád Lehman Brothers, kauza manipulace se sazbou LIBOR a podvodné zakládání účtů v bance Wells Fargo mají minimálně...
Lehman Brothers LIBOR Finanční krize
28. 8. 2018 07:00

Toto jsou tři hlavní typy rizik pro světové firmy

Regulace, vývoj technologií a geopolitika jsou největšími riziky pro korporátní svět. Nějaká krize přijde, je to v...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Rizika
27. 8. 2018 12:00

Investorský magazín: Zaostřeno na Turecko

Finanční trhy se po několika měsících opět dostaly do hledáčku běžných médií. Může za to volný pád turecké liry a na...
Turecko USD/TRY Emerging Markets