JPMorgan zklamala. Jak na tom jsou další velké americké banky?
|

JPMorgan zklamala. Jak na tom jsou další velké americké banky?

Výsledkovou sezónu amerických finančních institucí zahájila včera JPMorgan. Akcie v reakci na oznámení jejích výsledků klesaly. Jak si povedou další velké banky? Následující týden bude jejich reporty doslova nabitý. V úterý svá čísla odkryjí Wells Fargo a Citigroup, den nato Goldman Sachs a ve čtvrtek Bank of America a provozovatel platebních karet American Express.

Banky Světové akcie Výsledková sezóna

Finanční sektor

Očekává se, že zisky dalších velkých amerických bank potáhne ve čtvrtém kvartále zejména korporátní sektor, protože poptávka po úvěrech ze strany domácností je nadále slabá. Navíc ziskové marže, vzhledem k prostředí nízkých úrokových sazeb, zůstávají pod tlakem. Přetrvávající turbulence na kapitálových trzích příliš nepřejí ani investičnímu bankovnictví.

Podle údajů Fedu je poptávka po nových úvěrech ze strany firem zatím silná – v roce 2011 rostly o 11,8 % na téměř 1,1 bilionu USD. Podle odhadů ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenaly 4,2% nárůst.

Wells Fargo - zisk na akcii

Wells Fargo (17. 1.)

Kvůli menšímu podílu investičního bankovnictví trhy v případě této banky upírají pozornost zejména na růst úvěrů. Situace nebyla v posledních čtvrtletích úplně špatná, protože strategie rozšiřování nabídky produktů dopomohla postupně Wells Fargo ke zvýšení tržeb. Ziskové marže však nadále klesají.

Analytici počítají se ziskem 73 centů na akcii, což by byl 20% růst oproti minulému roku. Tržby pravděpodobně poklesnou ve srovnání s loňskem o 1,7 miliardy USD na 20 miliard.

Citigroup - zisk na akcii

Citigroup (17. 1.)

Pomalý růst v USA kompenzuje rychlejší tempo na mladých trzích a Citi zdůrazňuje, že nepřestává expandovat. Rizikem však zůstává stále více skloňované "tvrdé přistání" některých rozvíjejících se trhů a případné zbrzdění globálního růstu.

Analytici očekávají oproti minulému roku růst zisku ze 40 centů na akcii na 62 centů a tržby 18,6 miliardy (o 1 % více než loňských 18,4 miliardy).

Goldman Sachs (18. 1.)

Výsledky Goldman Sachs většinou výrazně ovlivní obchodování celého sektoru. Bankovní holding se zabývá investičním bankovnictvím, správou aktiv a dalšími službami na trhu s cennými papíry. Jeho největším konkurentem na kapitálových trzích je UBS. 45 % analytiků doporučuje akcie GS držet.

Je očekáván zisk 1,73 USD na akcii, tedy 54,4% meziroční pokles z 3,79 USD. Tržby mají klesnout o téměř 36 % z 10,37 miliardy USD před rokem na 6,65 miliardy.

Bank of America - zisk na akcii

Bank of America (19. 1. - 13:00)

U BoA ani ve čtvrtém kvartálu nečekejte výrazné zlepšení. Banka prodala další část China Construction Bank Corporation a pokračuje ve snaze o navyšování kapitálu. Největší otazníky zůstávají kolem hypoték. Své požadavky na zpětné odkupy úvěrů vznesly agentury Fannie Mae a Freddie Mac.

Analytici očekávají zisk 20 centů na akcii, což by mohlo znamenat slušný růst ve srovnání s pouhými 4 centy loni. Tržby nejspíše meziročně vzrostou o téměř 7 % na 24,2 miliardy USD z 22,7 miliardy.

American Express - zisk na akcii

American Express (19. 1. - před trhem)

Vyšší tržby o vánočních svátcích a s nimi spojené větší využívání platebních karet povedou k tomu, že firmy zaměřené na zajištění platebního styku s největší pravděpodobností oznámí za uplynulý kvartál růst zisků. A to přesto, že musely zapracovat do svého byznysu nová regulatorní opatření.

American Express se nejvíce spoléhá na zákazníky využívající kartu velmi často, kteří splácejí peníze ve stanovené době. Pro firmu proto představuje riziko konkurence, která cíluje na majetné zákazníky prémiovými kartami.

Zisk by mohl oproti loňsku stoupnout o 2 centy na 0,96 USD. U tržeb se očekává téměř 10% nárůst ze 7,3 miliardy USD na 8 miliard.

Zdroj: WSJ