Růstový potenciál akcií: Které firmy se letos mohou dostat do hledáčku M&A manažerů?
|

Růstový potenciál akcií: Které firmy se letos mohou dostat do hledáčku M&A manažerů?

Sony, LG nebo Barnes a Noble můžou být v nadcházejícím roce atraktivními kandidáty převzetí. Pří hledání kandidátů převzetí jsme hledali firmy, u nichž se čeká, že v roce 2012 nebudou v zisku, ale vrátí se k němu v roce 2013. Hodnota firmy má být relativně nízká v porovnání s ukazatelem EBTDA a má se obchodovat pod účetní hodnotou na akcii. V našem systému splnilo tato kritéria 13 akcií.

Technologie Světové akcie Fúze a akvizice
LG Display

Zatímco v roce 2011 byly hlavními cíly energetika a telekomunikace, naším filtrem propadly jako možné cíle pro rok 2012 jiné sektory. Dominují elektronika a technologické akcie, včetně velkých hráčů jako Sony a LG Display.

Zatímco Sony se jeví jako příliš velká a diverzifikovaná firma na převzetí, LG Display vypadá jako atraktivní cíl. V sektoru technologií roste konkurence na poli smartphonů a tabletů a nedáno začala bitva v oblasti chytrých televizí. LG Display může pro velké hráče představovat kořist, která používá jejich technologie. V posledních letech marže LG klesaly, přičemž příjmy byly poměrně stabilní a mírně rostly náklady.

Obě výše uvedené akcie patří mezi velké hráče, ale některé menší, specializovanější technologické firmy, jako jsou Leap Wireless Technology, NEC Electronics nebo Micron Technology, mohou být pro přední firmy tohoto sektoru zajímavější.

Kupte si knížku!

Barnes & Noble - tržby

Dalším kandidátem na převzetí je prodejce knih Barnes & Nobles. Známé tradiční knihkupectví zaznamenalo na poli maloobchodu pokles, zatímco jiné segmenty, například internet, zažívaly v posledních letech boom. V roce 2011 na ně připadlo 37,7 % celkových tržeb.

Před dvěma lety firma uvedla na trh vlastní tablet, který byl konkurencí čtečky Kindle od Amazonu a bookstoru od Applu. Firmě pomohl zvednout příjmy. Avšak s výrazným nárůstem ve struktuře nákladů a s poklesem marží nedokázala společnost v roce 2011 vytvořit zisk.

Protože však firma vidí v e-obchodech výrazný růstový potenciál, naznačila, že hodlá vyčlenit internetový segment, aby se připravila na ještě lepší růst digitálních obchodů. Pokud by k tomu došlo, v Barnes & Nobles by zůstal původní maloobchodní byzns, kde zásoby zboží samy o sobě překonávají současnou tržní hodnotu.

Vraťme se k výsledku našeho filtru. Na horních příčkách je také firma Winn Dixie Stores (díky nízkému poměru EV/EBITDA). Winn Dixie Stores provozuje maloobchodní samoobsluhy s potravinami. Tato firma nedávno dostala nabídku od Bi-Lo LCC, soukromého řetězce supermarketů, který byl ochoten zaplatit prémii ve výší 75 % vůči tržní ceně.