Brent vs. WTI: Rozdíl znovu bije do očí
|

Brent vs. WTI: Rozdíl znovu bije do očí

"Cena ropy nad 90 USD." "Cena ropy nad 110 USD." Finanční svět měl dlouhá léta pro ropu zkrátka označení "ropa", v posledních letech je ale v každé diskuzi potřeba pečlivě rozlišit, o jaký typ ropy jde. Cena severomořské ropy typu Brent v posledních týdnech roste, jde totiž o benchmark pro ropu těženou na Blízkém a Středním východě. Texaská ropa je levnější o více než 20 dolarů za barel.

Ropa Geopolitická rizika Ropa WTI Ropa Brent
Ceny ropy typů Brent a WTI od začátku roku 2011

Rozdíl mezi cenami obou nejsledovanějších typů ropy na světových trzích je tak nejvyšší od začátku roku a z technického hlediska mu ke dvouletým maximům nestojí v cestě žádná významná "rezistence". Jde ovšem pouze o odvozenou veličinu.

Rozdíl mezi cenou ropy Brent a WTI od začátku roku 2011

Cena ropy WTI reaguje mimo jiné na zásoby ropy v USA, zatímco cena Brentu mnohem citlivěji zohledňuje geopolitická rizika. A ta jsou v současnosti kvůli sporu Turecka se Sýrií a situaci v Izraeli zaceněna velice výrazně.

Napětí na Blízkém východě roste, cena ropy také
Rostoucí napětí mezi Sýrií a Tureckem a z něj plynoucí obavy o rozšíření konfliktu na další země regionu se promítlo do ceny ropy. Brent se v úterý vyšplhal nad 114 USD za barel. Moc tomu jistě nepomohly ani oznámené předčasné volby v Izraeli, kde premiér Netanjahu nemá podporu pro chystaný rozpočet.

Zdroj: Bespoke Investment Group