Čína chce mít ve finančních válkách Mexiko na své straně
|

Čína chce mít ve finančních válkách Mexiko na své straně

Vývoj na trhu s ropou je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících průběh finanční války. Připravil jsem proto pohled na některé důležité země produkující ropu. Jednou z nich je Mexiko.

Čína Ropa Mexiko Světová ekonomika
Pemex je největší mexickou ropnou společností

Mexiko je významný těžař ropy a důležitý dodavatel této suroviny do USA. Podle posledních informací se zdá, že se v nejbližší době připojí k zemím, které dodávají Číně ropu za jinou měnu než americké dolary. Jednání probíhají mezi Čínou (zastoupenou firmou Sinopec) na straně jedné a mexickou vládou a mexickou ropnou společností PEMEX na straně druhé.

Čína Mexiku pomáhá dlouhodobě

Tento vývoj není nikterak překvapivý, Čína postupuje krok za krokem a s každým dodavatelem ropy uzavírá dohody tohoto typu. Navíc v posledních letech investovala v Mexiku miliardy dolarů, pomáhala mexické vládě při tvorbě pracovních příležitostí, finančně se podílela na privatizaci tamních přístavů, infrastruktury a podobně.

Neumím odhadnout, zda tato dohoda s Čínou bude na úkor exportu ropy z Mexika do Spojných států. Vždyť Mexiko je jedním z jejich největších dodavatelů ropy do USA.

Pro Mexiko je takováto dohoda způsobem, jak může zmenšit svou závislost na americkém dolaru. Zase to ale nesmí s podobnými iniciativami přehánět, Spojené státy jsou jeho severním sousedem.

Navíc tento krok není jediný krokem Mexika směrem od amerického dolaru. Svědčí o tom jeho rostoucí zlaté zásoby. Ač je Mexiko jedním z významných těžařů zlata, samo zlato navíc nakupovalo na světových trzích, v letošním roce dokonce i od Číny, která jinak zlato sama nakupuje. Co se týče mexických zlatých rezervy, 94 % z nich je drženo v Londýně, 5 % v Mexiku a 1 % v New Yorku, přičemž Mexiko vyjádřilo nedávno záměr zlato v Londýně ponechat.

Čína se podle mého názoru snaží přetáhnout Mexiko na svoji stranu. A Mexiko zatím neprotestuje.

Kompletní článek najdete na serveru Proinvestory.cz

BRIC zpomalují, nahradí je MIST?
V současnosti je nesmírně těžké nalézt ekonomiky, které nejsou na pokraji propadu do další recese, a to ani v bloku rozvojových ekonomik BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Zpomalení růstu hrubého domácího produktu je v těchto zemích výrazné a dojde-li skutečně časem k tvrdému přistání, nediverzifikovaní investoři mohou zaznamenat něco podobného jako v letech 2001 po technologické bublině či na počátku eskalace finanční krize v letech 2008 a 2009. Ne-li horšího.