Insideři akciím věří, trhy by se do konce roku mohly zazelenat
|

Insideři akciím věří, trhy by se do konce roku mohly zazelenat

Akciový trh by mohl do konce roku předvést další růstovou vlnu. Naznačuje to chování insiderů ve velkých amerických firmách. To ukazuje, že by korekce na akciovém trhu mohla být minulostí. Nakupují totiž mnohem více akcií v poměru k prodávaným, než je běžné.

Rally Světové akcie Insider trading
Americké akcie

Optimismus vyplývá nejen z probíhajících jednání o fiskálním útesu v USA a slušných čísel z amerického nemovitostního trhu. Data, která sleduje Vickers Weekly Insider Report od společnosti Argus Research, hovoří jasnou řečí - podíl prodaných akcií vůči nakoupeným byl u lidí přímo z amerických firem výjimečně nízký.

Přeloženo, insideři nakupují akcie vlastních firem ve velkém, což se děje zpravidla v době, kdy věří v jejich zhodnocení, tedy věří ve slušný výkon vlastních společností.

Druhá největší příležitost od března 2009?

V týdnu končícím 16. listopadu se poměr prodaných k nakoupeným akciím (sell-to-buy ratio) zastavil na hodnotě 1,58. Tato hodnota je výrazně pod 10letým průměrem 3,4 (tedy 3,4 prodané akcie na 1 nakoupenou). Na vrcholu rally letos na podzim byl přitom tento poměr dokonce 6,86 - insideři vědí, kdy vydělat na dobré náladě na trzích.

Od začátku býčího trhu v březnu 2009 sledovaný poměr klesl pod 2 dosud pouze třikrát. Vždy k tomu došlo maximálně několik týdnů po propadu na významné dno trhu. To naznačuje, že by korekce z uplynulých dvou týdnů opravdu mohla být u konce. Aktuální nálada insiderů je dokonce druhá nejlepší pro nákup akcií za sledované období.

Kdy byl poměr prodejů akcií ze strany insiderů vůči nákupům pro akcie výjimečně příznivý?

Jakým směrem se vydají akcie?
S výraznými poklesy hlavních akciových indexů se znovu propírají argumenty jak pro pokračování letošního růstu cen akcií, tak přinejmenším pro pokračování korekce, v horším případě pro zahájení dlouhodobějšího medvědího trhu, který může trvat rok i déle.

Zdroj: MarketWatch