Temelín: Westinghouse chce ČEZ nalákat na technologie
|

Temelín: Westinghouse chce ČEZ nalákat na technologie

Američané argumentují, že opět udávají trend v odvětví jaderné energetiky. Zastánci opačného názoru oponují jistotami česko-ruské spolupráce.

ČEZ Energetika
JE Temelín

Zapomeňme na chvíli na jednu z reálných možností, že ČEZ nikdy jadernou elektrárnu v Temelíně nedokončí. Nebo na variantu, kterou také úplně vyloučit nemůžeme, že se francouzská Areva ještě vrátí do souboje mezi potenciálními dodavateli stavby dalších dvou temelínských bloků.

Ruská synergie?

V tuto chvíli se výběrové řízení o zakázku za zhruba 250 miliard korun zúžilo na "bipolární" souboj mezi americkým Westinghousem a česko-ruským konsorciem Škody JS s Rosatomem.

Je naprosto jasné, co je hlavní trumf Rusů - očekávaný vysoký podíl subdodávek českých firem, a tedy slušný impulz pro rozvoj tuzemského průmyslu. Na to Američané více či méně otevřeně namítají, že celé české energetice hrozí velká závislost na Rusku. Už dnes přece odebíráme ruskou ropu, plyn i jaderné palivo.

Američané si ale musejí přiznat, že tento negativní argument má své slabiny. Dobrá, minimálně část Čechů bude "energetické bezpečnosti" věnovat zvýšenou pozornost. Pokud by ale Westinghouse nenabízel také něco pozitivního, mohlo by to nakonec opravdu všechno skončit třeba odpískáním celého temelínského projektu.

Mimochodem, ani podíl českých subdodavatelů, ani energetická bezpečnost nepatří mezi oficiální kritéria tendru. Pokud by se nabídky posuzovaly takto, fakticky by to znamenalo porušení zákona o veřejných zakázkách. I když vláda to tak asi brát nebude.

Revoluce versus evoluce

Vše nasvědčuje tomu, že si Američané riziko uvědomují. Prakticky celé vedení Westinghouse stále častěji navštěvuje Prahu a prezentuje, hádejte co - technologii. A je nutné dodat, že i advokáti soupeřů připouštějí, že jde o technologii revoluční. Například podle bývalého šéfa stavby prvních temelínských bloků Františka Hezoučkého ale Rusové nabízejí spolehlivější evoluci před nejistou americkou revolucí.

Konkrétní technologické přednosti i nedostatky obou řešení posoudí odborníci z ČEZ. Přesto je důležité i to, jak Westinghouse dokáže prezentovat své vize české odborné veřejnosti. Mohl by se alespoň pokusit nahlodat její současné spíše proruské naladění.

Westinghouse kupříkladu může zdůrazňovat, že jako vždy v minulosti udává tón trendům v jaderné energetice. Přichází s novinkou, takzvaným modulárním designem svého reaktoru AP1000. Jde vlastně o jakousi obří skládačku, kdy se elektrárna dává dohromady na místě z předem vyrobených dílů.

Argument, že celá stavba bude rychlejší, spotřebuje se méně materiálu a vše vyjde levněji, zní logicky. Westinghouse se navíc důsledně chytil i dalšího moderního trendu – spoléhá na pasivní bezpečnostní prvky. Ty se v případě nouze obejdou bez přívodu elektřiny, protože vše je postaveno na přirozených přírodních silách typu zemské přitažlivosti.

Poznámka: ČEZ dokončí předběžné hodnocení nabídek na stavbu dvou jaderných bloků v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín až na konci února 2013. Jde o důsledek vyřazení jednoho z účastníků. "Původní interní plán počítal s přelomem let 2012 a 2013. Tento milník však neobsahoval lhůtu pro vyřazení jednoho z účastníků již v této fázi a následné opravné prostředky, což nastalo," uvedl v úterý Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.

ČEZ byl nucen vyřadit z dalšího posouzení a hodnocení nabídku společnosti Areva, a to z důvodů nesplnění zásadních předem definovaných vylučujících kritérií, a to jak obchodních, tak zákonných.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení
Jaký názor mají na akcie ČEZ, NWR a Unipetrolu domácí a zahraniční analytici? Jaké jsou jejich dvanáctiměsíční cílové ceny a jak znějí jejich aktuální investiční doporučení? Přehled investičních doporučení, jak je k 14. 12. 2012 shromáždila agentura Bloomberg.

Elektřina zlevňuje. Co na to ČEZ?
Energetické firmy čelí nepříznivému vývoji cen elektřiny. Roční kontrakt silové elektřiny na německé burze se aktuálně pohybuje na nejnižších úrovních od dubna 2010. Z dlouhodobého pohledu je cena silové elektřiny v sestupném trendu od poloviny roku 2011, kdy se ještě pohybovala kolem hladiny 60 EUR/MWh. Aktuálně je to okolo 46 EUR.

Zdroj: Českápozice.cz