Týden na trzích podle burzovních grafů: Blížící se útes medvědy navnadil, volatilita roste
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blížící se útes medvědy navnadil, volatilita roste

Svíčky se od konce minulého týdne nepřestaly červenat a investoři se žádné vánoční nadílky nedočkali. Pesimismus do čtvrtka narůstal, až někdo z Washingtonu oznámil, že se k jednání v Bílém domě sejdou i v neděli. A cena indexu S&P 500 najednou během hodiny vylétla z denních minim o procento. Páteční vyhlídky skončily na bodu mrazu a index minulý týden ve zkráceném obchodování ztratil 1,9 %.

Technická analýza VIX Světové akcie Volatilita

Při poklesu se indikátory změnily na negativní. Index S&P 500 v pátek uzavřel na hodnotě 1 402,43, tedy ještě v neutrálním pásmu 1 390 až 1 420 bodů. Při zavírací ceně na nižších hodnotách se graf indexu změní na negativní se supportem v zóně 1 350 bodů.

S&P 500

S&P 500 - technická analýza

Index volatility VIX v pátek uzavřel zcela jasně v negativním teritoriu, když posledních 15 minut páteční seance rostl o 10 procentních bodů z celkových 16,69 % růstu. Za prosinec se index strachu posunul o 48 %.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Závěr: Trh je velice volatilní. Vývoj ovlivňují vyjádření politiků a prezentace v médiích. Ale konec světa nepřišel 21. prosince, 1. leden tedy také přežijeme. Z technického hlediska indikátory naznačují negativní vývoj. Pokud cena uzavře pod 1 390 body, změní se na medvědí i graf indexu S&P 500.

Co by (kontrolovaný) pád z fiskálního útesu znamenal pro americký dolar?
Ani ve čtvrtek nedošlo k výraznému posunu v debatě o rozpočtovém útesu. Ceny akcií sice hodinu před koncem obchodování povzbudily zprávy, že Sněmovna reprezentantů v neděli znovu zasedne k jednacímu stolu, ale vzhledem k tomu, že do konce roku zbývá již jen pár dní, se nedá vyloučit, že poněkud nervózní atmosféra na trzích může trvat i na začátku roku 2013.