Zkušení investoři číhají na příležitost s hotovostí v ruce
|

Zkušení investoři číhají na příležitost s hotovostí v ruce

Smart money hromadí hotovost. Vzdala to snad investiční firma GMO, která spravuje 104 miliard USD na dluhopisovém trhu? Nelze to chápat jako výzvu pro akciové býky? Ben Inker, šéf alokace aktiv v GMO, tvrdí, že více hotovosti držel jen koncem roku 2007 - před finanční krizí.

Státní dluhopisy Investiční portfolio Světové akcie Hotovost
Ben Inker

Předpokladem pro aktuální valuace akcií je udržitelnost současné úrovně ziskových marží. Inker predikuje, že americké korporátní zisky čeká propad – dokonce i kdyby přišlo výraznější oživení americké ekonomiky.

Za zásadní problém americké ekonomiky považuje Inker spolu s dalšími profesionálními investory zhoršující se nerovnost příjmů. Zisky sice rostou jako procentní podíl HDP, ale stejně tak i nerovnost příjmů. Je to především tím, že vlastnictví kapitálu není ve společnosti rovnoměrně rozloženo.

Ekonomiku nakopne až vyšší spotřeba

Inker tvrdí, že dosud ekonomiku a zisky podporovaly vládní výdaje. Nastartování růstu ale vyžaduje vyšší spotřebu. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je skrze vyšší příjmy, které musejí vycházet ze zisků.

Inker se sice stáhl z dluhopisového trhu, ale neznamená to, že by se stal fanouškem akcií. Vyčkává na příležitost. 40 % benchmarkové volné alokace aktiv jeho hedgeového fondu představují hotovostní rezervy. Více hotovosti držel pouze před finanční krizí. Desetinu portfolia má na mladých trzích a v investičních instrumentech krytých aktiv. Zbytek drží v akciích.

Za jedno z největších, a bohužel diverzifikací neřešitelných rizik Inker považuje neřízený rozpad eurozóny. Dalším strašákem je nejistota kolem tvrdého přistání Číny.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci vyzvou na souboj rezistenci a čekají na vyřešení fiskálního útesu
Začíná prosinec, pro akcie tradičně silný měsíc. Index S&P 500 posílil za posledních 20 let v prosinci hned 16krát. Pravděpodobnost je na straně sázek na růst, ale nemluví se teď o ničem jiném než o fiskálním útesu. Negativní komentáře posílají trh níže, pozitivní naopak nahoru.

To je ale překvapení! Wall Street je pro rok 2013 bullish na akcie!
Zatímco drobní investoři mají strach investovat do akcií, protože je světoví politici i ekonomové zásobují negativními zprávami a výhledy (fiskální útes, zpomalení Číny, dluhová krize v Evropě a další), stratégové a analytici na Wall Street se houfují do býčího stáda. Proč?

Zdroj: Zero Hedge