Začalo šesté Světové fórum o vodě. Vyhrají v boji o základní komoditu velké korporace?
|

Začalo šesté Světové fórum o vodě. Vyhrají v boji o základní komoditu velké korporace?

Diplomaté, byznysmeni a vědci se v tomto týdnu setkávají v jižní Francii na mezinárodní konferenci, která by měla pomoci v řešení globálního problému přístupu k vodě. Fórum se nejspíš neobejde bez protestů. Kritici argumentují, že deklarace základního lidského práva na přístup k nezávadné vodě postrádá legitimitu a že fórum jen prosazuje zájmy velkých nadnárodních korporací.

Voda Světová ekonomika
Voda - ilustrační foto

Světového fóra o vodě (WWF) v Marseille se zúčastní přes 20 000 delegátů ze 180 zemí. Očekává se návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa, marockrále Maroka Mohammeda VI. a vrcholných manažerů velkých korporací, jako jsou Nestlé nebo Coca-Cola.

Setkání se koná uprostřed vzrůstajících obav o vzácné vodní zdroje. Report OSN o využívání světových vodních zásob varoval, že nevídaný růst poptávky po vodě ohrožuje cíle světového rozvoje a bude prohlubovat nerovnováhy mezi zeměmi.

Alokace vody ve prospěch bohatších sektorů a regionů povede ke stále zvyšujícímu se podílu lidí, kteří nebudou schopni uspokojit své základní potřeby. Nepůjde jen o stagnaci, ale o výrazně regresivní trend ve srovnání s dnešní situací.

Voda pro všechny?

Dále upozorňuje, že dokud odborníci na vodu budou vypracovávat své návrhy "za zavřenými dveřmi" místo toho, aby se jim problematika vodního managementu otevřela a začala se řešit komplexně, zažité světové vzorce spotřeby a nerovného přístupu ke zdrojům zůstanou beze změn.

V minulém týdnu publikovaná studie OECD vidí za zvyšující se poptávkou po vodě rychle rostoucí urbanizaci, klimatické změny a posun ve světové ekonomice. Do roku 2050 vzroste poptávka o 55 %, zatímco 40 % světové populace bude žít v oblastech trpících chronickým nedostatkem vody.

Oba reporty se shodují v tom, že budou stále vzácnější zdroje vody vyostřovat konkurenční boj mezi farmáři, producenty energií a dalšími skupinami využívajícími vodu.

Svět v roce 2100: 10 miliard lidí, prázdné ropovody a hlad
Je to pár týdnů, kdy lidstvo načalo osmou miliardu svých jedinců na matičce Zemi. Není od věci se zamyslet, jak by svět mohl vypadat v dalších letech. Přestože se toho drtivá většina ze současných sedmi miliard lidí nedožije, zkusme se podívat na svět v roce 2100. Podle OSN se bude v té době na Zemi tísnit přes deset miliard lidí.

Organizátoři prohlašují, že fórum umožní politikům, občanským hnutím, soukromému sektoru a vědecké komunitě "dát hlavy dohromady" a přijít s konkrétními návrhy na řešení ožehavého problému. Někteří z delegátů je považují za důležitý krok na cestě k červnovému summitu Rio+20 o trvale udržitelném rozvoji.

Dýchánek lobbistů o vodě s dobrým vínem

Kritici však vidí smysl fóra spíše v tom, že vychází vstříc velkým korporacím, protože jim dává příležitost prosazovat své vlastní zájmy a usnadňuje jim přístup k vysoce postaveným vládním úředníkům. Zítra se proto aktivisté chystají uspořádat "Alternativní světové fórum o vodě", aby představili alternativy k privatizaci a sdíleli zkušenosti, jak lze podporovat veřejné hospodaření s vodou.

Voda dodá portfoliu stabilitu
I když jsou tři čvrtiny naší planety pokryty vodou, Světová banka již v devadesátých letech minulého století varovala před nebezpečím, že budoucí války nebudou kvůli ropě, ale právě kvůli vodě. Důvod: Jen pouze malá část, dokonce méně než jednou procento ze všech vyskytujících se vodních zdrojů, je pitná voda. Kromě toho je globální rozdělení tohoto životně důležitého zdroje velmi nerovnoměrné a může vyvolat žádostivé emoce.

Reportérka OSN Catarina de Albuquerque před víkendem varovala, že se vládní delegáti snaží vyprostit se ze závazků o dodržování lidských práv na přístup k nezávadné vodě. Tato práva, formálně uznaná OSN v roce 2010, musejí být zahrnuta a dodržena v každém případném výstupu z fóra.

Návrh deklarace vládních ministrů účastnících se WWF však explicitně lidská práva na pitnou vodu a hygienu nepotvrzuje. Deklarace, která má být dnes vydána, nebude právně závazná a podle odpůrců umožňuje "kličky" zemím, které se chtějí právním a finančním závazkům vyhnout. Neziskové organizace namítají, že návrh je návrh deklarace nejednoznačný a může proces vymáhání dodržování práv na úrovni OSN a jiných mezinárodních organizací zpomalit.

V roce 2009 na fóru v Istanbulu delegáti zvolili v otázce přístupu k vodě termín "základní lidská potřeba" místo "právo". Pořádková policie musela tehdy na protestující proti privatizaci vodních statků použít vodní děla.

Minulý týden OSN uvedla, že byl mezinárodní cíl snížit počet lidí bez přístupu k nezávadné pitné vodě na polovinu (jeden z Rozvojových cílů tisíciletí - MDG) splněn již pět let před stanoveným termínem, kterým byl původně rok 2015. Optimismus byl však utlumen další částí zprávy, v níž stálo, že stále téměř 800 milionů lidí nemá přístup k nezávadné vodě a že ke splnění dalšího cíle z MDG – snahy o zlepšení základní hygieny – zbývá velmi dlouhá cesta.

Zdroj: The Guardian