Americké banky: Zátěžovým testům se nedá věřit, varuje stratég
|

Americké banky: Zátěžovým testům se nedá věřit, varuje stratég

Zátěžovými testy prošlo podle Fedu 15 z 19 velkých amerických bank. Mezi čtyřmi finančními domy, které v případě nejhoršího scénáře vývoje ekonomiky (pokles cen nemovitostí o více než 20 %, 13% nezaměstnanost a 50% propad cen akcií), je i třetí největší americká banka Citigroup. Trh ovšem přijal velice pozitivně informace o vyšších dividendách JPMorgan a dalších několika bank, akcie finančního sektoru byly hvězdami úterního obchodování. Peter Elston, stratég z Aberdeen Asset Management, ovšem varuje před přílišným optimismem.

Americká ekonomika Banky Světové akcie Finanční sektor
Peter Elston

Elston patří na trhu v současnosti k výjimkám. Americké zátěžové testy totiž většina odborníků hodnotí jako výrazně přísnější a relevantnější, než byla jejich obdoba v Evropě, která nezahrnovala mnohem pravděpodobnější varianty nepříznivého vývoje ekonomiky a samotného bankovního sektoru.

"Podle mě řada bank stále přeceňuje některá svá aktiva a nerozeznává obrovský objem ztrátových úvěrů (non-performing loans), na kterých jednou prodělá," upozornil stratég ve středu ve vysílání CNBC.

Proto je podle Elstona velice problematické věřit výsledkům posledního kola zátěžových testů, které pravidelně provádí americká centrální banka Fed (mimochodem v rukou amerického bankovního sektoru; nejde o státem zřizovanou instituci jako například v České republice - pozn. red.).

Stratég varuje, že banky při hodnocení svých aktiv nepovažují obrovský objem úvěrů za ztrátová aktiva, ačkoli se postupně zjistí, že nebudou nikdy splaceny.

Akciový tip na letošní rok: Proč velké americké banky?
Akcie finančních institucí jsou dnes považovány za jedny z nejvíce rizikových. Mnozí významní portfoliomanažeři se však domnívají, že největší rizika finančního sektoru jsou již v ceně bankovních akcií zahrnuta a že ceny akcií poklesly natolik, aby se v roce 2012 mohly začít výrazněji zotavovat. Banky, které propadly nejvíce, by proto mohly svou výkonností příjemně překvapit a významně předčít ostatní sektory.

Akcie bank přitom v úterý pomohly americkému akciovému trhu na letošní maxima. Index Dow Jones překročil podruhé v krátké době hranici 13 tisíc bodů, Nasdaq je po 12 letech nad 3 tisíci bodů a S&P 500 se přiblížil hranici 1 400 bodů.

"Zátěžové testy možná snižují pesimismus na trhu, ale trh těm číslům tak úplně nevěří," vysvětlil Elston. Akciový růst v posledních týdnech a měsících má totiž jednu z historického pohledu důležitou trhlinu - velice nízký objem obchodů.

Trh tak navnadily spíše informace JPMorgan (ke které se pak přidaly další banky, například Wells Fargo nebo US Bancorp), že zvyšuje dividendu na 30 centů a program zpětných odkupů akcií (15 miliard USD). Finanční domy ovšem podle Elstona zůstávají ve složité situaci.

"Banky jsou jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Pokud nenabízejí dividendy, investoři do nich sotva budou investovat, takže mohou mít problém získávat peníze na svou kapitalizaci. A pokud dividendy vyplácejí, mohou jim tyto peníze chybět v rozvahách v případě, že nevydrží současný lepší vývoj americké ekonomiky," uzavřel Elston.

Podrobnosti o výsledcích zátěžových testů amerických bank najdete například na serveru Patria.cz

Zdroj: CNBC