Rizikovým aktivům letos fouká ten správný vítr
|

Rizikovým aktivům letos fouká ten správný vítr

Pozitivní nálada na světových finančních trzích přetrvává. Téměř všechna rizikovější aktiva začala nový rok úspěšně. Letošní obrázek je naprosto odlišný od toho loňského. Aktiva, která loni ukázala pouze slabou výkonnost, patří letos k výkonnějším a naopak. Například akcie rozvíjejících se trhů jsou na nejlepší cestě dorovnat loňské ztráty. A iniciativu znovu převzaly cyklické sektory, které loni výrazně zaostávaly za těmi defenzivními.

Rizika Světové akcie ECB Řecko
Vnímání rizika - ilustrační obrázek

Růstová rally rizikovějších aktiv, tedy akcií a tzv. high yield dluhopisů (obligace s vyšším výnosem), jasně dokladuje nárůst důvěry investorů. Nemalou měrou jí pomohly finanční injekce ECB bankovnímu sektoru. Alespoň prozatím totiž zabránily propuknutí finanční krize mezi bankami a vládami, tedy tomu, čeho se investoři ke konci minulého roku obávali nejvíce.

Riziko z trhů samozřejmě nezmizelo, současný růst je tažen především nárůstem likvidity. Injekce ECB ovšem zklidnily problémy eurozóny a přispěly k růstu důvěry investorů.

Eurozóna vykazuje známky zlepšení

A to nejen díky injekcím likvidity. Přestože ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí spíše klesala, tu a tam se objevily určité známky zlepšení. Například v lednu již třetí měsíc po sobě rostl index PMI eurozóny a dostal se na nejvyšší hodnotu od srpna loňského roku.

Dobrou zprávou pro Českou republiku je fakt, že se německé ekonomice daří poměrně dobře. Domácí poptávka je podpořena pokračujícím poklesem nezaměstnanosti. Německo profituje z nízkých úrokových sazeb a slabého eura, což posiluje jeho konkurenční pozici. Nadále tedy zůstává motorem ekonomiky eurozóny. Česká republika má i proto šanci utéci předpovídané mírné recesi.

Řecko zůstává hlavním rizikovým faktorem

Řecko i nadále plní noviny. Řecký parlament schválil další úsporná opatření a dohodu o restrukturalizaci dluhu. Stále ovšem trvají pochybnosti o schopnosti Řecka reformovat vládní finance a celou ekonomiku. Vyvstává tedy otázka, kdy Evropě dojde trpělivost. Někteří evropští lídři dokonce již otevřeně hovoří o návratu Řecka ke své měně.

Nouriel Roubini: Řecko opustí eurozónu a Portugalsko zbankrotuje
Řecká dohoda se soukromými věřiteli a následné rozhodnutí derivátové agentury, že řecké nesplacení starých dluhopisů je kreditní událostí a spouští výplatu CDS kontraktů, přijaly trhy minulý pátek s úlevou. Ta ovšem nemusí trvat dlouho. Mezi pesimisty je tradičně hodně slyšet profesor Nouriel Roubini, který má jasno: Řecko nakonec v eurozóně stejně nevydrží a Portugalsko půjde v jeho bankrotářských stopách.

Akciové trhy s větrem v zádech

Akciové trhy těží ze zvýšeného rizikového apetitu, který podpořily zejména zmíněné injekce likvidity. Pro evropské investory znamenají opatření ECB pozitivní signál, protože zabránily kolapsu bankovního systému.

Dalším podpůrným faktorem pro akcie jsou zlepšené ekonomické ukazatele za posledních pár měsíců. Na jejich základě jsme nepatrně zvýšili naše předpovědi ohledně ekonomického růstu v Evropě i Americe.

A třetím prorůstovým faktorem je nálada investorů. Ukazuje se, že zejména ti velcí přehodnotili svůj postoj a znovu nakupují akcie.

Ukázkový vrchol rally: Insideři prodávají akcie jako o život, hlupáci spěchají na trh
"Dumb money", slušně řečeno drobní investoři s nedostatkem informací, jsou v posledních týdnech extrémně optimisticky naladěni, zatímco "smart money", tedy insideři a investoři s dostatkem informací, mají vyloženě medvědí náhled na trh. Podívejme se na několik grafů, které chování různých skupin investorů popisují podrobněji.

Do popředí zájmů se nyní dostávají zejména cyklické sektory. Analytici ING Investment Management zlepšili svůj výhled na finanční sektor, který je v historickém srovnání silně podhodnocený. Zejména bankám totiž napomohly finanční operace ECB, když jim umožnily značnou měrou restrukturalizovat jejich dluhy.