5 největších globálních rizik
|

5 největších globálních rizik

Světová banka ve svém nedávném výhledu na globální rizika pro letošní rok nezapomněla na světová finanční rizika ani na nedostatek vody. Za nejpravděpodobnější považuje nerovnost příjmů lidí, chronické fiskální nerovnováhy, růst emisí skleníkových plynů, kybernetické útoky a nedostatek vody. Jako největší rizika co do dopadu vidí velký systémový finanční kolaps, nedostatek vody a potravin, chronické fiskální nerovnováhy a extrémní kolísání cen zemědělských komodit a energií.

Komodity Rizika Voda Zemědělství Potraviny Finanční krize Geopolitická rizika Světová ekonomika
5 největších globálních rizik podle pravděpodobnosti 5 největších globálních rizik podle dopadu

Začalo šesté Světové fórum o vodě. Vyhrají v boji o základní komoditu velké korporace?
Diplomaté, byznysmeni a vědci se v tomto týdnu setkávají v jižní Francii na mezinárodní konferenci, která by měla pomoci v řešení globálního problému přístupu k vodě. Fórum se nejspíš neobejde bez protestů. Kritici argumentují, že deklarace základního lidského práva na přístup k nezávadné vodě postrádá legitimitu a že fórum jen prosazuje zájmy velkých nadnárodních korporací.

Býci patří na pole aneb trend, na kterém můžete vydělávat desítky let
Tvrdí to Rogers, připouštějí to mnozí další – býčí závod o zemědělskou půdu začal. Lidí je přes sedm miliard a je potřeba je nakrmit. A dokud nevymyslíme fungující a levné amarouny (vzpomeňte na Návštěvníky, molekulární kuchyně se o podobné divy snaží), případně se nenaučíme živit se vesmírnou energií, budeme muset vzít zavděk "chlebem a masem". Zemědělské půdy přitom ubývá. Méně půdy a více hladových krků znamená jediné – ceny potravin i půdy dlouhodobě porostou.

Zdroj: Světová banka