Dividenda Applu: Nejen dárek pro investory, ale i signál dlouhodobého uklidnění na akciovém trhu?
|

Dividenda Applu: Nejen dárek pro investory, ale i signál dlouhodobého uklidnění na akciovém trhu?

Mnozí na to čekali a v úterý se jejich sen stal skutečností - Apple začne poprvé od roku 1995 vyplácet dividendu, konkrétně 2,65 USD každé čtvrtletí. Navíc plánuje zpětné odkupy akcií za 10 miliard USD. Celkem chce firma "vrátit" investorům 45 miliard USD. Může si to dovolit - díky několikaletému boomu a rekordním prodejům svých produktů je v bilanci firmy okolo 100 miliard volné hotovosti. Trhy zprávu nejprve přijaly rozporuplně, akcie v úvodu úterního obchodování dokonce ztrácely, ale během dne bez problémů obhájily 600dolarovou hranici. Co dividenda Applu znamená pro celý trh?

Světové akcie Dividendy Apple Alphabet (Google) Demografie
Applestore

Dobrá zpráva to není jen pro ty, kdo drží v současnosti rekordně drahé akcie Applu. Celá investorská veřejnost totiž může za krokem nejcennější veřejně obchodované firmy světa vidět i příslib lepších zítřků.

Vezme si Google příklad?

Možná si totiž některé další ziskové technologické firmy (proč mě napadá Google?) vezmou příklad a začnou se chovat ke svým akcionářům, tedy investorům přátelštěji.

Google konkrétně má velký talent rozpouštět své miliardy v mnohdy ztrátových projektech. Investory přitom zajímá v první řadě zisk. Samozřejmě, hlavní byznys, tedy internetové vyhledávání ve všech možných podobách, firmě na určité projektové "libůstky" bez problémů vydělává.

Zodpovědnost spojená s povinností vy platit každý kvartál akcionářům dividendu by z Googlu mohla udělat dospělou firmu. Zatím totiž působí jako adolescent, který rozhazuje, kde může, protože mu rodiče nestanovili limit na kartě. Ale je pravda, že Google si na útraty vydělává sám. Ale dost o něm.

Technologické akcie patří do portfolia více než kterékoli jiné
Šest z deseti sektorů, zejména pak finance a firmy ze sektoru základních materiálů, teď čelí velkému tlaku na udržení marží. Nejvyšší nárůst marží naopak prožívá "zázračné dítě" – sektor IT. Letošních 1,5 procentního bodu ještě vylepšuje už tak oslnivých 21,8 % ze čtvrtého kvartálu 2010 až na současných 23,3 %. IT firmy reportují téměř dvojnásobnou ziskovou marži oproti finančním společnostem, které jsou na druhém místě. Když zvážíme, že se index S&P 500 Information Technology obchoduje na 12,3násobku zisku pro následujících 12 měsíců a souhrnný index S&P 500 je na 12,6násobku, pak lze říct, že je IT lehce podhodnoceným sektorem.

U Applu byla dividenda otázkou času. 100 miliard na kontě se dalo před dlouhodobějšími investory jen těžko schovávat donekonečna. A tím se dostáváme k pointě - dlouhodobosti.

Dividendy jako klíč k úspěchu?

Rostoucí popularita dividend je jedním z nejpříjemnějších jevů, které se v posledních letech na neklidných akciových trzích objevily. Jsou totiž znamením návratu ke klidnějšímu, zodpovědnějšímu investování po mnoha letech roztáčení rulety v kasinu zvaném finanční trhy.

Manažeři, kteří zažili rychlé růsty v 80. a 90. letech, byli zvyklí držet akcie maximálně v řádu měsíců, ne let, jako tomu bylo zvykem předtím. V takovém prostředí byly čtvrtletní dividendy něčím, s čím se prakticky nepočítalo - nemuselo se. Dividendy byly například ve Spojených státech zdaněny více než kapitálové zisky, populárnější proto byly zpětné odkupy akcií.

Je proto úžasné (a upozorňuji, že nikomu poklesy nevyhovují), co posledních 12 let - dva velké medvědí trhy, recese, pokles P/E a další faktory - udělalo se světem investic, hlavně s myšlením samotných investorů.

K zodpovědnějšímu přístupu přispívá i demografie - generace "baby-boomers" ze 70. let byla před 15 lety naladěna agresivně, s věkem ovšem stále více myslí "na zadní vrátka" a investuje dlouhodoběji. A protože jde ve vyspělých zemích o nejsilnější ročníky, a zároveň nejbohatší generaci v historii, jejich investiční chování se na trhu postupně stává standardem. Snad jej pochopí (a podpoří) další velké firmy, stejně jako to v uplynulém týdnu udělala společnost Apple.

Dividendové akcie: Investiční bublina, o které se nemluví
Zajímali jste se někdy o akcie firmy Consolidated Edison? Nejspíš ne. Za uplynulé dva roky však posílily zhruba o 50 %, tedy dvakrát více než celý trh. Dividendový výnos z akcií firmy naopak logicky klesal a je nejníže od devadesátých let. Nebo třeba Altria; výrobce cigaret vykazuje horší výsledky, ale vysvětlujte to trhu – akcie jsou o polovinu výše než v roce 2010 a jsou nejdražší od roku 1998. Tradiční dividendové sázky totiž utrpěly povážlivé trhliny – příklon investorů k "bezpečnějším" akciím vyhnal ceny dividendových akcií nahoru.

Zdroj: MarketWatch