Jakou roli hrají na trhu s ropou spekulanti?
|

Jakou roli hrají na trhu s ropou spekulanti?

Vypadá to, že si i letos řidiči budou muset zvykat na vysoké ceny benzínu. Zatímco loni byla hlavním omílaným důvodem drahé ropy válka v Libyi, letos je to zejména napětí kolem Íránu. Tak trochu stranou pozornosti opět stojí výrazný nárůst spekulativní poptávky, která znovu dosahuje úrovní pozorovaných na jaře loňského roku.

Ropa Poptávka Spekulace Írán
Americká ropa WTI

Tradiční pohled velí, že je cena ropy určována fyzickou nabídkou a poptávkou a popírá negativní vliv spekulantů, naopak zdůrazňuje například jejich pozitivní roli v dodávání likvidity a nových informací na trh. Po nástupu Garyho Genslera, který dříve sám pracoval pro "premiantní spekulanty" u Goldman Sachs, do čela amerického úřadu CFTC, se však přístup tohoto regulátora k věci změnil.

Teorie o neutrálním vlivu finanční poptávky začali napadat nejen úředníci z CFTC, ale i nezávislí ekonomové z privátní i akademické sféry. Něco o tom, jak trh funguje, napověděla i loňská reakce na vypuknutí nepokojů v Libyi. Zpráva o struktuře trhu tehdy odhalila výrazný nárůst sázek spekulantů na růst ceny ropy.

Podobný příběh se odehrává i letos - zdrojem napětí je tentokrát Írán. Sankce vůči zemi (spolu s výpadky produkce v Jižním Súdánu, Sýrii a Jemenu) vytvářejí živnou půdu pro spekulace, ačkoli faktem je, že bilance nabídky a poptávky podle zpráv IEA, EIA a OPEC v zásadě nevypadá tak špatně.

Na pozadí přílivu levné likvidity od hlavních světových centrálních bank a záporných reálných úrokových sazeb však působí investice do komodit lákavě. Poměr dlouhých a krátkých spekulativních pozic ve futures na americkou ropu WTI jen v letošním roce vyskočil o dvě třetiny.

Drahý benzín (asi 3,80 USD/galon, tedy 19 Kč/litr) je atraktivní téma zejména v USA, kde se letos konají prezidentské volby. USA jsou stále největším spotřebitelem benzínu na světě (zhruba 10 procent světové spotřeby ropy "projezdí" američtí řidiči), a demokratičtí kongresmeni proto sepsali výzvu Genslerovi a spol., aby zakročili a uvedli v účinnost limity na spekulativní pozice, které mají zhruba roční zpoždění. Nicméně neshody ohledně "pravé role" spekulantů a žaloby obchodníků z Wall Street znamenají, že příběh zdaleka není u konce.

Cena ropy: Poslední dějství světového ekonomického dramatu začíná
Spousta siláckých prohlášení a řinčení (nejen ekonomických) zbraní. Chamtiví spekulanti řeší ceny benzínu v USA, Izrael leží v žaludku řadě arabských zemí, země BRIC pohánějí poptávku po ropě, jejíž cena podle řady analytiků nenávratně míří k 200 USD za barel a "nikdy" již neklesne pod 130 USD. Na druhé straně je ovšem poněkud prozaičtější realita.