Euroarmagedon je nesmysl, kolaps měny se nechystá
|

Euroarmagedon je nesmysl, kolaps měny se nechystá

Když vzniklo euro, ekonomové se rozdělili do dvou skupin: na eurooptimisty a euroskeptiky. Podle toho předpovídali projektu zcela odlišné náklady a přínosy. V roce 2007, když se měně dařilo, oslavovali předčasné vítězství eurooptimisté, dnes ve víru dluhové krize mají navrch euroskeptici. Podle Charlese Wyplosze, profesora ekonomie z ženevského Graduate Institute of International and Development Studies, se však odpůrci eura mýlí. Měny nelze soudit po patnácti letech existence. Na to je potřeba staletí.

Eurozóna Měny Evropská unie Euro

Pro začátek se podívejme na výkon čtyř relativně malých evropských zemí. Dvě z nich jsou v eurozóně (Finsko a Nizozemsko), dvě používají vlastní měnu (Švédsko a Švýcarsko). Dopady eura lze hodnotit podle úhlu pohledu. Rozhodující bude výběr periody, kterou budete sledovat, a jaký rok zvolíte jako bázi.

První graf pokrývá období let 2001 až 2011, které zvolíte, pokud budete chtít doložit selhání eura. V tomto období Švédsko a Švýcarsko výkonem o mnoho předčily Nizozemí.

Porovnání evropských ekonomik s eurem a bez eura (2001-2011)

V případě, že se omezíte jen na toto období, opomíjíte 90. léta, kdy Švédsko a Švýcarsko prodělaly nemovitostní bubliny a bankovní krize.

Druhý graf znázorňuje, jak od těchto krizí ekonomiky bojují, aby navázaly na předkrizový růst. Švýcarsko na tom je, soudě podle grafu, výkonem nejhůře ze všech sledovaných ekonomik.

Srovnání evropských ekonomik s eurem a bez eura (1990-2010)

Finsku, které v 90. letech postihla podobná krize jako Švédsko, se daří ve srovnání se skandinávským sousedem zhruba stejně, což dokládá, že euro nemá na výkon ekonomik vliv.

Fiskální (ne)disciplína

Měnová unie nemůže dobře fungovat, když není ve všech členských zemích dodržována fiskální disciplína. Když se státy vzdají měnové politiky, jsou jejich veřejné dluhy de facto vydávány v zahraniční měně. Vláda, které bude povoleno nahromadit příliš velký dluh, ztratí přístup na trhy a bude muset být buď sanována, nebo vyhlásí default.

Pomoci jí mohou inflace a půjčky (či dary) od jiných vlád nebo společné centrální banky. Samozřejmě je s tím spojený jeden negativní jev, a to morální hazard.

Argumenty mnoha odpůrců eura zní, že když eurozóna selhala ve vymáhání fiskální disciplíny, projekt je odsouzen k zániku. Toto selhání nikdo nepopírá, ale neznamená to, že by neexistovala cesta k nápravě.

Ani velké evropské ekonomiky nešly příkladem (veřejný dluh Francie i Německa přesahuje 80 % HDP). Nyní si fiskální disciplínu představují tak, že se podaří všechny chyby najednou napravit ve dvou nebo třech letech.

Pokud ovšem naordinují drastické škrty ekonomikám, které ztratily přístup na trh a nacházejí se v recesi, situaci ještě zhorší – jde o přesný důkaz toho, že eurozóna postrádá dlouhodobý koncept fiskální disciplíny. Několik let přebytků nebo schodků neříká zhola nic o fiskálním zdraví.

Robert Shiller: Euro je pouze představa o jednotě Evropy, ale může jí hodně pomoci
O eurozóně a jejím možném rozpadu, který by nastal, kdyby měnovou unii opustila některá z členských zemí, se v poslední době mluví možná až příliš. Stojí proti sobě panevropští patrioti a zarytí euroskeptici. Jak je to s myšlenkou velké Evropy, když vezmeme v úvahu historický kontext? Má nadále smysl bojovat za zachování jednotné měny a skrývá se pod pojmem "Velká Evropa" skutečně zřízení jménem eurozóna? Nad tím se zamýšlí známý ekonom z Yaleovy univerzity Robert Shiller.

Eurozóna se (zatím) není schopna vypořádat se svými vlastními nedostatky. Na počátku měnové unie by ovšem byl spíše zázrak, kdyby vše fungovalo hned na sto procent.

Historie dolaru

Každý s oblibou poukazuje na dolar a úspěšný model budování federace. Do roku 1840 si však také USA prošly řadou bankrotů států. Dokonce se ještě i po tomto datu několik států dostalo do problémů a unie byla málem rozpuštěna v občanské válce. Fiskální disciplína se však postupně stala samozřejmostí pro členství v dolarové unii. Ani v historii amerického dolaru nešlo vše hladce a příkladně.

Odpůrci eura také často volají po odchodu krachujících zemí z eurozóny. Koneckonců by si to přáli i někteří příznivci, ač z jiného důvodu. Oponenti věří, že odchod problémových zemí stvrdí definitivní selhání eura, příznivci by možnost odchodu chtěli využít jako biče na nedisciplinované země. Zatím ovšem neexistuje právní rámec pro to, jak problémovou zemi z unie "vyhostit". Dokonce není domyšleno, jak by odchod proběhl, kdyby se rozhodla sama.

Co s hříšníky v měnové unii?

Když země vyhlásí default, podstoupí většinou hlubokou měnovou devalvaci, která jí dopomůže k obnově růstu a znovunastolení fiskální disciplíny. Default v rámci měnové unie je však složitější a bolestivější. Některé americké státy by o tom periferním ekonomikám mohly dávat lekce, aby pochopily, co znamená akceptovat přísná fiskální pravidla.

Jednoduchá idea opuštění unie by byla ve skutečnosti velmi složitě realizovatelná. Krátkodobé výhody odchodu by brzy byly převáženy inflací a opatřeními na její redukci. Dnes si také nikdo nedokáže představit, jak by probíhala konverze všech kontraktů denominovaných v eurech.

Měnová unie jako manželství

Nemá to ani ekonomickou logiku: země se nemůže připojit k měnové unii jen na pár let, kdy je to pro ni pohodlné a přináší jí to výhody, aby odešla ve chvíli, kdy je třeba vypořádat se s náklady. Stejně jako manželství by měla být monetární unie svazek dlouhodobý – v dobrých i zlých časech. Samozřejmě lze argumentovat, že i některá manželství končí rozvodem. Mnohá ovšem dokáží krize ustát. V případě eura jsou sice již "líbánky" minulostí, ale je ještě brzy na rozvod.

Euro je především politickým rozhodnutím. Rysem měnových unií je to, že náklady udeří naráz, zatímco přínosy přicházejí dlouhodobě a po malých kapkách. Na hodnocení projektu si proto ještě několik desetiletí počkejme. Teprve potom budeme mít dost podkladů ke zvážení, zda dlouhodobě přínosy převýšily náklady.

Eurozóna skočila oběma nohama do recese
Index nákupních manažerů se v eurozóně ve čtvrtek propadl již pošesté za sedm měsíců a dostal se na 48,7 bodu, což se považuje za recesi. Hodnoty tohoto "měkkého" indexu velmi často ukazují, jakým směrem se budou vyvíjet "tvrdá" makrodata, jako je například hrubý domácí produkt.

Zdroj: Bloomberg
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
Asijské trhy se v úterý na směru neshodly
před 13 minutami

Asijské trhy se v úterý na směru neshodly

Asijské akciové trhy zakončily úterní obchodování smíšeně, když se investoři soustředili na novinky ohledně...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Stock Spirits: Tržní podíl v ČR i Polsku roste, výhled managementu…
Stock Spirits: Tržní podíl v ČR i Polsku roste, výhled managementu…
před 27 minutami

Stock Spirits: Tržní podíl v ČR i Polsku roste, výhled managementu odpovídá konsenzu trhu

Likérka Stock Spirits vydala před úterní valnou hromadou komentář k vývoji svého hospodaření na začátku letošního...
Stock Spirits Alkohol a drogy Výsledková sezóna
Německo pomůže svým firmám, které obchodují s Teheránem
Německo pomůže svým firmám, které obchodují s Teheránem
před hodinou

Německo pomůže svým firmám, které obchodují s Teheránem

Německá vláda pomůže německým společnostem, které obchodují s Íránem, nemůže je ale plně chránit před dopadem sankcí...
Německo Írán Byznys a podnikání
Vedení ČEZ chce odměny z loňského zisku, tři roky je nedostalo
Vedení ČEZ chce odměny z loňského zisku, tři roky je nedostalo
před hodinou

Vedení ČEZ chce odměny z loňského zisku, tři roky je nedostalo

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje červnové valné hromadě, aby schválila výplatu odměn představenstvu a...
ČEZ Akcie ČR Management
Sony získá kontrolu nad hudebním vydavatelstvím EMI
Sony získá kontrolu nad hudebním vydavatelstvím EMI
08:41

Sony získá kontrolu nad hudebním vydavatelstvím EMI

Japonský technologický a zábavní gigant Sony se dohodl na koupi kontrolního podílu v hudebním vydavatelství EMI Music...
Japonsko Technologie Fúze a akvizice
Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a…
Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a…
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí po zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou vzrostly

Akcie ve Spojených státech na začátku nového týdne posílily. Trhy reagovaly na výsledky obchodního jednání mezi USA a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NextEra koupí za 5,1 miliardy USD část Southern Company, posílí na…
včera v 21:23

NextEra koupí za 5,1 miliardy USD část Southern Company, posílí na Floridě

Americká energetická společnost NextEra Energy koupí za 5,08 miliardy USD téměř veškerý energetický majetek firmy...
Energetika Americké akcie Fúze a akvizice
Obamovi se budou podílet na tvorbě pořadů pro Netflix
včera v 20:46

Obamovi se budou podílet na tvorbě pořadů pro Netflix

Bývalý americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle se dohodli na spolupráci s internetovou televizí...
Netflix Média Barack Obama
Bulharský prezident vybídl k účasti Ruska na projektu Belene
včera v 20:26

Bulharský prezident vybídl k účasti Ruska na projektu Belene

Bulharsko oživuje plán rozvoje jaderné elektrárny Belene a je otevřeno ruské účasti na projektu, uvedl bulharský...
Bulharsko Energetika Jaderná energetika
IHS Markit koupí za 1,86 miliardy USD poskytovatele dat Ipreo
včera v 20:12

IHS Markit koupí za 1,86 miliardy USD poskytovatele dat Ipreo

Britský poskytovatel dat a informací IHS Markit koupí od soukromých investičních fondů Blackstone a Goldman Sachs...
Spojené království Fúze a akvizice
Výrobce telefonů značky Nokia získal od investorů 100 milionů USD
včera v 19:07

Výrobce telefonů značky Nokia získal od investorů 100 milionů USD

Finská společnost HMD Global, která vlastní práva na používání značky Nokia pro mobilní telefony, získala od...
Finsko Nokia Mobilní telefony
Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím
Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím
včera v 18:00

Evropské burzy v úvodu týdne stouply, nedařilo se však italským akciím

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v plusu, když po nedělních slovech amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu
Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu
včera v 17:45

Čtvrtletní zisk firmy Aston Martin klesl o více než polovinu

Hrubý zisk britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin se v prvním čtvrtletí propadl o více než polovinu na 2...
Spojené království Auta Výsledková sezóna
GE sloučí svou dopravní divizi s firmou Wabtec
včera v 17:34

GE sloučí svou dopravní divizi s firmou Wabtec

Americký konglomerát General Electric se dohodl na sloučení své dopravní divize s americkým výrobcem zařízení pro...
General Electric Americké akcie Fúze a akvizice
Arca Capital se postaví proti plánu privatizace AmTrustu
včera v 17:23

Arca Capital se postaví proti plánu privatizace AmTrustu

Česko-slovenská investiční skupina Arca Capital se společně s americkým investorem Carlem Icahnem postaví proti...
Česká republika Privatizace
Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA
Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA
včera v 17:04

Čína poukázala na možnost obnovení obchodního napětí s USA

Čínská vláda nemůže zaručit, že se neobnoví napětí v obchodních vztazích se Spojenými státy. Uvedl to dnes mluvčí...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně…
Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně…
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí uzavřela v mínusu, objem obchodů byl výrazně podprůměrný

Pražská burza v pondělí prohloubila ztrátu z minulého týdne, když index PX přišel o 0,22 % na 1 102,15 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy
včera v 16:21

CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy

Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy podnikající i v České...
Čína Firemní dluhopisy Dluhopisový trh