Euroarmagedon je nesmysl, kolaps měny se nechystá
|

Euroarmagedon je nesmysl, kolaps měny se nechystá

Když vzniklo euro, ekonomové se rozdělili do dvou skupin: na eurooptimisty a euroskeptiky. Podle toho předpovídali projektu zcela odlišné náklady a přínosy. V roce 2007, když se měně dařilo, oslavovali předčasné vítězství eurooptimisté, dnes ve víru dluhové krize mají navrch euroskeptici. Podle Charlese Wyplosze, profesora ekonomie z ženevského Graduate Institute of International and Development Studies, se však odpůrci eura mýlí. Měny nelze soudit po patnácti letech existence. Na to je potřeba staletí.

Eurozóna Měny Evropská unie Euro

Pro začátek se podívejme na výkon čtyř relativně malých evropských zemí. Dvě z nich jsou v eurozóně (Finsko a Nizozemsko), dvě používají vlastní měnu (Švédsko a Švýcarsko). Dopady eura lze hodnotit podle úhlu pohledu. Rozhodující bude výběr periody, kterou budete sledovat, a jaký rok zvolíte jako bázi.

První graf pokrývá období let 2001 až 2011, které zvolíte, pokud budete chtít doložit selhání eura. V tomto období Švédsko a Švýcarsko výkonem o mnoho předčily Nizozemí.

Porovnání evropských ekonomik s eurem a bez eura (2001-2011)

V případě, že se omezíte jen na toto období, opomíjíte 90. léta, kdy Švédsko a Švýcarsko prodělaly nemovitostní bubliny a bankovní krize.

Druhý graf znázorňuje, jak od těchto krizí ekonomiky bojují, aby navázaly na předkrizový růst. Švýcarsko na tom je, soudě podle grafu, výkonem nejhůře ze všech sledovaných ekonomik.

Srovnání evropských ekonomik s eurem a bez eura (1990-2010)

Finsku, které v 90. letech postihla podobná krize jako Švédsko, se daří ve srovnání se skandinávským sousedem zhruba stejně, což dokládá, že euro nemá na výkon ekonomik vliv.

Fiskální (ne)disciplína

Měnová unie nemůže dobře fungovat, když není ve všech členských zemích dodržována fiskální disciplína. Když se státy vzdají měnové politiky, jsou jejich veřejné dluhy de facto vydávány v zahraniční měně. Vláda, které bude povoleno nahromadit příliš velký dluh, ztratí přístup na trhy a bude muset být buď sanována, nebo vyhlásí default.

Pomoci jí mohou inflace a půjčky (či dary) od jiných vlád nebo společné centrální banky. Samozřejmě je s tím spojený jeden negativní jev, a to morální hazard.

Argumenty mnoha odpůrců eura zní, že když eurozóna selhala ve vymáhání fiskální disciplíny, projekt je odsouzen k zániku. Toto selhání nikdo nepopírá, ale neznamená to, že by neexistovala cesta k nápravě.

Ani velké evropské ekonomiky nešly příkladem (veřejný dluh Francie i Německa přesahuje 80 % HDP). Nyní si fiskální disciplínu představují tak, že se podaří všechny chyby najednou napravit ve dvou nebo třech letech.

Pokud ovšem naordinují drastické škrty ekonomikám, které ztratily přístup na trh a nacházejí se v recesi, situaci ještě zhorší – jde o přesný důkaz toho, že eurozóna postrádá dlouhodobý koncept fiskální disciplíny. Několik let přebytků nebo schodků neříká zhola nic o fiskálním zdraví.

Robert Shiller: Euro je pouze představa o jednotě Evropy, ale může jí hodně pomoci
O eurozóně a jejím možném rozpadu, který by nastal, kdyby měnovou unii opustila některá z členských zemí, se v poslední době mluví možná až příliš. Stojí proti sobě panevropští patrioti a zarytí euroskeptici. Jak je to s myšlenkou velké Evropy, když vezmeme v úvahu historický kontext? Má nadále smysl bojovat za zachování jednotné měny a skrývá se pod pojmem "Velká Evropa" skutečně zřízení jménem eurozóna? Nad tím se zamýšlí známý ekonom z Yaleovy univerzity Robert Shiller.

Eurozóna se (zatím) není schopna vypořádat se svými vlastními nedostatky. Na počátku měnové unie by ovšem byl spíše zázrak, kdyby vše fungovalo hned na sto procent.

Historie dolaru

Každý s oblibou poukazuje na dolar a úspěšný model budování federace. Do roku 1840 si však také USA prošly řadou bankrotů států. Dokonce se ještě i po tomto datu několik států dostalo do problémů a unie byla málem rozpuštěna v občanské válce. Fiskální disciplína se však postupně stala samozřejmostí pro členství v dolarové unii. Ani v historii amerického dolaru nešlo vše hladce a příkladně.

Odpůrci eura také často volají po odchodu krachujících zemí z eurozóny. Koneckonců by si to přáli i někteří příznivci, ač z jiného důvodu. Oponenti věří, že odchod problémových zemí stvrdí definitivní selhání eura, příznivci by možnost odchodu chtěli využít jako biče na nedisciplinované země. Zatím ovšem neexistuje právní rámec pro to, jak problémovou zemi z unie "vyhostit". Dokonce není domyšleno, jak by odchod proběhl, kdyby se rozhodla sama.

Co s hříšníky v měnové unii?

Když země vyhlásí default, podstoupí většinou hlubokou měnovou devalvaci, která jí dopomůže k obnově růstu a znovunastolení fiskální disciplíny. Default v rámci měnové unie je však složitější a bolestivější. Některé americké státy by o tom periferním ekonomikám mohly dávat lekce, aby pochopily, co znamená akceptovat přísná fiskální pravidla.

Jednoduchá idea opuštění unie by byla ve skutečnosti velmi složitě realizovatelná. Krátkodobé výhody odchodu by brzy byly převáženy inflací a opatřeními na její redukci. Dnes si také nikdo nedokáže představit, jak by probíhala konverze všech kontraktů denominovaných v eurech.

Měnová unie jako manželství

Nemá to ani ekonomickou logiku: země se nemůže připojit k měnové unii jen na pár let, kdy je to pro ni pohodlné a přináší jí to výhody, aby odešla ve chvíli, kdy je třeba vypořádat se s náklady. Stejně jako manželství by měla být monetární unie svazek dlouhodobý – v dobrých i zlých časech. Samozřejmě lze argumentovat, že i některá manželství končí rozvodem. Mnohá ovšem dokáží krize ustát. V případě eura jsou sice již "líbánky" minulostí, ale je ještě brzy na rozvod.

Euro je především politickým rozhodnutím. Rysem měnových unií je to, že náklady udeří naráz, zatímco přínosy přicházejí dlouhodobě a po malých kapkách. Na hodnocení projektu si proto ještě několik desetiletí počkejme. Teprve potom budeme mít dost podkladů ke zvážení, zda dlouhodobě přínosy převýšily náklady.

Eurozóna skočila oběma nohama do recese
Index nákupních manažerů se v eurozóně ve čtvrtek propadl již pošesté za sedm měsíců a dostal se na 48,7 bodu, což se považuje za recesi. Hodnoty tohoto "měkkého" indexu velmi často ukazují, jakým směrem se budou vyvíjet "tvrdá" makrodata, jako je například hrubý domácí produkt.

Zdroj: Bloomberg
Michael Kors kupuje za 1,8 miliardy eur italský módní dům Versace
Michael Kors kupuje za 1,8 miliardy eur italský módní dům Versace
před 19 minutami

Michael Kors kupuje za 1,8 miliardy eur italský módní dům Versace

Americká společnost Michael Kors Holdings převezme za 1,83 miliardy eur italský módní dům Versace. Firmy to uvedly ve...
Fúze a akvizice Móda a design Americké akcie
Merkelová německým průmyslníkům slíbila lepší práci vlády
Merkelová německým průmyslníkům slíbila lepší práci vlády
před 37 minutami

Merkelová německým průmyslníkům slíbila lepší práci vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý slíbila zástupcům německého průmyslu, že se práce její koaliční vlády...
Německo Průmysl Politika
Radek Augustin se stal poradcem guvernéra ČNB Rusnoka
před hodinou

Radek Augustin se stal poradcem guvernéra ČNB Rusnoka

Bývalý člen týmu prezidenta Miloše Zemana a dřívější vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin je od poloviny srpna...
ČNB Centrální banky
Nezaměstnanost v Polsku klesla na téměř 28leté minimum
12:02

Nezaměstnanost v Polsku klesla na téměř 28leté minimum

Míra nezaměstnanosti v Polsku se v srpnu snížila na 5,8 % z 5,9 % v předchozím měsíci. Jedná se o nejnižší hodnotu od...
Polsko Nezaměstnanost
British American Tobacco uvádí na trh alternativu cigarety
11:41

British American Tobacco uvádí na trh alternativu cigarety

Společnost British American Tobacco uvádí na český trh výrobek značky glo s pokročilou technologií zahřívání tabáku....
Tabák a cigarety Česká republika Philip Morris ČR
Hays: Nejvíce narostla poptávka po zaměstnancích v IT a výrobě
11:22

Hays: Nejvíce narostla poptávka po zaměstnancích v IT a výrobě

Poptávka po zaměstnancích je nyní vysoká ve všech oborech, nejvýrazněji narostla v informačních technologiích a...
Česká republika Pracovní trh
Tisícům uživatelů Androidu z ČR hrozí napadení bankovnictví
11:05

Tisícům uživatelů Androidu z ČR hrozí napadení bankovnictví

Desítkám tisíc tuzemských uživatelů mobilních zařízení s platformou Android hrozí napadení internetového bankovnictví...
Česká republika Banky Internet
Novartis zruší ve Švýcarsku 17 % míst, chce zvýšit ziskovost
Novartis zruší ve Švýcarsku 17 % míst, chce zvýšit ziskovost
10:48

Novartis zruší ve Švýcarsku 17 % míst, chce zvýšit ziskovost

Výrobce léků Novartis zruší v příštích čtyřech letech ve Švýcarsku asi 2 200 pracovních míst. Firma, která ve své...
Švýcarsko Farmacie Evropské akcie
Asijské trhy v úterý převážně oslabily
Asijské trhy v úterý převážně oslabily
10:30

Asijské trhy v úterý převážně oslabily

Většina asijských akciových trhů zakončila úterní obchodování v negativním pásmu. Pozornost investorů i nadále...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Spotřeba plynu stoupla za sto let z desítek milionů na 8,5 miliardy…
10:15

Spotřeba plynu stoupla za sto let z desítek milionů na 8,5 miliardy metrů krychlových

Spotřeba plynu na území dnešní České republiky stoupla za posledních sto let od vzniku Československa z několika...
Zemní plyn Česká republika
Ekonomika Pásma Gazy je podle Světové banky ve volném pádu
09:59

Ekonomika Pásma Gazy je podle Světové banky ve volném pádu

Ekonomika Pásma Gazy je ve volném pádu a Izrael a mezinárodní společenství by měly podniknout kroky k odvrácení...
Blízký a Střední východ
Čína zavede celostátní systém kontroly financí místních vlád
Čína zavede celostátní systém kontroly financí místních vlád
09:38

Čína zavede celostátní systém kontroly financí místních vlád

Čína začala budovat celostátní systém kontroly příjmů a výdajů místních vlád, aby zabránila jejich nadměrnému...
Čína
Derniéra akcií Unipetrolu na hlavním trhu pražské burzy
09:08

Derniéra akcií Unipetrolu na hlavním trhu pražské burzy

Úterý je pro akcie petrochemické skupiny Unipetrol posledním obchodním dnem na hlavním trhu pražské burzy. Stažení...
Akcie ČR Unipetrol Pražská burza
Mario Draghi podpořil euro
Mario Draghi podpořil euro
08:23

Mario Draghi podpořil euro

Euro si v pondělí sáhlo na 1,181 USD, tedy na nejsilnější úroveň od května letošního roku. K posílení ho motivovala...
Euro EUR/CZK Forex (FX)
Tabákový výrobce Philip Morris ČR v prvním pololetí vydělal 1,75…
Tabákový výrobce Philip Morris ČR v prvním pololetí vydělal 1,75…
07:40

Tabákový výrobce Philip Morris ČR v prvním pololetí vydělal 1,75 miliardy Kč

Společnost Philip Morris ČR vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 1,75 miliardy Kč. Meziročně tak...
Philip Morris ČR Tabák a cigarety Akcie ČR
Americké akcie v pondělí převážně ztrácely, mírně v plusu zakončil…
Americké akcie v pondělí převážně ztrácely, mírně v plusu zakončil…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí převážně ztrácely, mírně v plusu zakončil technologický trh

Americké akcie na začátku týdne převážně oslabily. Důvodem bylo zahájení platnosti nových cel v rámci obchodní války...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Siemens propustí v Německu 2 900 lidí, chce ušetřit 500 milionů eur
včera v 19:55

Siemens propustí v Německu 2 900 lidí, chce ušetřit 500 milionů eur

Německá průmyslová skupina Siemens propustí z několika svých závodů v domovské zemi 2 900 lidí v rámci plánu, který...
Siemens Evropské akcie Německo
Nakupovat v Amazonu půjde i přes Snapchat
Nakupovat v Amazonu půjde i přes Snapchat
včera v 19:43

Nakupovat v Amazonu půjde i přes Snapchat

Společnost Snap spouští ve své populární mobilní aplikaci Snapchat nový nástroj pro vizuální vyhledávání ve...
Amazon Snapchat Americké akcie