Ondřej Hejma: Velekněz Klaus a Karel Gott měli pravdu
|

Ondřej Hejma: Velekněz Klaus a Karel Gott měli pravdu

Ve světě šoubyznysu jsme vyškolení od Karla Gotta, který o portfoliu a diverzifikaci věděl svoje už dávno – trošku zlata, trošku akcií, nemovitost, něco mít ve Švýcarsku a udržovat stabilní cash flow, říká frontman kapely Žlutý pes, dlouholetý reportér tiskové agentury AP a díky své autobiografické knížce Fejsbuk čerstvě také spisovatel Ondřej Hejma, který je připraven pracovat až do smrti a do té doby hodně cestovat, hrát a strávit co nejvíce času na greenu.

Americká ekonomika Investování Barack Obama Řecko
Ondřej Hejma

Právě jste se vrátil se Států. Byznys, nebo dovolená?

Ondřej Hejma (OH): Taková polopracovní cesta. Naše kapela je taková typická jižanská a Florida je pro nás menším rájem. Trochu jsme se tam poohlíželi po možnostech hraní na místních festivalech, protože když tam dělají nějaký větší akce třeba ve stylu country, tak tam občas pozvou i nějaký exoty z Evropy, a to je naše šance, protože hrajeme na stejný bendža a stejný písničky. Ale byl i nějakej golfík a kamarádi, bez toho to nejde.

Zrovna si dáváme kafe ve Starbucksu, který měl jako první na světě 10 milionů fanoušků na Facebooku. Jak je podle vás dnes důležité být vidět na sociálních sítích, a hlavně – kolik fanoušků máte vy a vaše nová knížka Fejsbuk?

OH: Jsem stará škola a k podobnejm věcem jsem nedůvěřivej. Nikde se neregistruju a snažím se zoufale si aspoň částečně zachovat soukromí. Ale když jsem vydal knihu pamětí Fejsbuk, tak jsem si říkal, že by bylo fakt dost blbý tam nebejt. Takže jsem se tam před měsícem zaregistroval.

A píšete tam pravidelně na zeď?

OH: Zatím jen fotka. Předtím jsem měl na Facebooku asi sedm profilů, sedm takovejch Hejmů, ale všechny jsou falešný. Když byla třeba SuperStar, tak si na mně hodně lidí hrálo. Jsou tam reportáže, jak sedíte v šatně a chystáte se jít na pódium, protože tyhle týpci, co nemaj' co na práci, se zároveň dívali na televizi a mohli takhle fantazírovat. Tak jsem si říkal, že to uvedu konečně na pravou míru. Ten pravej Hejma na Facebooku je ten, co má na hlavě bejsbolku.

Tak to vás hned požádám o přátelství.

OH: Já "odfrienduju" kdekoho. Sice ještě pořádně nevím, jak to přesně funguje, ale je jasný, že je to úžasnej marketingovej nástroj, ale zároveň, jak jsem tam vlez', zachytil jsem zprávu, že je teď správnej čas z Facebooku odcházet, že už je trochu pasé a že nastupuje Twitter.

To je sice možný, ale Facebook zatím Twitter statisticky drtí, a hlavně – Facebook bude už brzy na burze.

OH: To já panu Zuckerbergovi blahopřeju, ale pro mě IPO nic neznamená. Každopádně Facebook je třeba ideální na šíření informací, když třeba chcete pozvat lidi na koncert, to funguje daleko líp než třeba přes webové stránky. Ale Facebook chce taky jistou technickou dovednost, což je jeden z vlaků, co už mi ujel.

Názor investorských celebrit: Facebook nás jako investice netankuje!
Facebook chce v primárním úpisu od investorů "vybrat" minimálně 5 miliard dolarů. Mluví se o tržní kapitalizaci 75 až 100 miliard. Mezi menšími investory a fanoušky Facebooku stoupá horečka, investiční profíci ovšem zůstávají docela v klidu. Plánovaná tržní kapitalizace totiž z Facebooku dělá předraženou bublinu. Dejme tedy slovo pesimistům.

Ale koukal jsem, že máte Blackberry. Tomu asi fandíte. Co dotykový chytrý telefony?

OH: Blackberry je dobrej, protože se na tom fakt dobře píše – palečky prostě jedou. Na ty dotykový moc nejsem, ale iPhone uznávám. Když jsem začal psát knížku, tak jsem si na to pořídil iMac.

V knížce odkazujete na řadu sms zpráv nebo mailů. To si někde archivujete?

OH: Věci pro Fejsbuk jsem si cíleně schovával a knížka se v zásadě psala online. Deník, který probíhá celou knihou, je autentickej, a do toho jsem přidával historický "flashbacky".

Možná to bude vypadat, že vám chci zalichotit, ale je to knížka, u které jsem se dost pobavil, a to nejen proto, že některé hrdiny z vaší skoro-autobiografie znám osobně. Například takový burzián Pětník. Co si vůbec myslíte o lidech, kteří se živí investováním?

OH: Že jsou šikovní. Práce na burze chce talent a vzdělání, jako ostatně každá jiná práce. Je ale pravda, že když se třeba podíváte na film jako Wall Street, můžete propadnout různejm skepsím.

Asi narážíte na kultovní výrok Michaela Douglase alias Gordona Gekka "greed is good", volně přeloženo chamtivost je dobrá. Platí to ještě dnes?

OH: No řekl bych, že "greed is normal". Nevím, jestli je to "good", ale je to asi hodně běžný. Nedávno jsem si dával na HBO druhej díl filmu Wall Street Money Never Sleeps, který mě znovu docela pobavil. Je pravda, že ta jednička byla ve svý době aktuálnější, dneska má ale Wall Street hodně blbou pověst. Když jsem loni na podzim viděl, jak ji začali "okupovat", věděl jsem, že má na kahánku jako kůrovec na Šumavě.

Myslíte si, že je hnutí Occupy Wall Street jen takový výkřik skupinky anarchistů, nebo to lidé myslí s vyřizováním účtů s nenažranými bankéři vážně?

OH: V USA se říká, že je to uměle vykultivovaná demokratická paralela k Tea Party (v tradičním americkém systému dvou stran jsou stoupenci hnutí především radikálnější voliči Republikánské strany; mezi cíle hnutí patří zvrácení reformy zdravotního systému, zjednodušení a snižování daní, vyrovnaný federální rozpočet, oslabování role federální vlády atd. – pozn. red.). Není tam žádnej lídr a organizovaný je to čistě pomocí sociálních sítí, taková "čistá síťovka". Ale je pravda, že koncentrace bohatství ve Státech jde trochu nezdravým směrem.

Jak to myslíte?

OH: Firmy jsou dneska moc velký, kritizuje to už úplně každej. Je to evidentně špatně a trochu to rozbít na menší kousky je asi žádoucí, ale nezapomínejme, že je v USA volební rok a tohle určitě není republikánská platforma.

Matt Taibbi: Banky prodávaly pytlíky oregana jako to nejlepší hulení
Matt Taibbi je populární americký novinář, píšící často zajímavě a konfrontačně o politice, finančním světě a médiích, a to například pro Rolling Stone nebo Men's Journal. Dnes má narozeniny (je mu 42), a tak mu dáme dárek - napíšeme o něm na Investičním webu! Ve středu totiž pro demonstranty na akci Occupy Wall Street vedl velice poučnou přednášku o fungování finančního systému v době vzniku hypotéční krize v USA.

Obhájí podle vás Barack Obama prezidentské křeslo?

OH: Obama je těžkej favorit. Ne že by se mu nějak úžasně dařilo nebo měl viditelný úspěchy, ale je vidět, že tam podobně jako třeba teď na Slovensku není pravice schopná nic pořádnýho vygenerovat, snad kromě zmíněný Tea Party, které už ale odeznívá.

Akcie mají kam růst. Prezidentské volby v USA mohou pomoci
Tobias Levkovich ze Citigroup odhaduje, že index S&P 500 uzavře rok 2012 na úrovni 1 375 bodů. Politické turbulence sice mohou s akciemi hodně zamávat, poslední rok prezidentských období v USA ovšem tradičně akciím přeje. Administrativa se totiž všemožně snaží obhájit pozice a pomoci ekonomice, aby to pocítili spotřebitelé, tedy voliči. Je ovšem dobré připomenout, že například v roce 2008 toto historické "pravidlo" dokonale selhalo.

Co vy a investování? Jaká byla nejlepší, a jaká nejhorší investice života?

OH: U nás investuje manželka, tedy v uvozovkách, protože na to podle mě potřebujete pořádnej kapitál. Sice v minulosti říkala, že by nějaký ty akcie zkusila, ale já jsem jí to striktně zakázal. Nicméně udělala pár dobrejch kroků, například nákup domu na hypotéku již v roce 1982, kterou jsem mimochodem nedávno splatil. To byla neskutečná věc, investovat do nemovitosti, která tehdy stále pár korun.

A ta ztrátová věc?

OH: Určitě nákup dolarů někdy okolo "Sarajeva" (1997 – pozn. red.), kdy jsem za ně dal čtyřicet korun. Dodneška je mám, a abych neprodělal při konverzi, jezdím je poctivě utrácet do Ameriky, i když se to prodraží o letenky. To byla spektakulární kravina. Ale jak říkám, investování se moc nevěnuji, protože vím, že na to nemám talent.

Necháte si poradit od bankéřů nebo finančních poradců?

OH: Jsem tvrdě vyškolen praxí a žádným investičním bankéřům nebo makléřům prostě nevěřím. Žádný oběd není zadarmo, může mě třeba stokrát přesvědčovat klidně kamarád, ale zlomit se nenechám.

Když vám finanční poradce něco tají...
Najít si finančního poradce je jako hledat partnera pro život. Musí být chytrý, spolehlivý a důvěryhodný. Kromě toho by měl mít i jiskru, aby vaše portfolio mohlo vzkvétat. Jenže jak vybrat toho správného, když třeba jen ve Spojených státech se jako finanční poradce označuje 176 tisíc lidí a do pěti let by se měla tato skupina rozrůst na čtvrt milionu lidí? U nás je "odborníků" také skoro stejně jako zodpovědných investorů.

Takže vás akcie už nikdy nepotkají?

OH: "Hotovost je král." Ve světě šoubyznysu jsme vyškolení od Karla Gotta, který o portfoliu a diverzifikaci věděl svoje už dávno – trošku zlata, trošku akcií, nemovitost, něco mít ve Švýcarsku a udržovat stabilní cash flow. Ale tehdy jsme měli hlavně holý prdele, takže nám to mohlo bejt jedno. A když pak přišel Václav Klaus, tak tu skepsi uměl posílit maximálním způsobem.

Ve vaší knížce má Václav Klaus přezdívku Velekněz. Jak k ní přišel?

OH: Pan prezident má hodně přezdívek, tahle je taková naše, interní. Osobně se mi zdá úplně nejlepší, už se s ním nese řadu let a mám pocit, že ještě vydrží.

Zpátky ke Státům, ty máte asi hodně rád. Je to konstantní vztah?

OH: Jak píšu ve Fejsbuku, je patrný, že se to vyvíjí, ale spíš na kvalitě než v intenzitě. Nejdřív jsou to absolutně romantický záležitosti jako hudba a holky, k tomu trocha neznáma, indiáni a kovbojové. Pak se člověk naučí anglicky, pozná místní lidi, začne s nimi komunikovat a má takovou lidskou zkušenost, a nakonec se tam po letech fyzicky dostane, což řacha, které leccos změní. Navíc jsem dvacet let dělal pro americkou firmu, to vám dá zase jiný kapky. Tváří Ameriky je celá řada, ale zatím to drží a při poslední návštěvě jsem byl znova nadšenej.

Osobně mám stejně jako vy rád Kalifornii, o níž v knize píšete, že to není stát, ale stav mysli, mejdan každý den, jeden lepší než druhej, furt dál a pryč. Čím to je?

OH: Kalifornie je stát ve státě. Byl to takovej vysněnej cíl pro všechny poutníky v Nový zemi. Když se doplazili přes Skalistý hory a až k moři, byla tam místo indiánů a medvědů skvělá pohoda, úžasný klima, pak navíc přišla zlatá horečka. Je to bohatý stát plný iluzí, viz Hollywood. Američani tomu dávají takový fatální význam, jako že to je konec světa. Kdo dosáhl na west coast, pro toho ten americký sen popravdě skončil.

Kalifornii do loňského roku šéfoval Terminátor.

OH: Arnold to pěkně podělal. Ale co pamatuji, Kalifornie byla vždycky před krachem, sice je to ještě houby proti Evropské unii, ale i tam se ukazuje, že ta jejich federace není zdaleka dokonalá. Ale každopádně jsou o hodně dál než my.

Loni v létě bylo popřeno to, s čím všichni investoři na světě vždycky počítali, a sice že jsou americké státní dluhopisy nejbezpečnější na světě. Ztrácí podle vás USA roli velmoci, a to nejen po finanční stránce?

OH: To byl spíš takový symbol, o ratingových agenturách si můžeme myslet svoje. Ale to, že už Amerika není takový hegemon, tak významná země jako před padesáti lety, je evidentní. Já si nejsem tak jistej, jestli je dnešní svět už skutečně multipolární, jestli je možné považovat Čínu, Brazílii nebo Rusko za další pól, a proto si stále myslím, že Amerika stále ještě vede o několik koňských délek. Ale rozdíl se samozřejmě zmenšuje.

Ani Čína, k níž máte jako sinolog blízko?

OH: Čína si koupila Ameriku (Čína stale nakupuje a drží mnohamiliardové portfolio amerických státních dluhopisů – pozn. red.), takže je s ní spojená pupeční šňůrou, takže potřebuje její úspěch, aby nepřišla o prachy, které v Americe má. Takže je to takový parazitickej vztah. To asi není dobře, ale nic s tím neuděláme.

Čínské zpomalení: Letos možná, ale dlouhodobě bude průmysl ekonomiku hnát dopředu
Minulý týden investoři s obavami četli zprávu těžařského gigantu BHP Billiton, který varoval, že dovoz železné rudy do Číny letos bude jen nevalný. Potvrdilo to předpoklady, že se čínská přehřátá ekonomika letos podstatně ochladí. Dlouhodobé prognózy jsou ovšem stále velice optimistické. Ukazuje to například grafika z dílny konkurenční těžební společnosti Rio Tinto. Ukazuje, že všechny velké průmyslové ekonomiky, například Japonsko, Spojené státy nebo Korea, v době svého největšího rozmachu produkovaly více než 500 kg oceli na obyvatele několik desítek let v řadě. A Čína této úrovně dosáhla teprve v roce 2010. Průmyslový rozmach země by tedy měl být tedy v začátcích.

Známý investor Jim Rogers říká, že to nejlepší, co můžete udělat pro svoje děti, je naučit je čínsky, například mandarínsky, protože právě mandarínština je taková "univerzálnější". Souhlasíte s ním?

OH: To už jsem věděl v roce 1969, když jsem se hlásil na fakultu, ale uspěchal jsem to asi tak o dvacet let. A timing je všechno. Tehdy byla Čína větší nepřítel než Amerika. Člověk si mohl jít půjčit knížku na americkou ambasádu, i když si ho natočili a vyfotili, ale šlo to. Ale dostat se na čínskou ambasádu, to byl kousek pro Jamese Bonda. Já jsem kromě naší učitelky za celý sedmdesátý léta neviděl jedinýho živýho Číňana.

Vaši dobří kamarádi ale podle všeho mají hodně blízko k ekonomice, řada z nich má za sebou "školu" ještě v prognostickém ústavu a aktivně se podílela na přípravě privatizace nebo na vzniku mimoburzovního trhu RMS. Co vás s nimi spojuje?

OH: Ekonomika vůbec ne. Byla to spíš společná láska k hudbě, touha poznat svět, zoufalá snaha dostat se ven a šáhnout si na to bez emigrování a těch spálenejch mostů. Samozřejmě jsem věděl, co kámoši dělají, ale podrobně mě to nezajímalo. Když pak přišla revoluce a Velekněz a začaly ty velký témata, tak to bylo hodně fascinující. Nakonec jsme také s kamarády založili kupónový investiční fond, ale záhy jsem pochopil, že je to trochu nebezpečná branže, takže dřív, než jsme si naběhli na vidle jako třeba Michal Kocáb, jsme radši všechen majetek rozdali akcionářům.

Vaše knížka je taky docela hodně osobní výpověď o drogách. O nich se často mluví i v souvislosti s investováním.

OH: Pod vlivem se to dobře "makluje" (smích). Ale vážně, nechci samozřejmě propagovat drogy, ale jak říkám ve Fejsbuku, drogy mají dvě strany. Jedna je smrtící a devastující, prostě strašná věc, ale zároveň – bohužel – má i obrovsky pozitivní efekty, proto je všichni berou. Ať to jsou sportovci, nebo makléři, při určitý promyšlený aplikaci to zvyšuje výkonnost, která se dá převést do peněz a dalších efektů. Takže je to obrovský lákadlo a ďábelský pokušení. Je potřeba znát dobře obě strany, protože když si někdo myslí, že je to jenom špatně, je to hrozně nebezpečný, protože si to jednou vezme a zjistí, jak mu všichni celou dobu lhali a jak je to vlastně úžasný. Začne si říkat, že to zvládne, že není blbej, ale už v tom jede. Myslím si, že i ve filmu Wall Street jsou scény, kdy se makléři na záchodě ještě přepráší, než jdou na floor. Je to vlastně jako na diskotéce.

Drogy na Wall Street: Marihuana pro analytiky, kokain pro tradery
Na první pohled by se mohlo zdát, že marihuana nemá v rychlém finančním světě místo – zpomaluje přece reakce. Jenomže reportérka Kate Kelly ve své knize "Street Fighters" o posledních dnech investiční banky Bear Sterns mimo jiné odkryla neobvyklé zájmy generálního ředitele Jimmyho Cayna. Ten totiž rád kouřil marihuanu.

Co si myslíte o Řecku?

OH: Díky svému životnímu stylu a dlouholeté novinářské praxi u mě paranoia dosáhla vrcholných hodnot. Trošku si myslím, že všechny tyhle dluhový krize, který taky prožíváme, nevznikly náhodou. Tak blbej není nikdo, aby nevěděl, že je to špatně. Takže mám trochu paranoidní představu, že jsou tyhle krize uměle vybuzený právě proto, aby pak přišel někdo a řekl "bohužel, teď nám nezbývá nic než federalizace, centralizace, jeden velkej superstát", prostě ten odvěkej sen všech Napoleonů, což je konečný cíl evropský integrace.

Ale zpátky k Řecku – jeho bankrot bych neviděl jako nějakou katastrofu, prostě začnou prodávat ty svý ostrovy a státní firmy, kterých mají stále dost, a nevidím důvod, proč by měli brečet, protože něco podobnýho jsme udělali v Česku po revoluci, když jsme prodali všechno, co jsme měli. Byla to cena vstupenky do západního světa. Takže jak káže Velekněz, Řecko čeká transformace.

Sledujete zprávy okolo penzijní reformy? První pilíř, druhý pilíř, třetí pilíř – zajímá vás to?

OH: Jsem sice cílovka, protože jsem skoro v důchodovém věku, ale popravdě tomu moc nerozumím. Ale co mi nedávno vyprávěl aktivní penzista Radek Brzobohatý, když si člověk vydělá nějaký peníze vedle, tak se mu to strašně zdaní. Od důchodu v tom klasickým slova smyslu, jak ho znali naši rodičové, si toho moc neslibuji a předpokládám, když to půjde, tak budu dělat až do smrti.

Nechme důchodovou reformu a Řeky stranou a pobavme se o něčem jiném, minimálně nadčasovém – o hudbě. Co vaše plány s kapelou Žlutý pes?

OH: Po různejch krizích v kapele jsme to dokázali stabilizovat, vzali jsme kytaristku, což je třeba rarita, a je nás sedm. Jak ale říká Ivan Mládek, "chceš vydělat prachy, nebo si chceš zahrát". A my si chceme zahrát. Člověk je placenej za to, že se dostane na koncert a zpátky, hudba a koncert je bonus a člověk by to dělal i zadarmo, pokud to baví jeho a lidi, což je díkybohu náš případ (třikrát to zaklepává o stůl). Ale to vandrování je čím dál těžší. D1 je náš domov, ne náhodou nám říkají "pumpa people".

Začíná jaro. Jak se těšíte na golf a na to, jak stáhnete ve svém "lidovém kabriu" střechu?

OH: Už jsem letos hrál. Tráva sice není v Berouně ještě svěží, ale už se sekalo, a my golfisté jsme neudržitelní. Střechu v autě stahuju, jenom když jsou v Česku tropický dny, ale těch je tak deset roce – poznáte je podle toho, že bez zábran vlezete do nevytápěnýho bazénu.

Článek byl napsán pro Investiční magazín

Zdroj: Investiční magazín
Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem
09:54

Stavebnictví v ČR letos klesne o tři procenta, odhadují ředitelé firem

Stavebnictví v Česku letos meziročně klesne o tři procenta, příští rok o 1,5 %. Vyplývá to z průzkumu společnosti...
Stavebnictví Česká ekonomika Česká republika
ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny
09:14

ČNB podle odhadů nechá ve středu úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky nechá na středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a…
07:44

Trump podpořil dohodu mezi americkými společnostmi Oracle a Walmart a čínskou ByteDance ve věci TikToku

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli oznámil, že dal své "požehnání" navrhované dohodě mezi americkými...
Sociální sítě Internet Donald Trump
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116…
včera v 19:25

První návrh státního rozpočtu ČR na rok 2021 počítá se schodkem 116 miliard Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116...
Rozpočet Česká republika
Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky
včera v 15:51

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny roku 2021....
Maďarsko Úvěry Koronavirus
Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů
včera v 10:13

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů....
Čína
Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat
včera v 09:18

Čína hrozí odvetou za postoj Washingtonu k TikToku a WeChat

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech...
Sociální sítě Internet Čína
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu…
18. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
18. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden v červených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon
18. 9. 2020 17:19

Daň z nabytí nemovitosti se ruší, Zeman podepsal zákon

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Informoval o tom jeho mluvčí...
Česká ekonomika Daně Nemovitosti
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je…
18. 9. 2020 16:50

Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst
18. 9. 2020 16:43

Salesforce.com vytvoří 12 000 pracovních míst

Americká softwarová společnost Salesforce.com vytvoří 12 000 nových pracovních míst. Oznámil to v pátek výkonný...
Americké akcie Technologie Pracovní trh
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle…
18. 9. 2020 16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných dat vzrostl na 78,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 78,9 bodu ze srpnových 74,1 bodu. Vyplývá to z...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
18. 9. 2020 15:30

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
18. 9. 2020 14:51

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a…
18. 9. 2020 14:30

Trumpova administrativa v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
18. 9. 2020 13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
18. 9. 2020 12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus