Komoditní výhled: Zlato čeká další růst, trh s ropou se uklidnil
|

Komoditní výhled: Zlato čeká další růst, trh s ropou se uklidnil

Podporu ceně zlata poskytl GFMS, největší světový konzultant pro vzácné kovy. Ve svém "Zlatém souhrnu 2012" uvedl, že by se cena do konce roku 2012 nebo začátkem roku 2013 mohla dostat nad 2 000 USD.

Komodity Ropa Zlato
Zlato

Důvody pro pokračování růstu ceny zlata jsou dobře známé: obavy z evropské dluhové krize, negativní reálné výnosy a vyhlídky na další kvantitativní uvolňování v USA.

GFMS také předpokládá, že nabídka dolů a recyklace zlata bude růst rychleji než poptávka po špercích a dalších produktech, takže investiční příležitost bude otázkou poptávky.

Ekonomické zpomalení zasáhlo průmyslové kovy

Týdenní vývoj cen komodit

Po lednovém silném růstu si kovy vzaly oddechový čas. Přispívají k tomu i zprávy o ekonomickém zpomalení v Číně. Ta v posledních letech stála za více než 50 % světového růstu ve spotřebě hlavních kovů.

Další ránu kovům zasadil slabší report z amerického trhu práce, který nadále snížil výhled ohledně ekonomické aktivity a s tím související poptávky.

Poptávku po mědi očekáváme slabou, ale problémy na straně nabídky mohou cenu ochránit před dalším poklesem. Produkce z několika hlavních zemí zklamala z mnoha důvodů, například kvůli sporům se zaměstnanci, nepříznivému počasí, technickým problémům a poklesu kvality rudy, protože některé hlavní doly dosáhly hranice kapacity.

Na trhu s ropou pokračují ústní intervence

Ropa Brent

Saúdská Arábie, největší světový exportér ropy a zároveň jediná země s další rezervní kapacitou, znovu vyjádřila nespokojenost se současnými cenami, které se pohybují okolo 120 USD za barel. Ministr ropného průmyslu Saúdské Arábie prohlásil, že žádný nedostatek nabídky není a zásoby v království i jinde ve světě jsou na svých maximech.

Dále uvedl, že je Saúdská Arábie odhodlaná stlačit ceny níže a že může produkovat v případě potřeby větší množství navzdory tomu, že aktuální produkce činí 10 milionů barelů denně, což je nejvyšší úroveň za posledních 30 let.

Mezinárodní energetická agentura také dělala, co mohla, aby uklidnila ropné trhy, když oznámila, že jsou dva roky ztížených podmínek na straně nabídky minulostí.

Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál?
Ceny ropy dosáhly v posledních dnech několikaletých maxim, když jejich růst podporuje zvyšující se pravděpodobnost útoku Izraele na íránská jaderná zařízení a spekulativní peníze, které proudí do ropy a dalších rizikových aktiv zprostředkovaně přes programy kvantitativního uvolňování. Na co se mají investoři připravit? Kdo na růstu vydělá a jak vysoko může cena ropy vzrůst v příštích měsících?