Komodity levné, potraviny drahé: Kdo zaplatí za moji snídani?
|

Komodity levné, potraviny drahé: Kdo zaplatí za moji snídani?

Pokud se podíváme na letošní ceny komodit, které tradičně tvoří snídaňové menu (káva, mléko a pomerančový džus), naše snídaně by měla být stále levnější. Je tomu skutečně tak? Neřekl bych. Obchodníci nemívají velkorysost ve zvyku.

Komodity Soft komodity Potraviny
Vývoj cen snídaňových komodit v roce 2012

Zatímco indexy těchto zemědělských komodit (DJ-UBS a S&P GSCI) klesly o 5,4, respektive 3,5 %, tři zmíněné komodity zaznamenaly mnohem větší propady. Podle nejnovějších dat Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) zůstal index cen potravin, jehož mezinárodní koš zahrnuje 55 potravinových komodit, v březnu na hodnotách z minulého měsíce, od začátku roku výše o 2,4 %.

Ovšem index FAO táhnou nahoru především oleje, třeba palmový nebo sójový. Pokud nemáte rádi rostlinné tuky, vaše snídaně by měla být cenově dostupnější.

Zaměřil jsem se na snídaňové komodity a zjišťoval, proč je jejich cena tak nízká. Ale aby bylo snídaňové menu kompletnější (jak by vypadala pořádná snídaně bez chleba), přidal jsem i pšenici typu Paris Milling a Kansas Red. Tyto dvě komodity zaznamenaly odlišný vývoj ceny, a možná i z toho důvodu není naše snídaně levnější.

Pomerančový koncentrát

Cena se propadla na nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Je za tím kombinace zpomalující poptávky a uzavíraní dlouhých pozic spekulanty, kteří koncentrát předtím skupovali v očekávání možného nedostatku dodávek způsobeného špatným počasím na Floridě. Ta je druhým největším pěstitelem citrusů, hned po Brazílii.

Cena dosáhla rekordu už v lednu, když se kvůli mrazům hrozícím v regionu začaly šířit obavy. Nakonec nebyly způsobené škody tak vysoké. Od té doby začaly ceny klesat.

Pomerančový koncentrát: Na sezónnost nesázejte!
Pomerančový koncentrát není u nás masivně obchodovanou komoditou, přesto má smysl se o něj zajímat. Sezónnost se na obchodování s ním projevuje méně než například u ropy a pšenice. Analýza byla prováděna na datech, která jsou upravená o efekt rolování. Je tudíž zohledněn vliv contanga a backwardationu.

Káva

Milovníci kávy, zejména pak ti, kteří preferují její kvalitnější odrůdy, se mohli radovat, když viděli, jak se z arabiky, která spadla na své cenové dno, stává nejhůře prosperující zemědělská komodita letošního roku. Jde o pořádnou změnu, když se podíváme zpět do března 2011, kdy obavy z nedostatku dodávek vyhnaly ceny na 34leté maximum 3,06 USD za libru. Teď byla cena daleko nižší - 1,78 USD za libru.

Ačkoli jsou světové zásoby vysoce kvalitních bobů, především z brazilské produkce, stále poměrně nízké, předpovídaná rekordní sklizeň v letošním roce v kombinaci s možným uvolněním státem kontrolovaných zásob vedly k termínovanému prodeji, a to na jedné straně u producentů, kteří se snažili prodávat za dohodnuté ceny, a na druhé u spekulantů, kteří hromadí nejvíce krátkých pozic od ledna 2009.

Pšenice s vysokým obsahem bílkovin

Například Paris Milling nebo Kansas Red

Používá se při pečení chleba. Její cena byla u obou variant v tomto roce velmi rozdílná. Cena evropské pšenice, pro srovnání v USD, stoupla o téměř 10 %, zatímco cena americké varianty klesla o 11 %. Zahraniční poptávka po vysoce kvalitní evropské pšenici byla velká v době, kdy se snížily odhady její produkce kvůli mrazům, které zasáhly v únoru Evropu a napáchaly na nemalé škody. Otazníky kolem konečných čísel sklizně v Evropě se vyrojily i kvůli obavám ze suchého počasí.

Od konce března, kdy cena obilí atakovala 9měsíční maximum, se jarní květnový kontrakt obchodoval v poměrně úzkém rozmezí kolem 209 EUR za tunu. To je i průměrná cena z několika posledních měsíců. Naproti tomu pšenice Kansas Red byla od kolapsu na burze v Chicagu do začátku roku dražší i přes nižší kvalitu. Poté však optimální podmínky k pěstování spolu s vysokými světovými zásobami zvrátily trend, který nastal v druhé půlce roku 2011, a cena americké pšenice začala klesat.


Všechny výše uvedené ceny a hodnoty jsou založeny na odpovídajících květnových futures kontraktech.