1 000 USD za akcii: Protne cílovou pásku jako první Google, nebo Apple?
|

1 000 USD za akcii: Protne cílovou pásku jako první Google, nebo Apple?

Obě nově vyplácejí dividendu, jsou lídry mobilního trhu a soupeří v mnoha odvětvích. Řeč je o Applu a Googlu. Akcie obou firem se obchodují okolo 600 USD a nejednoho odborníka i příznivce těchto společností jistě napadlo, která z akcií jako první protne tisícidolarovou metu. Aktuálně to vypadá spíše na Google. Proč?

Technologie Světové akcie Apple Alphabet (Google)

"Akcie Googlu mají šanci Apple v cíli na 1 000 USD předstihnout," říká Ken Hackel ze CT Capital, který do Googlu investoval. Je zároveň autorem knihy Security Valuation and Risk Analysis, která je pro mnoho zodpovědných investorů doslova biblí.

Cash flow Googlu je čitelnější

Ve světě superrychlého elektronického obchodování stále investuje jako za starých časů - sleduje kondici firem a soustředí se na cash flow a náklady kapitálu. "Investoři neocenili výsledky Googlu, ale firma má za sebou dobrý kvartál," upozorňuje Hackel. "Růst cash flow je stále nad 20 %. Něco proti?!" Během tří let by volné cash flow mělo vzrůst na 22,5 miliardy USD.

Hackel proto předpokládá, že většina trhu bude spíše věřit Applu v "honbě" za tisícidolarovou metou. Favorizuje ovšem Google, který má i díky stabilnějšímu vývoji nižší kapitálové náklady.

Apple Google

Dividenda Applu: Nejen dárek pro investory, ale i signál dlouhodobého uklidnění na akciovém trhu?
Mnozí na to čekali a v úterý se jejich sen stal skutečností - Apple začne poprvé od roku 1995 vyplácet dividendu, konkrétně 2,65 USD každé čtvrtletí. Navíc plánuje zpětné odkupy akcií za 10 miliard USD. Celkem chce firma "vrátit" investorům 45 miliard USD. Může si to dovolit - díky několikaletému boomu a rekordním prodejům svých produktů je v bilanci firmy okolo 100 miliard volné hotovosti. Trhy zprávu nejprve přijaly rozporuplně, akcie v úvodu úterního obchodování dokonce ztrácely, ale během dne bez problémů obhájily 600dolarovou hranici. Co dividenda Applu znamená pro celý trh?

Hackel částečně věří Googlu proto, že má lépe očekávatelné cash flow, ale i proto, že příběh Applu je mnohem více "čínský" než příběh Googlu. Také proto je cash flow Applu mnohem "riskantnější byznys". Navíc akcie kvůli svému rychlému růstu dříve či později narazí na to, že budou z pohledu ocenění drahé.

Nevěří příliš konceptu Apple TV. "Lidé nedají za televizi 1 500 dolarů," tvrdí Hackel. kromě toho Apple v uplynulém čtvrtletí podle odhadů analytiků zažije první mezikvartální pokles po několika letech. To akciím může "ublížit".

Z hlediska ocenění věří Googlu i ve srovnání s hitem příštího měsíce, akciemi Facebooku.

Více o "závodu" Applu a Google za metou 1 000 USD ve videu ze CNBC:

Visit msnbc.com for breaking news, world news, and news about the economy

Zdroj: CNBC