Americkou výsledkovou sezónu startuje Alcoa. První týden bude patřit ale i Googlu a velkým bankám
|

Americkou výsledkovou sezónu startuje Alcoa. První týden bude patřit ale i Googlu a velkým bankám

Investoři s napětím očekávají začátek americké výsledkové sezóny. Ve vzduchu visí obavy z ekonomického zpomalení, a proto mohou být hospodářské výsledky firem za letošní první kvartál zásadní pro další vývoj akciových trhů. Pro index S&P 500 začal letošní rok výraznou rally - šlo o nejsilnější začátek roku za 14 let. Výsledková sezóna by měla vyjasnit, zda optimismus nebyl přehnaný.

Banky Světové akcie JPMorgan Alphabet (Google) Výsledková sezóna

Během čtvrtého kvartálu 2011 předčilo očekávání 63 % firem (71 % v 2Q11 a 69 % v 3Q11) a k celkovému růstu zisků S&P 500 (+9,2 %) nejvíce přispěl Apple, což se dá předpokládat i tentokrát.

Analytici dotazovaní společností FactSet očekávají pro S&P 500 pokles zisku o 0,1 %. V případě, že bychom nezahrnuli Apple, by se míra propadu zvýšila na 1,6 %. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters jsou optimističtější, očekávají růstu zisku v rámci S&P 500 o 3,2 %, bez Applu o 1,8 %.

Do tohoto týdne přes 80 firem vydalo tzv. profit warning, pouze 28 guidance bylo pozitivních. Jde o nejhorší poměr od čtvrtého kvartálu 2008.

Alcoa - čtvrtletní zisk a tržby

Alcoa (10. 4.)

Jako obvykle výsledkovou sezónu ve Spojených státech naplno odstartují čísla hospodaření hliníkárenského koncernu Alcoa. Investoři na její výsledky vyčkávají s napětím, protože bývá pomyslným barometrem toho, v jakém duchu se bude celá sezóna odvíjet.

Sektor materiálů, kam se řadí i Alcoa, by měl za první čtvrtletí předvést nejhorší výsledky ze všech, odhady ohledně EPS ze strany analytiků dotazovaných Thomson Reuters u něj byly od ledna také nejvýrazněji snižovány (-2,2 % v lednu 2012 vs. -14,7 % aktuálně).

Akcie Alcoy od začátku roku posílily o více než 11 %, od svého maxima 19. března ovšem klesají a ztrácejí 8,6 %. Podporou pro ně by bylo jedině výrazně pozitivní překvapení ve výsledkové zprávě.

Google - čtvrtletní zisk a tržby

Google (12. 4.)

Akcionáře Googlu bude v blízké době zajímat především to, jak dopadne soudní líčení v boji o patenty se společností Oracle. Obžaloba souvisí s údajným odcizením kódů Java pro systém Android. Ostře sledované první soudní stání by se mělo konat 16. dubna. Právní oddělení Googlu se podle některých informací rozhodlo podat firmě Oracle nabídku na vypořádání. Tato nabídka by se měla odvíjet od tržeb společnosti Google ze systému Android.

Firma také možná pokukuje po konkurenčním Applu, který začíná ze svých desítek miliard vyplácet dividendu a odkupovat akcie. Investory proto bude zajímat, zda management nenaznačí podobný krok.

Akcie Googlu patří od začátku roku mezi neširokou skupinu titulů, které jsou na americkém trhu ve ztrátě, konkrétně 2,1 %. Od konce ledna ovšem soustavně rostou, výsledky v souladu s očekáváním nebo mírně lepší (a solidní výhled především) by je proto mohly udržet na růstové vlně.

Wells Fargo - čtvrtletní zisk a tržby

Wells Fargo (13. 4.)

Wells Fargo nejspíše bude pokračovat v akvizičních aktivitách (v roce 2009 provedla akvizici Wachovie), evropské banky budou kvůli recesi v Evropě a nepříznivé situaci na evropských finančních trzích hledat způsoby optimalizace portfolií.

Banka by se proto mohla přestat specializovat na poskytování vysoce rizikových úvěrů, ale přeměnit se na instituci, jejíž byznys se zakládá na stabilních bankovních transakcích, což by mohlo přinést vysoké ziskové marže krátkodobým i dlouhodobým investorům.

Akcie Wells Fargo od začátku roku drží více než 20% růst. Pomohl jim solidní výsledek zátěžových testů amerických bank a lepší nálada v americké ekonomice v prvním kvartálu. Někteří analytici jsou proto před výsledky opatrní - titul má kam klesat.

Ve Spojených státech navíc soud schválil návrh na vyrovnání, který ukládá pěti největším americkým bankám zaplatit celkem 25 miliard dolarů za "nesprávný přístup k hypotékám". Civilní žalobu na banky podalo 49 amerických států i federální vláda ve Washingtonu. Obviněny byly Bank of America/Merrill Lynch, Citigroup, JPMorgan, Wells Fargo a Ally Financial.

Každá z nich zaplatí do pokladny federální vlády i vlád jednotlivých států zhruba pět miliard dolarů. Banky přistoupily také na to, že sníží dlužné částky z hypoték a přistoupí k restrukturalizaci ohrožených úvěrů. Tím splní i zbylou část vyrovnání, k němuž se zavázaly. Dopad do výsledků bude jistě citelný, i když poněkud schovaný za formulkou "jednorázová položka".

JPMorgan - čtvrtletní zisk a tržby

JPMorgan (13. 4.)

JPMorgan si nedávno vysloužila negativní pozornost 20milionovou pokutou, kterou jí udělila Commodity Futures Trading Commission (CFTC) za špatné nakládání s aktivy klientů v době pádu Lehman Brothers.

V minulém týdnu navíc musel před Kongres předstoupit ředitel JPMorgan, aby objasnil rozhodování bankovního managementu ohledně transakcí s aktivy spojenými s kauzou MF Global (JPMorgan byla primárním bankéřem zkrachovalé společnosti).

Poslední kapkou je pro JPMorgan nedávné nařčení z toho, že některým klientům účtovala dvojnásobné poplatky za debetní karty.

Dobrou zprávou by ovšem měly být hospodářské výsledky. JPMorgan by neměla zklamat a nastavit vysokou laťku konkurenčním velkým bankám díky zlepšenému obchodování, hypotéčnímu bankovnictví a pokračujícímu růstu úvěrů. JPMorgan je v současnosti nejlevnější velkou bankou, protože se obchoduje pod 8násobkem očekávaných zisků pro rok 2013.

Akcie banky jsou od začátku roku v plusu přes 33 %. Mezi velkými bankami v USA bývá hodnocena nejlépe, stejně jako její šéf Jamie Dimon.

Zátěžové testy amerických bank: Fraška, nebo měřítko stability?
Americká centrální banka minulý týden zveřejnila výsledky zátěžových testů devatenácti největších komerčních bank ve Spojených státech. Testy dopadly dobře. Neprošly pouze čtyři banky, přičemž z opravdu velkých bank neuspěla jen Citigroup, kterou však od úspěchu dělilo jen málo. Trhy tyto výsledky kvitovaly a akcie bank zamířily prudce vzhůru. Výsledný vzkaz byl jasný: americké banky jsou zdravé. Je to však opravdu tak jednoduché?

Zdroj: Bloomberg