Na sever, nebo na jih: Vezmou osud akcií do rukou znovu centrální bankéři?
|

Na sever, nebo na jih: Vezmou osud akcií do rukou znovu centrální bankéři?

Akcie na rozcestí, neveselé Velikonoce, čekání na výsledky - tak by se dala popsat nálada investorů během uplynulého víkendu. Americké trhy dnes na rozdíl od většiny evropských otevřou své "brány" a zahájí nový týden nejspíše níže, než zakončily ten minulý. Dlouhodobější vývoj bude ovšem výsledkem působení řady vlivů.

Fed Světové akcie Výsledková sezóna
Americké akcie

Po páteční nepříznivé zprávě z trhu práce klesly ceny futures na americké akciové indexy zhruba o procento. Zahájení týdne se tedy nejspíše ponese v "červených tónech".

Prásk! Americká nezaměstnanost klesá na 8,2 %, ale nových míst je překvapivě málo!

V týdnu se čeká řada důležitých makročísel, "těžká váha" v podobě zmíněné nezaměstnanosti ovšem trhy nečeká. Větší vliv než jindy mohou mít například data z čínské ekonomiky, mimo jiné HDP za první kvartál.

Burzovní kalendář 9. 4. - 13. 4. 2012

Slovo má Fed?

Horší statistika z amerického trhu práce může být paradoxně v horizontu několika dnů příjemným povzbuzením pro americké akcie. Proč?

Zápis z jednání Fedu z minulého úterý odhalil hodně jestřábí náladu, žádné kohoutky s levnými dolary se otevírat neměly. Ovšem zápis popisuje náladu před několika týdny, kdy Fed zasedal. Nyní, po sérii přece jen horších (respektive ne už tak skvělých) dat z americké ekonomiky mohou být bankéři ochotnější uvažovat o další podpoře ekonomiky, pro akcie nejlépe pod magickým označením QE3. Co a koho tedy v tomto týdnu sledovat?

V pondělí bude sám Ben Bernanke mluvit na konferenci Fedu. Tématem jeho projevu je finanční stabilita, lze proto čekat reakci přímo na páteční čísla z trhu práce.

3 důvody, proč je QE3 stále ve hře
Trhy budou po dlouhé růstové cestě prvním čtvrtletím potřebovat stimulaci. Tou se může stát třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3), které nejenže může udržet růst akcií, ale především pomoci americké ekonomice dostat se na úroveň, kterou měla před krizí. Tak to ve svém aktuálním komentáři vidí analytici z Goldman Sachs.

Také v dalších dnech bude od centrálních bankéřů na adresu americké ekonomiky hodně slyšet. "Termínová listina" jejich ohlášených vyjádření je hodně nabitá:

úterý: Fisher, Kocherlakota a Lockhart;

středa: Lockhart, George, Rosengren, Bullard a Yellen;

čtvrtek: Dudley, Lockhart, Plosser, Kocherlakota a Raskin;

pátek: Dudley a Bernanke.

Když budete mít čas a chuť, jistě jejich slova budete moci sledovat na internetu nebo na některých zahraničních zpravodajských stanicích.

Výsledková sezóna

Do vývoje akcií podstatným způsobem promluví také právě začínající výsledková sezóna za druhý kvartál. Hned v úterý po závěru obchodování na NYSE svá čísla oznámí hliníkárenský gigant Alcoa, během týdne se přidají další důležité společnosti.

Americkou výsledkovou sezónu startuje Alcoa. První týden bude patřit ale i Googlu a velkým bankám
Investoři s napětím očekávají začátek americké výsledkové sezóny. Ve vzduchu visí obavy z ekonomického zpomalení, a proto mohou být hospodářské výsledky firem za letošní první kvartál zásadní pro další vývoj akciových trhů. Pro index S&P 500 začal letošní rok výraznou rally - šlo o nejsilnější začátek roku za 14 let. Výsledková sezóna by měla vyjasnit, zda optimismus nebyl přehnaný.

V uplynulých týdnech a měsících analytici spíše snižovali odhady ziskovosti amerických společností, varování vysílaly k investorům i samotné firmy. Podle některých odborníků ovšem právě tento pesimismus ve spojení s horší náladou po pátečním zklamání z makrosféry vytváří prostor pro pozitivní překvapení. Na konci týdne už budeme vědět více.

Zatím jsou to Doug Kass a Marc Faber, kdo volají zcela zřetelně: Nečekejte na květen, letos platí SELL IN APRIL! Faber předpokládá, že pokles dosáhne minimálně 10 % (korekce), když ne 20 % (medvědí trh).