EURCZK: Koruna na tom nemusí být do léta špatně
|

EURCZK: Koruna na tom nemusí být do léta špatně

Předpovídat vývoj měnového kurzu v krátkém období je velice ošidné, je to spíš věštění. Lze pracovat s určitou pravděpodobností jednotlivých scénářů. Tržní konsenzus je, že bude koruna v krátkém období spíše oslabovat. Důvodem je situace v Evropě, především v Řecku, a nejistý výsledek tamních červnových voleb.

Česká ekonomika Česká koruna EUR/CZK Euro

Řecké volby nepochybně ovlivní další vývoj okolo řeckých dluhů (pokračování finanční pomoci je podmíněno pokračováním v úsporách).

Dividendy koruně škodí

K tomu se přidává pravidelný sezónní faktor v tomto období – odliv prostředků z českých dceřiných společností k zahraničním vlastníkům formou dividend. Tyto koruny jsou směňovány na trhu, což tlačí na oslabování koruny.

Podle našeho názoru to však s korunou nemusí být do léta až tak horké. Prudký pokles českého HDP v 1. čtvrtletí bude zřejmě revidován nahoru. Celkově považujeme aktuální stav české ekonomiky vzhledem k okolnostem za dobrý, což potvrzují třeba rekordní přebytky obchodní bilance (zahraničního obchodu). Slabší koruna by českému exportu ještě více pomohla.

Proto čekáme kurz EURCZK spíše stagnující až mírně klesající, koruna by se mohla ještě více přiblížit úrovni 25 korun za euro, která více odpovídá současnému stavu českého hospodářství než černé scénáře okolo 26 korun za euro. Velkým rizikem ovšem zůstává vnější prostředí a již zmíněné očekávané události (řecké volby), které mohou relativně dobrý fundament domácí ekonomiky přebít.

Czech Koruna to Euro Exchange Rate Graph - Nov 28, 2011 to May 23, 2012

Máte pod matrací eura? Tak běžte nakoupit koruny, "zbohatnete", volá vývoj EURCZK
Česká koruna nabrala v posledních týdnech opět jižní směr a vůči euru oslabuje. Vývoj páru EURCZK tak nabízí příležitost začít směňovat eura do korun, a to ze dvou hlavních důvodů.

Zdroj: Conseq