Napětí v Evropě roste, politici zatím dělají, že trhy neslyší
|

Napětí v Evropě roste, politici zatím dělají, že trhy neslyší

Řecká centrální banka varuje, že by odchod Řecka z eurozóny znamenal pro Řeky propad životní úrovně minimálně o 55 %, oslabení nové měny (drachmy) o 65 % a pokles HDP o 22 %. Řečtí politici však stále chtějí přinejmenším jednat o změkčení úsporných opatření, která jsou podmínkou finanční pomoci ze zahraničí. Italská aukce dluhopisů pak dopoledne jen přilila oleje do ohně.

Státní dluhopisy Eurozóna Řecko Španělsko PIIGS Itálie Dluhová krize

Itálie ve středeční aukci 5letých a 10letých dluhopisů získala celkem 5,7 miliardy eur (cíl byl v rozmezí 4,5 až 6,25 miliardy). Montiho vláda musela přijmout další růst požadovaných výnosů - 10letý se dostal nad 6 %, na prosincová maxima se vrátily výnosy 5letých bondů.

Dopad na dluhopisový trh byl během dopoledne patrný - strmý růst výnosů italských i španělských dluhopisů není potřeba komentovat. Španělé (včetně insolventního Katalánska) stále odmítají finanční pomoc ze zahraničí a doufají, že vyřeší krizi ve svém bankovním sektoru. Bude je to však stát desítky miliard eur, které si (minimálně podstatnou část) musejí půjčit. S úroky na současných úrovních je to napjatý, při dalším růstu sazeb už dlouhodobě naprosto neudržitelný stav.

Itálie - výnos 10 letých dluhopisů Španělsko - výnos 10 letých dluhopisů

Ustojí Španělsko dluhovou krizi bez pomoci MMF?
Vzpomínáte si na první polovinu roku 2010, kdy politici v Irsku a Portugalsku sebevědomě prohlašovali, že se jejich ekonomika nepodobá zachraňovanému Řecku? Po pár měsících obě země skončily potupně pod kuratelou MMF, který je společně s nově se tvořícími záchrannými fondy eurozóny uchránil před bankrotem.

EURUSD: 1,20 ještě před řeckými volbami, varuje Nomura
Již na sklonku minulého týdne varovali analytici Nomury před dalším poklesem kurzu eura. Odhadují, že by se mohlo dostat na 1,2 USD ještě do řeckých parlamentních voleb, které se konají v půlce června.

2 scénáře vývoje po Grexitu: Co čeká investory do dluhopisů, ale i českou korunu?
Závazky Řecka po jeho odchodu z eurozóny buď převezme někdo jiný (Německo, Francie, MMF) a do problémů se dostane především řecká ekonomika, nebo Řecko zkrachuje, zkrachují jeho banky a dojde k velkému výprodeji na akciovém i dluhopisovém trhu. Pod silný tlak by se dostala i česká koruna, říká Jaroslav Brychta, hlavní ekonom X-Trade Brokers.

Grexit: Co se bude dít po odchodu Řecka z eurozóny?
Řecko čekají 17. června předčasné volby. Pokud se nestane něco mimořádného, svůj nástup potvrdí strany, které nejsou ochotné pokračovat v úsporných opatřeních. Minulý týden proto země a její banky přišly o další ratingové body, navíc evropský komisař pro obchod Karel de Gucht potvrdil, že Evropská komise a Evropská centrální banka pracují na krizovém scénáři, který počítá s nuceným odchodem Řecka z eurozóny. Co všechno by řecký exit mohl vyvolat a co by znamenal pro Řecko a další země, pro evropský bankovní sektor a investory?