Levného benzínu a motorové nafty se jen tak nedočkáme
|

Levného benzínu a motorové nafty se jen tak nedočkáme

Cena ropy se v současné době pohybuje okolo 82 USD (WTI) a 98 USD (Brent). Zatímco cena ropy klesá, koruna vůči dolaru oslabuje, což kazí vyhlídky na zásadní zlepšení situace u českých čerpacích stanic.

Ropa Česká koruna Pohonné hmoty

Když se podíváme na korelaci ceny ropy a benzínu za posledních několik let, nenajdeme žádné překvapivé odchylky. Cena benzínu víceméně kopíruje cenu ropy a nevypadá to, že by se to mělo nějak měnit.

Ceny ropy a benzínu v USD

Pokud vyjádříme, kolik stojí barel ropy v korunách, zjistíme, že za ropu již vydáváme v korunách více, než když byla na svém vrcholu a stála 150 USD za barel. To by vysvětlovalo vysoké ceny benzínu u pump.

Cena ropy v USD a v CZK

Zlato jede jako na horské dráze, komoditní propady nezvrátila ani Čína
Komoditní trhy se minulý týden pokoušely vzpamatovat ze svého slabého květnového výkonu. Zpočátku jim pomáhaly obnovené spekulace o dalším stimulu ze strany amerického Fedu, které se objevily po slabých datech z trhu práce z 1. června. Zlato vyskočilo nejvíce za několik uplynulých let, aby zažilo po slovech šéfa Fedu Bena Bernankeho, který další opatření zatím vyloučil, největší propad za dva měsíce.

Ceny motorové nafty a benzínu v ČR dlouhodobě zveřejňuje společnost CCS, takže použijeme její data, která jsou k dispozici od roku 2005, a zaneseme cenu benzínu Natural 95 a cenu motorové nafty do dalšího grafu. Ceny jsou vyjádřeny v korunách. Kupodivu vidíme, že i zde je silná korelace mezi všemi cenami.

Ropa, motorová nafta a benzín Natural 95

Pokles cen ropy se zastavil a její další pokles se dá očekávat jen v případě celosvětového zpomalení ekonomického růstu. Vzhledem k relativně příznivé ekonomické situaci USA a stále ještě rostoucím ekonomikám zemí BRICS se naopak dá očekávat její opětovný nárůst. Také koruna vůči dolaru během posledního roku oslabuje a vzhledem k nulovému růstu HDP se nedá očekávat zásadní zvrat tohoto trendu.

Nedá se tedy předpokládat, že by cena benzínu a motorové nafty do budoucna nějak dramaticky klesala. Spíše lze počítat s její stabilizací na dnešní úrovni a s následným růstem, jakmile se cena ropy opět vydá vzhůru.

Kompletní článek najdete na serveru Akcieatrhy.cz