Bob Janjuah: Akcie krátkodobě posílí, začne se znovu vyjednávat s Řeky, a nakonec trhy zalehne medvěd
|

Bob Janjuah: Akcie krátkodobě posílí, začne se znovu vyjednávat s Řeky, a nakonec trhy zalehne medvěd

Akcie v příštích dnech a týdnech posílí díky tomu, že investoři uvěří v další podporu ekonomiky ze strany americké centrální banky. To je dobrá zpráva. Jako vždy má ovšem známý medvěd Bob Janjuah, stratég z Nomury, pro investory i tu druhou, špatnou zprávu.

Americká ekonomika Eurozóna Fed Světové akcie ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování Dluhová krize QE3
Janjuah předpovídá propad indexu S&P 500

Janjuah předpovídá akciovým trhům krátkodobě spíše býčí směr, a to ze dvou hlavních důvodů:

- Sentiment je v posledních týdnech hodně medvědí, až extrémně. To by měl být poměrně spolehlivý indikátor toho, že se ceny akcií vydají nahoru.

- Všichni se bojí Řecka. "Jako by mělo Řecko opustit eurozónu již příští týden. A to je podle mě nesmysl," myslí si Janjuah. Právě jistá úleva po volbách by mohla být katalyzátorem posílení akcií.

Americké akcie

Možné výsledky řeckých voleb a jejich dopady na trhy
Nedělní parlamentní volby v Řecku mají dva hlavní favority - levicovou SYRIZU a proevropsky smýšlející Novou demokracii. Jaký by byl dopad vítězství pro- nebo protievropsky naladěných křídel řecké politické scény na akcie a měnový trh, naznačuje makléř brokerjetu ČS Patrik Komárek.

A teď k těm špatným zprávám. Centrální banky podle Janjuaha podpoří trhy dalším monetárním uvolňováním. Tyto zprávy se objevily právě ve čtvrtek.

Centrální banky jsou před řeckými volbami v pozoru: Poskytneme likviditu, slibují
Centrální banky vyspělých zemí jsou pro případ, že by výsledky nedělních řeckých parlamentních voleb vyvolaly v pondělí na trzích paniku, připraveny stabilizovat situaci svými "bezednými zásobami" peněz. Svou ochotu přispět k tomu potvrdila i britská centrální banka. Agentuře Reuters to sdělili představitelé zemí G-20.

Stratég Nomury očekává nějakou formu pokračování operace Twist v USA a zajištění bankovních depozit ze strany ECB. QE3, pokud přijde, je podle něho otázkou konce roku.

Jakékoli signály toho, že centrální banky podpoří trhy dodanou likviditou, jsou samozřejmě krátkodobě býčím faktorem pro akcie. Dlouhodobě ovšem podle Janjuaha způsobí pravý opak, tedy kolaps akciového trhu.

"Tato řešení nejsou opravdovým řešením," upozorňuje Janjuah. Jakmile se stimulační efekt vyčerpá, akcie prudce oslabí. Index S&P 500 se pak může v druhé polovině roku propadnout až na úroveň okolo 1 000 bodů.

Co pošle trhy ke dnu v 3Q2012?

QE3: Přesvědčí hrozba americké deflace a ekonomické zpomalení Fed k akci?
"Let's twist again!" Tak reagoval hlavní tržní stratég Oppenheimer John Stoltzfus ve čtvrtek večer na situaci na americkém trhu. Akcie totiž rostly celý den díky tomu, že investoři další mírně horší čísla z americké ekonomiky pochopily jako argument pro optimismus před zasedáním Fedu. V závěru obchodování jim pomohla ještě zpráva o tom, že jsou centrální banky připraveny dodat trhům likviditu, pokud by po řeckých víkendových volbách nastala panika.

Zdroj: theglobeandmail.com