NWR: Co znamená přehodnocení projektu Dębieńsko?
|

NWR: Co znamená přehodnocení projektu Dębieńsko?

Společnost NWR se rozhodla pozastavit a přehodnotit celý polský projekt Dębieńsko. Dvěma hlavními důvody k několikaměsíční revizi projektu byly větší než plánované náklady polských dodavatelů (o 10 až 20 %) a vyšší náklady spojené s odčerpáváním a odsolováním spodních vod.

SPAD NWR Uhlí a koks Pražská burza Akcie ČR Těžba
Dębieńsko

Částečným pozastavením prací dojde ke snížení investičních výdajů pro rok 2012 na zhruba 5 milionů eur z původně plánovaných 40 až 50 milionů.

Zastavení operací je vnímáno negativně, protože Dębieńsko představuje významnou část uhelných zásob NWR (190 milionů tun uhlí). Zároveň po dokončení přípravných prací před samotnou těžbou by se mělo stát nejefektivnějším dolem společnosti NWR.

Pokud tedy představenstvo NWR shledá, že jsou současné problémy v rámci ziskovosti projektu řešitelné, rozhodne se pro pokračování v přípravách k těžbě. Na druhou stranu je vedení společnosti natolik zkušené, že v případě výrazných rizik vedoucích k nerentabilitě projektu by od něj upustilo a soustředilo se na akvizici jiné těžební společnosti.

NWR překvapila v 1. čtvrtletí ziskem
Těžební společnost NWR dosáhla v prvním kvartálu 2012 zisku 6 milionů eur, odhady přitom počítaly se ztrátou 5,2 milionu. Tržby zůstaly mírně za odhady (346,6 milionu eur), firma potvrdila výhled celoročního hospodaření. Vývoj akcií NWR komentuje Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu České spořitelny.

Zdroj: Conseq