Zlato a stříbro? Trpělivost přináší růže
|

Zlato a stříbro? Trpělivost přináší růže

Na trhu je stále cítit pnutí. Dluhová krize zmítá Evropou, miliardové ztráty amerických velkých bank finančnímu systému na klidu jistě nepřidávají a optimismus na trh nepřineslo ani nejočekávanější IPO poslední doby - Facebook. Dalo by se očekávat, že takové prostředí bude svědčit drahým kovům. Opak je pravdou. Zatím.

Zlato Stříbro Americký dolar Kvantitativní uvolňování QE3

V Evropě vzrůstají obavy už nejen o Řecko, ale i o čtvrtou největší ekonomiku eurozóny - Španělsko -, na jejíž záchranu by finance záchranného fondu nemusely stačit. Země čelí chronickému zhoršování veřejných financí a potřebě kapitálových injekcí pro své banky postižené splasknutím realitní bubliny. Úroky za desetileté půjčky jsou okolo 6,5 %.

V takové situaci by většina z nás očekávala rostoucí ceny "bezpečných přístavů" v čele s drahými kovy. Přitom zlato se nachází stále jen lehce nad 1 600 dolary za unci a stříbro kolem 28 USD.

Králem bezpečných aktiv je americký dolar

Dolarový index Výnos 10letých amerických dluhopisů

Navzdory rychle rostoucímu zadlužení vyspělých ekonomik - Spojené státy nevyjímaje - se mnoho investorů stále uchyluje do "bezpečí" amerických státních dluhopisů a dolaru. Dolarový index, který srovnává výkonnost dolaru s dalšími šesti světovými měnami, vzrostl na roční maxima. Naproti tomu euro je na nejnižších úrovních od června 2010.

Na trhu je paradoxní situace: Investoři prchající před dluhovou krizí v eurozóně přesouvají peníze do amerického dolaru, i když na tom nejsilnější ekonomika se svým neudržitelným dluhovým břemenem není o mnoho lépe.

Stejně jako investoři zanevřeli na IPO Facebooku, vyškrtli ze seznamu svých oblíbenců i zlato a stříbro. Oba vzácné kovy umazaly své roční zisky a neudržely ani rostoucí trend z prvního čtvrtletí. U zlata se ovšem možná blýská na lepší časy.

QE3 se blíží!

Obavy neobklopují jen Evropu

Čína nedávno oznámila, že její stimuly nepomohou povzbudit spotřebu na předkrizové úrovně a Fed po nepříznivých amerických makrodatech vysílá smíšené signály ohledně případného spuštění dalšího kvantitativního uvolňování.

Situace je podobná roku 2008, kdy se investoři "hrnuli" do amerického dolaru. Zlato tehdy spadlo z 1 000 USD na necelých 700 USD a stříbro z 21 USD na 9 USD.

Ve zpětném pohledu byla tehdejší trpělivost investorů chytrou strategií investování do vzácných kovů. Zlato a stříbro z minim v roce 2008 vystřelilo raketovým tempem ve chvíli, kdy se centrální banky uchýlily k tištění peněz ve snaze najít náplast na rány, které ekonomika utrpěla.

Dolar je zatím silný, ale co se stane, až bude Fed nucen zakročit na obranu amerického ekonomického oživení? Až po náplastech ve formě QE1, QE2, Operace Twist a evropských LTRO přijde další "oživovací terapie"?

Poptávka po zlatě jakožto pojištění proti systému fiat měn zůstává vysoká. V prvním čtvrtletí se zvedla o 13 % na 389,3 tun ve srovnání s 343,5 tunami před rokem. Začátkem května oznámila ruská centrální banka, že bude nakupovat zlato ve snaze diverzifikovat devizové rezervy.

Ačkoli vzácné kovy mohou vykazovat volatilitu, je lepší "sjednat si pojistku" raději rok předem než se zpožděním byť jen jednoho dne.

Kam se pohne cena zlata? Ptejte se v zastavárnách
V Americe se objevuje nový, jen zdánlivě netradiční nástroj, jak poměřovat vývoj ekonomiky – podle toho, jak se daří zastavárnám. Těch je nyní v USA přes 11 tisíc, hlavně na jihovýchodě a jihozápadě země. Tržby v oboru loni přesáhly 14 miliard USD, letos by měly překonat 15 miliard.

Zdroj: Wall Street Cheat sheet