Jednotlivé akcie? Ztráta času!
|

Jednotlivé akcie? Ztráta času!

Na trzích, s nimiž zahýbe každý novinový titulek o evropské dluhové krizi nebo status na Twitteru, přestává mít smysl vybírat jednotlivé podhodnocené akcie. Alespoň to naznačuje stále menší počet takových investorů, takzvaných stockpickerů.

Rizika Fundamentální analýza
Investiční tipy

Na Wall Street koluje mezi starými tradery pořekadlo: "Na býčím trhu stock-picking není zapotřebí, na medvědím vás zabije." Na současném trhu platí obojí.

Po růstu v prvním kvartálu index S&P 500 přišel o část zisků. Lídři eurozóny na krizi stále nenašli dlouhodobý lék a nic neříkající evropské summity investory ukolébávají na stále kratší dobu. I když je trh o trochu výše než loni, obavy z evropské dluhové krize, čínského zpomalení a výsledků listopadových prezidentských voleb v USA investorům nedávají spát.

Čína: Inflace zpomaluje, prostor pro podporu ekonomiky roste

V takových situacích je fundamentální analýza jednotlivých společností ztrátou času, cena akcie se vyvíjí hlavně podle převládajícího rizikového apetitu investorů. Dokud na globálních trzích nevyprchá strach z rizik velkých událostí, změny se nedočkáme.

Analytici v tomto "seizmickém" prostředí pracují již více než dekádu - od technologické bubliny na přelomu tisíciletí. Houpačka na trzích je spjatá hlavně s érou rozmachu hedgeových a ETF fondů.

ETF pro odvážnější investory
Společnost UBS Global Asset Management uvedla na trh Xetra zajímavou čtveřici burzovně obchodovaných fondů. Investicí do nich se můžete podílet na vývoji hedgeových fondů s různými investičními strategiemi. Manažeři hedgeových fondů mají přitom širší možnosti výběru, mohou investovat do širokého spektra investičních nástrojů.

Mnoho investorů věří, že trhy nebudou donekonečna "skákat podle toho, jak centrální banky pískají". Akciový výzkum založený na fundamentální analýze a vyhledávání zajímavých akcií se podle nich jednou na trhy vrátí.

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec
Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem Draghim), proč tolik strachu a paniky v posledních dnech? Nebo že by už někteří nevěřili ve všelék v podobě levných peněz?

Kdy začít sledovat jednotlivé akcie?

Otázkou zůstává, jak dlouho to bude trvat. Investiční banky nemohou čekat a dlouhodobě udržovat svůj výzkum s nízkými maržemi, a to zejména kvůli nárůstu volného obsahu na internetu.

Univerzální přístup k informacím o akciích na internetu zapříčinil, že je dnes brokerský analytický výzkum trochu upozaděný. Mnoho investorů se raději podívá přímo na veřejně dostupné vládní dokumenty ohledně výhledu ekonomiky či na zprávy z firem, než aby filtrovalo závěry výzkumu některého z akciových analytiků.

Online investice přicházejí, finanční poradci odcházejí
Ohledně investování panuje řada předsudků a polopravd. Jedním z mýtů, který je v Česku hodně přiživován, je nepostradatelnost finančních poradců při investování. Rozdíl mezi nabídkou finančních poradců a realitou online investování může hodně lidí překvapit. Nákup a prodej investic na internetu postupně ukrajuje tradičnímu finančnímu poradenství stále větší část příjmového koláče. A toho koláče bude ubývat čím dál více.

Zdroj: CNBC