Euro završuje špatný týden, chuť riskovat je v Evropě minimální
|

Euro završuje špatný týden, chuť riskovat je v Evropě minimální

Euro se během pátečního odpoledne podívalo na nová dvouletá minima. Akcie sice rostou, ale na dluhopisovém trhu působí silně negativně snížený rating Itálie. Daří se tedy "bezpečným" dluhopisům, například ty belgické svým rekordně nízkým 10letým výnosem 2,641 % kontrastují s růstem výnosů z dluhopisů Itálie a Španělska.

Státní dluhopisy Eurozóna EUR/USD PIIGS Dluhová krize Euro
EURUSD

Eurodolar se po třetí hodině odpoledne vydal zpátky nad 1,22. Investoři totiž po několikadenním poklesu akcií začali nakupovat, bezpečný dolar tak zůstal stranou jejich zájmu. Důvěra spotřebitelů podle průzkumu Michiganské univerzity překvapivě klesla, nicméně akcie ženou nahoru data z Číny (spekulace na efektivitu podpory ekonomiky) a dobré výsledky bank JPMorgan a Wells Fargo.

Itálie: Rating dva stupně nad JUNK pásmem, dluhopisy se propadají
Agentura Moody's snížila Itálii rating o dva stupně na Baa2. Chybí tak už jen další dva k tomu, aby se italský dluh propadl do spekulativního pásma. Agentura současně ponechává Italům negativní výhled, tedy otevřené dveře k dalšímu zhoršování hodnocení. Výnosy bondů Itálie dnes výrazně rostou, nic na tom nezměnil ani relativně pozitivní výsledek dopolední aukce tříletých italských dluhopisů.