Akcie mají nakročeno k hlubokým propadům, řešením může být zlato
|

Akcie mají nakročeno k hlubokým propadům, řešením může být zlato

Akciové trhy jsou v posledních týdnech jako na houpačce, většinu května a června sice vydržely v relativně úzkém koridoru, krátkodobě ovšem investice do nich investory spíše strašily. Snad až do summitu EU v minulém týdnu. Negativní výhled ovšem dává například technický analytik Tom Fitzpatrick ze Citibank. Svůj pesimismus opírá o pokles spotřebitelské důvěry ve Spojených státech.

Zlato Světové akcie Demografie

Na rozdíl od většinového názoru považuje spotřebitelskou důvěru za indikátor dalšího vývoje akcií. "V letech 2000, 2007 i 2011 byl pokles spotřebitelské důvěry vždy signálem akciových poklesů," upozorňuje Fitzpatrick.

Z technického pohledu došlo k silnému dvojitému vrcholu na grafu spotřebitelské důvěry, spotřebitelská důvěra klesá čtyři měsíce v řadě a akcie byly na vrcholu zhruba na konci dubna. Medvědí signál jako hrom.

Pokles spotřebitelské důvěry signalizuje výprodej akcií

Pesimisticky vidí budoucnost akcií v krátkodobém horizontu i Charles Nenner. Ten minulý týden prohlásil, že by index S&P 500 mohl zhruba do týdne klesnout až na 1 235 bodů. Sledujme proto bedlivě hlavní akciový index v USA. Nenner s výsledky summitu evidentně nepočítal, stejně jako většina investorské veřejnosti. Doporučuje v krátkodobém horizontu časovat trh spíše než držení pozic.

Risk on! Chuť riskovat je zpátky, tvrdí Štěpán Pírko
Jaké závěry si má udělat drobný investor ze summitu EU? Kdy se zastaví propad cen ropy? A jak má vypadat ideální "prázdninové portfolio"? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídal v pořadu Tržiště na Rádiu Česko Štěpán Pírko, hlavní portfoliomanažer makléřské společnosti Colosseum.

Rada pro ty, kdo chtějí úspěšně investovat a nezbláznit se z toho
Záplava každodenních zpráv zajímá spekulanty, v investování rozhodují dlouhodobé trendy. Velcí hráči nepotřebují každý den sledovat desítky nových zpráv a zaručených informací o tom, jak která politická nebo ekonomická aktualita zasáhne jejich portfolio. Dlouhodobý horizont a celkový obrázek dění na trzích, dlouhodobé trendy - to jsou ingredience, na kterých zakládají své sázky investorské celebrity. Tadas Viskanta je uznávaný autor a investiční blogger a o tématu si povídal s Jeremym Glaserem.

Zisky firem v rámci indexu S&P 500 ovšem podle něj vzrostou o 6 %. Výsledkovou sezónu zahájí Alcoa již 9. července.

Jako zajímavé vidí Nennner stále především zlato, u něhož potvrdil cílovou cenu 2 500 USD za trojskou unci. Naopak předpokládá, že začnou postupně oslabovat americké dluhopisy, které se dlouhé měsíce drží poblíž mnohaletých maxim.

Cena zlata do konce roku: 1 800 USD, 1 900 USD, nebo snad 8 500 USD?!
Zlato má své místo v portfoliu, a v době uvolňování měnové politiky to platí dvojnásob. Société Générale je ve své nedávné analýze ohledně zlata velice optimistická. Její analytici počítali při svých výhledech i s možností kvantitativního uvolňování v USA, které (zatím) nepřišlo, rozvolněná měnová politika ovšem bude panovat na obou stranách Atlantiku ještě hodně dlouho. A zlato je v prostředí, které nahrává růstu inflace, tím pravým kořením pro portfolia investorů.

Naděje pro akcie? Americká demografická situace

Význam dlouhodobého investování zdůrazňuje řada zodpovědných stratégů. Býčí argument pro investice do akcií nabízí i Tobias Levkovich ze Citigroup.

Ve Spojených státech totiž přibývá lidí ve věku okolo 35 let, kteří se díky nízkým výnosům dluhopisů budou stále více snažit vydělávat a spořit si na důchody v akciových portfoliích. Obrovský úbytek bohatství, jehož obětí se stala generace amerických střadatelů kvůli krizi, nahrává akciím.

Demografický argument pro nákup amerických akcií

Dluhopisy a akcie: Nová doba mění zaběhlé pořádky, na důchod se v dluhopisech nezajistíte
Jisté, stálé a bezpečné - tato tři slova penzijní zajištění v současnosti rozhodně necharakterizují. Výnosy "bezpečných" dluhopisů a instrumentů peněžního trhu jsou téměř na nule a akciové trhy jako na houpačce.