Erste Group Bank: Mimořádné položky ve výsledkové zprávě mohou zmást investory
|

Erste Group Bank: Mimořádné položky ve výsledkové zprávě mohou zmást investory

Výsledky Erste Group Bank za 2Q2012 budou s největší pravděpodobností ovlivněny několika mimořádnými položkami, což ovlivní meziroční srovnání čísel. Proto uvádíme celkem tři verze výsledků pro lepší porovnatelnost a orientaci čtenářů.

Banky Akcie ČR Erste Group Bank Výsledková sezóna
Erste Group

Stejně jako v prvním letošním kvartále, i v tom druhém Erste vykáže účetní zisk z buybacku hybridních bondů. Dle vyjádření Erste po 1Q2012 to bude přibližně 160 milionů eur před zdaněním. Tento mimořádný výnos je zároveň šancí na to, aby Erste přistoupila zároveň k odpisu goodwillu rumunské dcery BCR, aniž by to bylo na hospodářském výsledku tak viditelné.

Zbývající goodwill BCR je po loňském odpisu 700 milionů eur nyní na stále vysoké úrovni 1,1 miliardy eur. My v projekci počítáme s tím, že Erste odepíše goodwill ve výši 20 % zbývající hodnoty, tedy 220 milionů eur. Realita může být dost odlišná oběma směry.

Provozní výnosy Erste predikujeme o 5,7 % níže než ve stejném období loňského roku. Meziroční pokles očekáváme u všech tří výnosových kategorií. Čistý úrokový výnos by měl poklesnout o 5,8 % vlivem pokračujícího tlaku na úrokové marže a stále velmi utlumeného vývoje úvěrového trhu ve většině regionů, v nichž Erste působí.

Akciový výhled pro NWR, CME, Fortunu, Erste Group Bank a Komerční banku
Kam se vydají české akcie? Trend na pražské burze i na těch vyspělých evropských je nejasný, akcie by se ovšem mohly vydat výše, americká burza bude vycházet především z probíhající výsledkové sezóny. Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu České spořitelny, nabízí výhled na akcie NWR, CME, Fortuny a obou bank v kurzovém lístku pražské burzy.

Pozitivní meziroční vývoj očekáváme u provozních nákladů (-1,8 %) a u nákladů rizika (-6,5 %). Výrazný pokles zisku před zdaněním je důsledkem výše zmíněného očekávaného odpisu goodwillu v Rumunsku, který by dle naší projekce měl převýšit pozitivní vliv zisku z odkupu hybridních cenných papírů. Na očištěné bázi by Erste měla vykázat mírný meziroční pokles čistého zisku na 193 milionů eur (-3,2 %).

Výsledky by měly definitivně potvrdit, že Erste bez potíží splnila limit kapitálové přiměřenosti dle EBA. Investoři by měli sledovat především update vývoje v Maďarsku a v Rumunsku, především ohledně vývoje nevýkonných úvěrů a jejich krytí opravnými položkami.

Považujeme za poměrně pravděpodobné, že vykázaný čistý zisk se může i poměrně značně odchýlit od tržního konsensu, nicméně pro reakci trhu bude podstatné trendy u klíčových položek a novinky z problémových trhů Erste.

Erste Group Bank - odhadované hospodářské výsledky za 2Q2012

České akcie: Výhled do konce prázdnin
Jak se bude dařit českým akciím do konce prázdnin? Jaké kurzové vyhlídky mají NWR, CME, ČEZ nebo Fortuna: Je lepší nyní vsadit na akcie Erste Group Bank, nebo Komerční banky? Na otázky šéfredaktora Investičního webu odpovídali v pořadu Tržiště na Rádiu Česko zkušení burzovní makléři Stanislava Gürtlerová (Wood & Company) a Tomáš Matuška (BH Securities).

Zdroj: CYRRUS