Propadne se dnes euro pod 1,22 dolaru? ECB během pár týdnů připraví plán odkupu dluhopisů, trhům to ale nestačí
|

Propadne se dnes euro pod 1,22 dolaru? ECB během pár týdnů připraví plán odkupu dluhopisů, trhům to ale nestačí

ECB ponechala základní úrokovou sazbu na minimu 0,75 %, depozitní sazbu pak ponechala na nule. Podle Draghiho musejí být vlády zemí eurozóny připraveny spustit pomoc evropským zemím a dluhopisovému trhu v rámci stávajícího záchranného fondu EFSF. Vysoké výnosy dluhopisů Itálie a Španělska nejsou dlouhodobě udržitelné a znemožňují efektivní monetární politiku. ECB se proto vrátí na trh a bude provádět nestandardní operace.

Eurozóna ECB EUR/USD Dluhová krize ESM

ECB sice o dalším snížení sazeb uvažuje, nepřistoupila ovšem k němu již na srpnovém zasedání. Draghi na tiskové konferenci uvedl, že se ECB vrátí na trh a bude pokračovat v nestandardních operacích. Jejich rozsah chce zveřejnit v horizontu týdnů.

Například Bill Gross z fondu PIMCO pro Bloomberg v reakci na Draghiho slova uvedl, že jde o "jasné zklamání" a že "doba trpělivého čekání trhů končí".

Analytici uvažují mluví o odkupech státních dluhopisů, třetí vlně masivních levných půjček bankám (LTRO3), případně o různých kombinacích a součinnosti se záchrannými fondy eurozóny. Například fond ESM ovšem začne fungovat nejdříve po 12. září, kdy o jeho ústavnosti rozhodne německý soud.

Trhy doufaly možní i v koordinovanou akci centrálních bank, respektive v její ohlášení, ať již na evropské straně od ECB, tak v USA od Fedu. Absence čehokoli nového a konkrétního nepochybně vyvolá tlak na akcie.

Fed neoznámil v podstatě nic, centrální banky jsou daleko za vrcholem svých možností podpory ekonomiky
Pokud to bude potřeba, tedy pokud americká ekonomika bude dále zpomalovat, Fed bude reagovat. To si z výstupů zasedání americké centrální banky mohou vzít optimisté. To je ale také všechno, jinak totiž v prohlášení není nic zásadního. Operace Twist bude pokračovat do konce roku podle plánu, sazby jsou stále minimální, žádný příslib prodloužení tohoto opatření za rok 2014 se ovšem nekonal, natož pak nějaké kvantitativní uvolňování. Znovu se guvernéři Fedu sejdou 12. září.

Sečteno a podtrženo, Draghi neoznámil žádný okamžitý a jasný scénář zásahu ECB. Na analýzy je ještě brzo, trhy ovšem daly své zklamání najevo hned - euro krátce kleslo pod 1,22 po rychlém skoku až na 1,24 USD, španělské a italské dluhopisy začaly ztrácet, stejně tak akcie a americké futures.

EURUSD 2. srpna 2012 Výnosy 10letých státních dluhopisů Španělska

ECB a ČNB budou dál snižovat sazby, 90% pravděpodobností Grexitu výhled Citigroup nekončí
Citigroup ve své červencové zprávě udělala pouze malé změny v globálním ekonomickém výhledu. Vedle hojně citovaného zvýšení pravděpodobnosti odchodu Řecka z eurozóny na 90 % má stále velice pesimistický názor na vývoj v celé eurozóně, která zpomalí růst globální ekonomiky.