Komentář: Hospodářské výsledky NWR nad odhady
|

Komentář: Hospodářské výsledky NWR nad odhady

Těžební společnost NWR ve druhém kvartálu překvapila vyšším ziskem, než se čekalo, ovšem stále šlo o zhruba 65% meziroční propad. Firma ovšem mírně zvýšila výhled celoroční produkce. Dividenda zůstane symbolická - společnost chce vyplatit 6 centů na akcii.

NWR Akcie ČR Výsledková sezóna

NWR zvýšila celoroční cíl těžby uhlí na 11 až až 11,1 milionu tun (dosud 10,8 až 11 milionů). Výhled prodejů uhlí zpřesnila na 10,3 až 10,4 milionu tun z původních 10,25 až 10,5 milionu tun. Produkční mix je pro NWR stále příznivější - letos by na nejdražší a nejkvalitnější koksovatelné uhlí mělo připadnout 55 % prodejního mixu, v prvním pololetí to bylo 48 % a loni za celý rok jen 44 %.

K polskému projektu v Dębieńsku uvedla firma v tiskovém prohlášení, že jeho "přezkoumání představuje značně rozsáhlý proces, není možné sdělovat v jeho průběhu jakékoli dílčí výstupy". Očekává, že další informace poskytne trhu v závěru roku.

NWR - výsledky za 2Q2012

Komentář Erste Group (Petr Bártek): Meziroční pokles zisku byl způsoben především nižšími cenami koksovatelného uhlí (-40 % r/r) a slabšími prodeji energetického uhlí (-30 % r/r), pozitivní dopad měly objemy koksovatelného uhlí (+23 % r/r). Pozitivní byl i pokles jednotkových nákladů na těžbu z loňských 82 EUR/t na 80 EUR/t (za pololetí) především díky vyšší těžbě a slabší koruně vůči euru. Celkově byly provozní náklady o 3 % nižší, než se očekávalo.

Společnost považuje regionální trh za náročnější a pozoruje oddělení regionálních cen od globálního benchmarku především kvůli převisu nabídky u poloměkkého uhlí (navíc spotové ceny v Asii v současnosti klesají).

Výsledky hodnotíme jako mírně pozitivní díky nižším provozním nákladům a zlepšenému výhledu těžby. Komentáře o trhu jsou v zásadě v souladu s komentáři od konkurenta JSW k výsledkům za 2Q2012 před 3 dny. V nejlepším lze očekávat, že NWR dosáhne svého výhledu prodejů kvůli náročnému prostředí na trhu, zatímco ceny mohou v 4Q2012 dokonce klesnout po zanedbatelném zvýšení oznámeném pro 3Q2012. Kvůli slabému výhledu trhu zůstáváme ohledně akcií NWR neutrální.

Akciový výhled pro NWR, CME, Fortunu, Erste Group Bank a Komerční banku
Kam se vydají české akcie? Trend na pražské burze i na těch vyspělých evropských je nejasný, akcie by se ovšem mohly vydat výše, americká burza bude vycházet především z probíhající výsledkové sezóny. Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu České spořitelny, nabízí výhled na akcie NWR, CME, Fortuny a obou bank v kurzovém lístku pražské burzy.